"Drzewo migdałowe" - Michelle Cohen CorasantiAutor: Michelle Cohen Corasanti
Tytuł: Drzewo migdałowe
Tytuł oryginalny: The Almond Tree
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 388

http://www.wsqn.pl/
Michelle Cohen Corasanti debiutowała powieścią „Drzewo migdałowe”. Książka ukazała się w Polsce w 2014 roku. Wydało ją wydawnictwo SQN.

Ahmad jest Palestyńczykiem. Jego ojciec maluje, matka zajmuje się domem i licznym rodzeństwem chłopaka. Gdy pewnego dnia ginie siostra Ahmada, a jego rodzina zostaje wyrzucona z domu, wszystko się zmienia. Chłopak szybko dojrzewa – zdaje sobie sprawę z tego, że konflikt o ziemię zagraża jemu i jego bliskim. Gdy w nocy spotyka mężczyznę, który zakopuje broń pod drzewem migdałowca problemy tylko się nasilają. Broń zostaje znaleziona, a Baba, ojciec chłopca, zostaje oskarżony o jej posiadanie. Dom zostaje spalony, umiera siostra Ahmada, a jego ojciec zostaje uwięziony. W Abbasie, bracie Ahmada, rodzi się nienawiść. Ahmad musi zrezygnować z nauki – jego rodzina go potrzebuje. Zaczyna pracować, choć ma zaledwie dwanaście lat. Nie ociąga się, nie narzeka na ból i niską stawkę. Nie mówi matce, że to przez niego ojciec jest więziony. Wie o tym tylko Baba. Ahmad pracuje wraz z bratem, lecz gdy ten ulega wypadkowi, musi sam utrzymywać rodzinę i pomagać. Nauczyciel, który wcześniej uczył chłopca, nie pozwala mu zaniechać nauki. Ahmad ma dar – potrafi bez problemów poradzić sobie z zadaniami z dziedzin fizyki i matematyki. Udaje mu się wygrać konkurs i zdobyć stypendium, które pozwala mu studiować. Matka jest niezadowolona, ale ojciec go wspiera – w końcu jeśli się wykształci, będzie zarabiać więcej, a dzięki temu lepiej pomoże rodzinie.

Pierwszoosobowa narracja Ahmada pokazuje go od najmłodszych lat. Dzięki temu dowiadujemy się, w jakich warunkach żył, z czym musiał się zmierzyć. Jego historia zaczyna się w 1955 roku. Na Wschodzie rozgrywa się konflikt palestyńsko-izraelski. Wojna, godzina policyjna, trudności w załatwieniu czegokolwiek to tylko niektóre ze spraw, z którymi musi zmierzyć się główny bohater. Innym wątkiem jest nietolerancja, którą czytelnik spotyka na każdym kroku i wrogość ludzi wobec innych ludzi. 

Język jest ładny, plastyczny. Od pierwszych zdań możemy przenieść się do innego świata, poczuć specyficzny klimat Wschodu. Wszystkie słowa ze świata arabskiego zostały wyjaśnione – przypisy znajdują się na dole strony i ułatwiają czytanie. Nie każdy jednak wczuje się w tę pozycję – nie wszystko jest jasne od pierwszych jej strony (np. to, czemu Baba nazywany jest Babą a nie ojcem). Poza tym utrudnieniem mogą być również kwestie matematyczne, fizyczne, które pojawiają się w powieści. Mimo wszystko czyta się szybko i płynnie, a historia jest wciągająca.

Główny bohater nie miał łatwego życia. Ilekroć wydaje się nam, że wszystko układa się pomyślnie, los postanawia z niego zadrwić. Wiele razy miałam wrażenie, że tradycja, pochodzenie społeczne i środowisko sprawiają, że Ahmad powinien być jeszcze bardziej nieszczęśliwy, ale wcale tak nie było. W książce znajdziemy nie tylko wątki wojenne i religijne, ale też kulturowe, miłosne, rodzinne oraz naukowe.

Kilka słów na temat tego, jak książka wygląda. Każda z części zaczyna się nową kartą z pięknym rysunkiem drzewa. Także nowe rozdziały dostały taką ozdobę, chociaż w mniejszym formacie - jest to tylko fragment korony. Poza tym treści oddzielono od siebie małym znaczkiem, który wygląda estetycznie i wzbogaca książkę. Już sam jej wygląd sprawia, że chce się ją czytać.

Ogólnie książka warta jest uwagi. Warto zajrzeć, poczuć klimat Wschodu, zobaczyć z czym musi sobie radzić człowiek, który mieszka w tym obszarze. Poza tym to powieść pełna ciepła, niesamowitych zwrotów akcji, ale też nienawiści, niezrozumienia, sukcesów i wybaczenia. Mieszanka, która sprawia, że od książki nie można się wprost oderwać.

Polecam tym, którzy szukają czegoś niebanalnego, zmuszającego do refleksji. To pozycja niełatwa, ale warta uwagi. 


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa SQN:


15 komentarzy:

 1. Hmmm..zastanowiw się jeszcze :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. ''Drzewo Migdałowe'' interesowało mnie już od dawna, dlatego gdy natknę się na tą książkę - na pewno ją kupię :)
  I jeszcze przepraszam, że zwrócę uwagę, ale w zdaniu ''Gdy pewnego dnia gnie siostra (...)'' nie powinno być ''ginie'' zamiast ''gnie''? :)
  Pozdrawiam Serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chętnie sięgnę - ta ksiażka ma cosw sobie co mnie przyciąga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio głośno było o tej książce. Jeśli będę miała okazję, to na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zakupiłam ostatnio do biblioteki, będzie trzeba samemu przeczytać. Ale myślę, że warto!

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie zaczęłam czytać. Mam nadzieję, że będzie taka dobra jak się o niej mówi...

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam o niej pozytywne słowa, więc sama chętnie bym się przekonała czy naprawdę jest taka dobra.

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi bardzo ciekawie, a ja lubię takie refleksyjne książki, więc oczekuję, że mi się spodoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam się za nią wymienić, jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Słyszałam o tej książce i gdy zobaczyłam recenzję u cb to byłam ciekawa twojej opinii. Czasem lubię poczytać coś co skłania do myślenia, reelekcji.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciągnie mnie do tej książki jak pszczołę do miodu! Musi jednak poczekać na swoją kolej, bo lista oczekujących jest ogromna!

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. The game features a single-player option, where you continue to
  score points until you get 10 outs, and a multiplayer
  option, where you go head to head against someone from around the world in a race to a given score.
  Number of applications inside the Android industry is almost around 300,
  000 currently and the progress are still rising. One of the feature of
  android games development is that it provides media assistance for
  common music, movie and still photograph types (MPEG4, H.  Look at my web page Jurassic park Builder hack

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!