Psyche i Eros, Luna McNamara

Autor: Luna McNamara
Tytuł: Psyche i Eros
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 416

Psyche, według proroctwa, ma poskromić potwora, którego lękają się nawet bogowie. Jednak nim proroctwo się wypełni, dziewczyna zaczyna pobierać nauki władania mieczem i łukiem, a także… zakochuje się w niewidzialnym kochanku, który odwiedza ją co noc. To Eros, który zabrania ukochanej patrzenia na siebie, bo wtedy ich związek się zakończy.

Psyche i Eros to powieść Luny McNamary, która pokusiła się o opowiedzenie na nowo mitu o tytułowej dwójce. W książce otrzymujemy dwie perspektywy, które się uzupełniają, a jednocześnie dają czytelnikowi możliwość obejrzenia scen z dwóch perspektyw.

Psyche jest królewną mykeńską, która nie jest typową księżniczką czekającą na swojego księcia. Jest nieokiełznana i dzika, pragnie walczyć, uczy się posługiwania bronią. Jej mentorką jest znana wojowniczka. Dla Psyche nie wyjście za mąż jest celem życiowym – proroctwo głosi bowiem, że dziewczyna zmierzy się z potworem, którego boją się nawet bogowie.

Eros z kolei to bóg miłości, który zauroczył się w śmiertelniczce. Ich związek był burzliwy, pełen namiętności i spięć. Eros w powieści McNamary to także mężczyzna, który ma dość gierek bogów, który jest zmęczony, chce się ustatkować, ale też zależny jest od kaprysów innych bóstw.

Powieść pokazuje przede wszystkim związek tytułowych bohaterów. Są z innych światów, jednak ich uczucie jest silne – nie tylko namiętność, lecz także tęsknota, przywiązanie i oddanie pokazano w tej pozycji. Są w stanie poświęcić dla siebie wiele, gotowi są na stawienie czoła każdym wyzwaniom.

Jednak nie tylko o uczuciach przeczytamy w tej pozycji. Motyw niezależności kobiet jest tu często na pierwszym planie. Psyche nie jest bierna, bierze sprawy we własne ręce. Jest wojowniczką, odważną kobietą, która ma swoje zdanie. Jest też uparta i nieco dzika, co nie pasowało mi do postaci księżniczki, ale ma to pewien urok w tej pozycji.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kwestię bogów. Są oni znudzeni, dlatego postanawiają zabawiać się losem śmiertelników. Dla siebie również bywają okrutni. Intrygi, pułapki i knowania są na porządku dziennym, dzięki czemu sporo się tu dzieje.

Niemniej jednak to wątek uczuciowy jest to najmocniej eksponowany. Czy można budować związek na kłamstwie? Czy klątwa jest silniejsza niż miłość? Czy śmiertelniczka i bóg mają przed sobą jakąś przyszłość. Na te pytania stara się odpowiedzieć autorka, a jednocześnie w swojej opowieści stawia je przed czytelnikiem, by ten sam zdecydował, co sądzi.

Psyche i Eros to kolejny z retellingów znanej z mitów historii. Autorka czerpie garściami z tej opowieści, ale też dopasowuje ją do swoich potrzeb. Pozwala czytelnikowi oglądać świat oczami boga i śmiertelniczki, a obie te wersje znacznie się od siebie różnią.

Jeśli lubicie  retellingi, a nie mieliście jeszcze okazji czytać o historii tej dwójki, zachęcam do sięgnięcia. To zdecydowanie powieść pełna uczuć, które są skomplikowane, a szczęśliwe zakończenie musi zostać okupione różnymi cierpieniami, by potem bohaterowie mogli już tylko żyć długo i szczęśliwie.

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Muza.

7 komentarzy:

  1. Z jednej strony jest niedosyt książek opartych na mitologii, z drugiej zaś strony, większość z nich to mitologia właśnie grecka, dlatego ciężko coś nowego wymyśleć. Mam nadzieję, że jeśli sięgnę po tę pozycję, zaskoczy mnie :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa propozycja czytelnicze, przypuszczam, że udanie wciągnęłabym się w nią, tytuł jak najbardziej będę mieć na uwadze. Izabela Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
  3. Na prawdę interesująca pozycja, która na pewno pomoże zarówno tym młodszym, jak i starszym w zrozumieniu tego mitu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Widzę, że ostatnio naprawdę dużo książek pojawia się w takich klimatach, mam nadzieję, że się tematyka szybko nie przeje, bo ją lubię :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Myślę, że miło można spędzić czas z taką publikacją. Muszę przyznać, że z zainteresowaniem zapoznam się z tym tytułem.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ostatnio coraz częściej autorzy przepisują mity na nowo. Jest to ciekawe podejście do mitu i ogólnie do książki, dlatego z chęcią po nią sięgnę. Angela

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!