"Harry Potter i przeklęte dziecko" Jack Thorne, Joanne Kathleen Rowling, JohnTiffany



Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 368

http://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/harry-potter-i-przeklete-dziecko-joanne-kathleen-rowling

Dziewiętnaście lat po bitwie o Hogwart Harry odprowadza swoje dzieci na pociąg do szkoły. Albus martwi się, że trafi do Slytherinu, ale ojciec go pociesza – jeden z dyrektorów Hogwartu, po którym chłopiec ma imię, był w tym domu i był wspaniałym czarodziejem. W pociągu Albus i Rose trafiają na przedział, w którym siedzi Scorpius – syn Dracona. Dziewczyna nie chce spędzać czasu w towarzystwie młodego Malfoya, jednak Albus zostaje z nim i zaprzyjaźnia się. Nie podoba się to Harry’emu, który podejrzewa, że chłopak sprowadzi jego syna na złą drogę. Na domiar złego ojciec i syn nie potrafią się dogadać. Albus ma wrażenie, że jest zakałą rodziny, niepasującym Potterem, że wszyscy widzą w nim zupełne przeciwieństwo wspaniałego ojca...

Harry Potter i przeklęte dziecko to scenariusz do sztuki, która miała premierę jakiś czas temu. Autorami tekstu są Jack Thorne, Joanne Kathleen Rowling, John Tiffany. Książka reklamowana jest jako ósma część serii HP, jednak tak naprawdę to coś zupełnie innego.

Tekst skupia się na pokazaniu kilku bohaterów. Można ich podzielić na dwie grupy – starsi, czyli Harry, Ron, Hermiona, Ginny i w tle Draco, McGonagall, i młodsi, czyli głównie Albus i Scorpius. Oczywiście sceny z tymi bohaterami nie są oderwane od siebie, często łączą się między sobą, bohaterowie występują razem w mniejszych bądź większych grupkach. Część wydarzeń jest jedynie zaznaczona, przechodzimy dość szybko od zdarzenia do zdarzenia, by mieć ogólny zarys sytuacji, a skupić się na najważniejszych kwestiach.

I tak w sztuce najważniejszym problemem są relacje ojca i syna, które potem mają przełożenie na czyny Albusa i decyzje, które podejmuje. Tych dwóch nie potrafi się ze sobą dogadać, mimo usilnych starań. Są rozczarowani sobą nawzajem. I właśnie to pcha Albusa w stronę kłopotów. Chłopak zaczyna bowiem ingerować w przeszłość, by zmienić przyszłość. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem...


Pomysł na historię jest ciekawy. Czytelnicy i miłośnicy serii HP na pewno chcieli się dowiedzieć, co dzieje się w życiu Harry’ego po zgładzeniu Voldemorta. Akcja zaczyna się w tym samym momencie, w którym kończą się Insygnia śmierci. Widzimy nie tylko dorosłego Pottera i jego życie, pracę i problemy, ale poznajemy też lepiej jego syna, Albusa, i zdajemy sobie sprawę, że niełatwo jest być synem czarodzieja, który dwukrotnie pokonał Czarnego Pana. Relacje ojciec-syn, problemy z majstrowaniem przy czasie, a także główny wątek, czyli tytułowe przeklęte dziecko, mają wspólnie sens i są naprawdę ciekawe.

Problem pojawia się natomiast przy kreacji postaci. Żaden z trójki bohaterów, których znamy z poprzednich książek, nie zachowuje się jak dorosły. Harry nie jest stanowczym rodzicem, lecz ciągle zagubionym chłopcem, który stracił gdzieś swoje zdecydowanie i odwagę, boi się porozmawiać szczerze z synem, działa wbrew logice. Hermiona mimo posady, którą ma, wydaje się niepewna siebie i wycofana, a Ron jakby cofnął się w rozwoju. Niby jest śmieszny, a jednak żenujący. Nie bardzo można rozróżnić zachowania tych czterdziestolatków od zachowań ich dzieci. To największy minus tej pozycji.

Inną słabą stroną są patetyczne słowa i zdania, które mają wyjaśniać działania niektórych osób. Da się to wyczuć podczas czytania, trudno jednak napisać o tym coś konkretnego, gdy nie chce się zdradzać szczegółów. Momentami odnosiłam wrażenie, że bohaterowie cytują jakieś książki, a sami nie myślą w ten sposób. Wypadało to sztucznie.

Cieszę się, że powstał Harry Potter i przeklęte dziecko, bo miło było wrócić do tego świata. Jednak sam tekst nie porwał mnie tak, jak tego oczekiwałam. Muszę przyznać, że jestem nieco rozczarowana, ponieważ niektóre sceny mnie żenowały swoją sztucznością i brakiem logiki. Nie czułam, że grają w nich osoby dorosłe, z dobrymi posadami, które wiele przeszły. A szkoda. Brakło mi spójności, być może uciekła ona właśnie przez formę tekstu, czyli scenariusz sztuki.

Jeśli tak jak ja wychowaliście się na serii HP, na pewno sięgnięcie i po tę część, choćby z ciekawości. Ja chyba spodziewałam się czegoś lepszego. Mimo wszystko nie uważam czasu spędzonego na lekturze za zmarnowany i mam nadzieję, że wy też nie będziecie tak uważać.


Opisywana książka należy do kategorii Bestsellery Księgarni Tania Książka:
taniaksiazka.pl


7 komentarzy:

  1. Jestem wielką fanka HP i właśnie nie wiem czy chcę się dowiedzieć co się dzieje u bohaterów... Jeżeli to byłaby powieść to jak najbardziej, jednak scenariusz trochę mnie odrzuca...

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem Potterhead, więc w końcu wezmę się za "Przeklęte dziecko", jak tylko będę mieć taką okazję. Głównie przeczytam to dla żywego Snape'a :P
    Pozdrawiam
    Tutti
    MÓJ BLOG

    OdpowiedzUsuń
  3. HP to moje dzieciństwo, ale do tego "ósmego tomu" jakoś mnie nie ciągnie. Nie kupię - to jest pewne. Ale czy przeczytam - chyba też nie. Obawiam się, że skopali nie tylko kreację bohaterów, ale i sposób opowiedzenia historii.
    Czytałam trzy sztuki teatralne wydane jako książka (Furie i inne groteski M. Szczygielskiego) i wspominam to tak dobrze, że nie chcę sobie tego psuć takim Potterem-niePotterem. :C

    Pozdrawiam,
    http://recenzje-koneko.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem, może i lepiej. Ja przeczytałam i naprawdę czuję się nieco zawiedziona, brakło mi czegoś :(

      Usuń
  4. Uwielbiam Harry'ego Pottera, jednak po "Przeklęte Dziecko" nie sięgnę. Dla mnie cykl skończył się na siedmiu tomach i wolę nie niszczyć swojego wyobrażenia o przyszłości bohaterów;)

    OdpowiedzUsuń
  5. zamierzam w niedługim czasie przeczytać tą książkę:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Mam ebooka, ale jakoś nie mogę się zabrać za czytanie. Z ciekawości zabrałam się za dwie strony i nie wiem czy dam radę. Sztuka teatralna jakoś w tym znaczeniu mnie odpycha. Kto wie, przyjdzie pora i czas na nią.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!