Formuła Elli, Agnieszka Rautman-Szczepańska

 
Autor: Agnieszka Rautman-Szczepańska
Tytuł: Formuła Elli
Seria: Czytam, bo lubię
Wydawnictwo: HarperKids
Liczba stron: 192

Ella nie jest zwykłą dziewczyną. Potrafi używać magii, a wtedy jej włosy iskrzą i się świecą. Ma też dziwnie zdeformowane ucho. Jej ojciec nie chce, by dziewczynka pokazywała, że ma moc – może to okazać się dla niej niebezpieczne, ponieważ w ich świecie nie można używać magii, a każdy kto ma coś z nią wspólnego może zostać wygnany. Pewnej nocy Ella ucieka z domu, gdy magiczna istota ostrzega ją przed strażnikami, którzy chcą ją pochwycić. Czy Ella znajdzie pomoc w świecie swojej matki?

Formuła Elli to powieść dla młodych czytelników w wieku powyżej 8 lat. Autorką pozycji jest Agnieszka Rautman-Szczepańska. Książka wyszła w serii Czytam, bo lubię.

Bohaterką pozycji jest Ella. To młoda dziewczyna, która chce uchodzić za zwyczajną – nie chce być pośmiewiskiem w szkole i wie, że posiadanie mocy jest niebezpieczne. Jednak nie może oszukać swojej natury – jej mama była magiczną istotą, a w żyłach Elli płynie elficka krew. Dziewczyna jest jednak zagubiona, nie wie, do którego świata przynależy i jak ma się odnaleźć w rzeczywistości, która jest dla niej obca.

Fabuła powieści pokazuje drogę głównej bohaterki do odkrycia siebie i znalezienia swojego miejsca w życiu. Dziewczyna fizycznie udaje się w podróż, ale to ta droga w głąb siebie jest najważniejsza. Ella powoli zapoznaje się z tą swoją częścią, którą wcześniej ukrywała. Ma zadanie, którego nie rozumie, ale podejmuje się go, bo dzięki niej wszystkie magiczne istoty mogą stać się wolne i szczęśliwe.

W książce nie brakuje zaskoczeń i akcji. Podobało mi się, że autorka pokusiła się o wprowadzenie kilku pobocznych postaci, które nie są porzucone po przedstawieniu. Mają one swoje zadania, zbudowano ich charaktery i dano cel w fabule. Dodatkowo plusem jest fakt, że książka ma magiczny, baśniowy klimat, ale finał równie dobrze mógłby dziać się w naszej rzeczywistości, bowiem przesłanie jest uniwersalne i ważne.

Styl autorki jest prosty, bowiem pisze dla młodych czytelników. Nie jest to jednak infantylna opowieść, w której szybko wszystko się kończy. Zbudowano tu ciekawy świat, ale też interesujące postacie, które mogą spodobać się czytelnikom. Treść wydrukowana jest większym rozmiarem, co ułatwi młodym książkoholikom czytanie.

Formuła Elli to magiczna opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na świecie, która uczy nas, że bycie innym to nic złego, a w każdym z nas może być coś wartościowego, wystarczy zajrzeć głębiej. 

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

Więcej informacji o książkach wydawnictwa znajdziecie tu.

 

2 komentarze:

  1. Dziękuję za polecenie tego tytułu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że gdybym była nastolatką to w sumie sięgnęłabym po tę książkę. A teraz nie jestem w targecie, więc sobie odpuszczę.
    Natalia

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!