Drugi Legion, Richard Schwartz


Autor: Richard Schwartz
Tytuł: Drugi Legion
Pełny tytuł: Tajemnica Askiru. Drugi Legion
Tytuł oryginalny: Die zweite Legion
Wydawnictwo: Initium
Liczba stron: 464

Havald i Leandra wysłuchują przybysza, który opowiada im o królestwie Askiru. Twierdzi, że można się do niego dostać dzięki magicznemu portalowi. Para widzi w Askirze szansę na pomoc, chce także ostrzec mieszkańców przed władcą Thalaku. Postanawiają zaryzykować i udać się do królestwa. Zbierają drużynę i ruszają w niebezpieczną i pełną przygód drogę.

Drugi Legion Richarda Schwartza to drugi tom cyklu Tajemnica Askiru. Głównym bohaterem i narratorem powieści jest Havald. To nieco tajemniczy mężczyzna, silny, pewny siebie, ale nie dumny i pyszny, doświadczony życiem i mający posłuch wśród innych. To bardzo sympatyczna postać, która dobrze relacjonuje wydarzenia, nie stroniąc jednak od własnych komentarzy w narracji.

Najwięcej miejsca w powieści poświęcono motywowi podróży. Bohaterowie próbują dostać się do Askiru. By się tam udać, muszą zapuścić się w niebezpieczne rejony, o których mówi się same złe rzeczy. Po drodze czekają ich przygody, niebezpieczeństwa, magia i zaskoczenia. Poznają też siebie nawzajem i oceniają własne możliwości. Wspólna droga to czas na opowieści o sobie i rozmowy na temat przeszłości. Dobrze, że autor postanowił przybliżyć czytelnikom bohaterów, nie skupił się jedynie na tym, by naszpikować akcję nieprzewidzianymi wydarzeniami.

W tym tomie akcja nie zwalnia ani na chwilę. Co prawda dzieje się wiele, ale nie ma się poczucia zagubienia w lekturze. Autor potrafi wyważyć zwroty akcji i spokojne rozmowy podczas postojów, by w ten sposób dać odpocząć nie tylko bohaterom, lecz także czytelnikom. Dzięki temu podczas lektury nie czuje się zmęczenia ciągłymi zwrotami akcji. To wielka sztuka, która niewielu się udaje. 

Warto też zwrócić uwagę na styl autora. Nieco mniej dworski niż w pierwszym tomie, ale nadal pojawiają się pięknie wtrącenia rodem z rycerskich opowieści – jak choćby zwracanie się do pojedynczej osoby w liczbie mnogiej. Widać, że autor dopracował treść pod tym względem. Dzięki stylizacji możemy lepiej wczuć się w atmosferę powieści. Tekst nie jest jednak udziwniony, co pozytywnie wpływa na jego odbiór.

Książka rozpoczyna się niedługo po zakończeniu pierwszej części, więc ktoś, kto czyta jedną po drugiej, będzie zachwycony. Dla tych, którzy mają pierwszy tom za sobą, a nie pamiętają szczegółów, nic strasznego. W powieści tylko trochę wspomina się o tym, co było, a na dodatek można wszystko zrozumieć bez problemu, jeśli pierwszą część czytało się jakiś czas temu.

Muszę przyznać, że Drugi Legion zrobił na mnie dobre wrażenie. Nie czułam się zagubiona na początku lektury, fabuła mnie wciągnęła, było sporo zaskoczeń, ale też wiele informacji na temat bohaterów, miejsca akcji, świata wykreowanego przez autora. Powieść czyta się błyskawicznie i nie można się od niego oderwać. Bardzo dobra kontynuacja.

3 komentarze:

 1. Nie jest to mój gatunek, ale cieszę się, że Tobie się podobało. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Seria znajduje się w moich planach, ale raczej dalszych :)

  Pozdrawiam,
  ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Może kiedyś przeczytam :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!