"Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze" - Edgar Allan PoeAutor: Edgar Allan Poe
Wydawnictwo: Vesper
Liczba stron: 800


Edgar Allan Poe to amerykański poeta, nowelista, krytyk literacki. Jest przedstawicielem romantyzmu w literaturze amerykańskiej. Czerpał z estetyki horroru i fantastyki. Jego tekst znane są na całym świecie. Wydawnictwo Vesper postanowiło je zebrać. Tak powstała m.in. książka „Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze”.

Tekst podzielono na sześć tematów. W każdym z nich znalazło się po kilka utworów różnej objętości. Tom ten obejmuje opowieści z uczuciem w tle. Jak przystało na autora, nie są to typowo romantyczne opowiastki ze szczęśliwym zakończeniem.

Język jest wyszukany, ładny i działający na wyobraźnię. Różne tłumaczenia tekstów nie przeszkadzają w odbiorze całości. Klimat jest niesamowity – groza i tajemnica aż buchają z każdej ze stron. Opowiadania są ciekawe, trzymają w napięciu. Wybrano je z dużą pomysłowością, pogrupowano i dopasowano do koncepcji tomu.

W książce znajdziemy ilustracje autorstwa Harry’ego Clarke’a. Każdy z działów i rozdziałów rozpoczyna się osobną kartą. Są one ładnym wprowadzeniem. Wiele obrazków pojawia się też w treści – niektóre zajmują całe strony, dotyczą bezpośrednio opowiadania, przy którym je umieszczono. Są też podpisane odpowiednią frazą. Inne są małe i wkomponowane w końcowym fragmencie opowieści. Wszystkie są dość charakterystyczne i bardzo pasują mi do postaci Poego. Przeważa w nich czerń, a postacie są często wydłużone i wychudzone, makabryczne. Są idealne. 

Teksty posiadają dwa plusy – nazwisko tłumacza na końcu i przypisy, które zawsze uwielbiam. Zaskoczyła mnie nota edytorska na końcu pozycji – z niej dowiemy się, jakie wydania posłużyły wydawcom w tworzeniu tej książki. Na pierwszych stronach, których pewnie nikt nie czyta, wypisano również teksty tłumaczone przez poszczególne osoby. Także „Posłowie” zasługuje na chwilę uwagi.

Czcionka jest dość mała, ale znowu nie taka, by przeszkadzała w czytaniu. To kolejna pozycja wydawnictwa Vesper z serii „Arcydzieła literatury światowej”, którą mogłam przeczytać. Wydana jest ładnie, z pomysłem. Przemyślany dobór tekstów i ich rozmieszczenie sprawia, że czytanie jest ogromną przyjemnością. Okładka jest niesamowita – musicie koniecznie się jej przyjrzeć. 

Ogólnie książka bardzo mi się podobała. Kilka opowiadań Poego znałam, ale po przeczytaniu tej pozycji moja wiedza wzbogaciła się o kilka kolejnych tekstów. Klimat opowieści jest niesamowity. Warto po nie sięgnąć, by przekonać się, jakim stylem posługiwał się autor i jak pisał.

Polecam tym, którzy lubią twórczość Edgara Allana Poe. Tom ten jest dobrze wydany, warto się w niego zaopatrzyć. Cała kolekcja liczy trzy tomy. To dość pokaźnej wielkości dzieła, które nie tylko wyglądają ładnie na półce, ale też cieszą oko podczas czytania. Jeśli nie znacie nic tego autora (w co nie wierzę!) to czas najwyższy to zmienić.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Vesper/In Rock:


www.vesper.pl


13 komentarzy:

 1. Zachęciłaś mnie ogromnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo słyszałam o autorze i to samych pozytywów. Kto wie- może w końcu się skuszę :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam jeden audiobook autora, trzy krótkie historie. Byłam całkiem zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy jeszcze nie czytałam ksiażki tego autora, ale wiem, że piszę on w zakresach moich ulubionych klimatów, więc w najbliższej przyszłości zapoznam sie z jego twórczością.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam jego tworczość, a skoro tak zachwalasz sposób wydania (bo w jakość tekstu wierzę niezbicie), to będę musiała się w te trzy tomy czym prędzej zaopatrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszy raz słyszę o tej książce, jednak już jestem jej ciekawa. Trochę nie przepadam za małą czcionka w książkach, ale mam nadzieję, że w tym przypadku nie będzie mi ona przeszkadzać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ojacie tyle stron i to jeszcze mały druk? W sensie bardzo dobrze, bo autor jest wspaniały, gdy będę potrzebowała jego twórczości już wiem, po która sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z autorem jeszcze nie miałam do czynienia, dlatego chętnie zacznę od tej pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię czytać opowiadania Poe'go są takie mroczne ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam jeszcze Poe'go, ale bardzo bym chciała :-) Nawet ostatnio rzuciła mi się w oczy inna, wydana niedawno książka z jego opowiadaniami

  OdpowiedzUsuń
 11. Cała twórczość Poe'go jeszcze przede mną ;)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!