Mara Dyer. Przemiana, Michelle Hodkin

 
Autor: Michelle Hodkin
Tytuł: Przemiana
Seria: Mara Dyer
Wydawnictwo: StoryLight
Liczba stron: 464

Mara odkryła, co w niej jest takiego innego, a teraz musi nie tylko poradzić sobie z tą wiedzą, lecz także, a może przede wszystkim, zmierzyć się z byłym chłopakiem, który ją prześladuje. Tylko Noah wierzy w to, że widziała Jude’a. Mara zostaje odesłana do ośrodka dla młodzieży z problemami psychicznymi, a rodzice zabraniają jej wychodzić z domu. Jak dziewczyna nauczy się kontrolować swoje moce? Czy dowie się, w jaki sposób Jude przeżył katastrofę?

Przemiana to drugi tom serii o Marze Dyer. Autorką serii jest Michelle Hodkin. Książki swoją premierę miały kilka lat temu, a teraz wyszło wznowienie w poprawionej wersji. Narratorką trylogii jest sama Mara.

W tej części bohaterka nieco się zmienia – jest jeszcze bardziej zagubiona w nowej sytuacji, ale też zdeterminowana, by odkryć prawdę. Zaczyna grać – przed rodzicami i lekarzami – by nie wyjść na kogoś, kogo trzeba oddać do zamkniętego zakładu. Jednocześnie jest nieco bardziej zdenerwowana całą sytuacją, w której się znalazła – faktem, że widziała Jude’a i nikt poza jej obecnym partnerem jej nie wierzy.

Drugi tom podejmuje wątki bezpośrednio zakończone w pierwszym. Pojawia się kilka nowych sytuacji, które bohaterowie muszą ogarnąć, ale bez znajomości pierwszej części nie jesteśmy w stanie połapać się, o co chodzi.

Trylogia napisana jest prostym, lekkim, młodzieżowym wręcz stylem. Bohaterka nie szczędzi nam uwag i komentarzy, które możemy poznać dzięki pierwszoosobowej narracji. Często są one zjadliwe, co świetnie podkreśla charakter Mary. Dodatkowo jej myśli ujawniają nam, co naprawdę sądzi o terapii, na którą chodzi.

Ten tom także posiada aurę tajemniczości. Podoba mi się, bo dodaje to napięcia i dreszczyku opowiadanej przez Marze historii. Na plus wychodzi też fakt, że są tu sceny, które mogą zmrozić krew w żyłach, a dziewczyna nie jest pewna, czy są prawdziwe, czy to jej umysł płata jej figle.

Tak jak i w Tajemnicy, tu też nie zabrakło elementów paranormalnych. Są one ważnym motywem w powieści, podkreślają też dodatkowo jej klimat. Na plus wychodzi fakt, że Mara dalej uczy się panowania nad swoją mocą, poznaje ją. Nie doznała nagle olśnienia, nie została najpotężniejszym człowiekiem na ziemi – dzięki temu motyw ten wypada wiarygodnie.

Jeśli lubcie młodzieżówki, w których znajdują się elementy paranormalne, powinniście rozważyć lekturę tej serii. Nowe wydanie zachwyca, a sama opowieść jest ciekawa. 

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa StoryLight.

 

3 komentarze:

  1. Chętnie poszukam wszystkich części. Czuję się zainteresowana.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przemiana brzmi naprawdę interesująco. Lubię książki, które trzymają w napięciu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Książka dla mnie. Jestem pewna że będzie mi się podobać.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!