"Szamanizm" - James EndredyTytuł: Szamanizm
Wydawnictwo: Illuminatio
Liczba stron: 244

http://www.illuminatio.pl/ksiazki/szamanizm-dla-poczatkujacych/

James Endredy jest autorem książki „Szamanizm”. Książka ta w Polsce ukazała się w 2014 roku dzięki wydawnictwu Illuminatio. Należy do serii „Dla początkujących”.

Szaman przenika między dwoma światami – rzeczywistym i duchowym. Ma rozwiniętą zdolność postrzegania tego, czego nie widzą inni – duchów, żywiołów (z którymi jest w stanie porozumieć się na poziomie duchowym). Jest też pomocny podczas choroby. Różne kultury mogą nieco inaczej postrzegać szamanów. Pojawiają się w społecznościach, w których jednostki są mocno związane z całą grupą. Szamani działają dla dobra tej grupy. Pomocne są im nie tylko żywioły – czerpią też wiedzę z życia zwierząt. Siła życiowa to ich podstawowa energia, moc. Żyją w jedności ze światem. Szamanem stać się można przez inicjację. Poprzedzają ją sprawy, które mogą zwrócić uwagę takiej osoby, nim stanie się szamanem. Szamanem można być od urodzenia, stać się poprzez dziedziczność lub poprzez wezwanie. Inicjacja nie jest tańcem przy ognisku w nocy – składać się mogą na nią ból, izolacja, choroby, nieprzyjemności. Inicjacja nie jest dla ludzi o słabych nerwach. Szaman kontaktuje się z duchami, korzysta z ich wiedzy. Wykorzystują też rośliny, są lekarzami duszy i ciała.

Narratorem jest sam autor. Opowiada o własnych doświadczeniach i o swoich mistrzach. Autor jest od lat kojarzony z szamanizmem. Nie bez powodu – odbył szkolenia u innych szamanów, pomaga innym i przeszedł inicjację. Sam jednak nie uważa siebie za szamana. Dlaczego? Pisze o tym na początku poradnika, ale też podczas innych rozdziałów. 

Wielkim plusem jest dla mnie rozdział poświęcony pochodzeniu słowa „szamanizm”. Czytałam go z przyjemnością, głównie dlatego, że interesują mnie takie rzeczy. Miło, że pojawił się on w tej książce i jest tak obszerny.

Temat szamanizmu jest w książce dobrze opracowany. Autor wie, że pisze dla czytelnika, który pierwszy raz spotyka się z tym tematem, dlatego stara się dawkować wiedzę. Jest przy tym szczegółowy, ale nie przytłaczający.

Pozycja ta należy do serii „Dla początkujących” wydawnictwa Illuminatio. Jak zwykle poza tekstem znajdziemy w niej punkty, listy i cytaty, które doskonale wpasowują się w treść. Warto też zwrócić uwagę na dodatek – listę plemion szamańskich na świecie. Wiele osób zainteresuje też obszerna bibliografia. Jak zawsze czcionka jest dopasowana do odpowiednich kwestii – tytuły i śródtytuły wyróżniają się, ale nie są zbyt ozdobne.

Jeśli chodzi o układ książki to zwróciłam uwagę na jeszcze jedną rzecz – obok rozdziałów pojawiają się teksty zapisane kursywą. Są to fragmenty książek, tekstów i publikacji, których wykaz znajdziemy na końcu. Pierwszy raz w książce z tej serii widziałam coś takiego. Bardzo ładnie to wygląda i jest przydatne.
Udało mi się wyłapać też jeden błąd – odwrócone znaki cudzysłowu. Ta mała wpadka nie jest jednak warta dłuższej uwagi.

Temat książki jest ciekawy, wcale nie jest odległy o setki lat. Zajmują się nim nie tylko naukowcy. Bardzo podobało mi się podejście do tego tematu autora tekstu, widać, że wie o czym pisze, zajmuje go to. Dowiedziałam się wielu zaskakujących rzeczy, które na pewno będę zgłębiać. Może szamanem nie zostanę, ale inaczej będę teraz patrzyła na informacje na ich temat.

Polecam ludziom ciekawym świata. Moim zdaniem pozycja ta warta jest uwagi, bo pokazuje czytelnikowi temat, który kojarzy się tylko z buszem i zapomnianymi cywilizacjami. Książka na pewno pogłębi waszą wiedzę na ten wątek.  


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Illuminatio:


10 komentarzy:

 1. Z chęcią przeczytałabym tę książkę z dwóch powodów. Po pierwsze lubię książki o takiej tematyce, a po drugie ta posiada piękną okładkę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Z ogromną ochotą się z nią zapoznam, gdy na nią trafię.

  OdpowiedzUsuń
 3. O szamanizmie nie wiem praktycznie nic, więc taka książka na pewno byłaby ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi interesująco, może przeczytam, lubię czasami takie nieco ezoteryczne klimaty. Ale najpierw kilka innych książkowych zaległości. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdy tylko na nią trafię z pewnością się z nią zapoznam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi ciekawie. Jak znajdę chwilę wolnego czasu z pewnością po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. To raczej nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładka tak mnie przyciągnęła, że nawet jakbyś napisała, że książka jest okropna to i tak bym po nią sięgnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie nie moje klimaty. Nie czytam takiej literatury :(
  Czekam na kolejne twoje propozycje

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!