"Mindfulness dla liderów" Janice MarturanoAutor: Janice Marturano
Tytuł: Mindfulness dla liderów
Pełny tytuł: Mindfulness dla liderów. Praktyczny poradnik uważnego zarządzania
Tytuł oryginalny: Finding eh Space to Lead: A Practical Guide to Mindful Leadership
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 256Mindfulness to coraz popularniejsza praktyka, która sprawdza się w różnych dziedzinach życia. Chodzi o uważność, która zmniejsza stres, zwiększa radość z życia, wzmaga inteligencję emocjonalną i pozwala rozwijać kreatywność i innowacyjność. To bardzo ważne, by skupiać się na konkretnych sprawach, nie rozdrabniać się. Dzięki temu lepiej wykonujemy swoją pracę, łatwiej radzimy sobie z zdaniami i jesteśmy efektywni.

Mindfulness dla liderów Janice Marturano to pozycja, która posłuży nie tylko osobom na wysokich stanowiskach. Jest kierowana do nich, ale tak naprawdę dotyczy każdego pracownika.

Z książki dowiemy się niewiele na temat samej uważności. Ze względu na temat dostajemy od razu wiadomości na temat uważnego zarządzania. Z jednej strony nie ma się czemu dziwić – temat uważności jest obecnie popularny, a po poradnik sięgną głównie ci, którzy wiedzą już, czym jest mindfulness. 

Autorka skupiła się więc na konkretnej grupie – liderach. Można pod tym słowem ukryć naprawdę wszystko – zarówno menedżerów, dyrektorów, prezesów, jak również osoby charyzmatyczne, przewodniczące innym. Najważniejsze jest jednak to, jak podchodzimy do współpracowników. Autorka dowodzi, że osoby, które w jakiś sposób lekceważą innych (na przykład nie poświęcają im uwagi, nie rozmawiają, zajmują się odhaczaniem kolejnych zadań na swojej liście), nie będą dobrymi liderami. Lider musi być kreatywny, powinien wykazywać się koncentracją i klarownością, współczuć innym i skupiać się na chwili obecnej. Dzięki temu wpływa na swoje otoczenie.

Pomóc w dobrym zorganizowaniu dnia i pracy może uważność. W książce pokazane są różne sytuacje, w których należy być uważnym. Opisano też jakie są tego plusy. Autorka przytoczyła kilka historii – własnych i innych osób – które zmieniły swoje podejście, zaczęły zwracać uwagę na drobnostki i przez to były bardziej efektywne w działaniach. Dzięki tym opowieściom pozycja staje się wiarygodna – pokazuje, że temat nie jest abstrakcją, ale może się faktycznie przydać w życiu.

Poradnik prezentuje też ćwiczenia dla liderów, którzy chcą uważnie zarządzać. Często poparte są one opowieściami osób, które takie rzeczy stosują. Ćwiczenia opisano w ramkach, dokładnie wyjaśniając krok po kroku, co należy zrobić. Jest ich całkiem sporo i można je praktykować w różnych sytuacjach. Książkę wzbogacają dodatki zamieszczone na końcu. Znajdziemy tu indeks ćwiczeń i ich tygodniową rozpiskę.

Mocną stroną tej pozycji jest wprowadzenie do treści opowieści ludzi, którzy zaczęli praktykować metodę uważności. To wzbogaca treść i sprawia, że dobrze się ją czyta. Na dodatek w niektórych z tych historii odnalazłam siebie (nie jako lidera, lecz jako człowieka, który nie zwraca uwagi na pewne małe rzeczy, tracąc coś w ten sposób). Sam temat też jest interesujący. Na pewno nie każdemu przypadnie do gustu, ale sądzę, że tego typu pozycje mogą nam pokazać coś nowego, czegoś nas nauczyć, dzięki nim otwieramy się na nowe doświadczenia. Zachęcam do czytania, bo coraz częściej mówi się o mindfulness, a technika ta przynosi naprawdę wiele dobrego, nie tylko liderom.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Amber:

4 komentarze:

 1. Czuję, że sięgnę po książkę. Nie tylko będę rozwijać się fizycznie (na jodze), ale i intelektualnie - podczas czytania. Czas wgłębić się w uważność, nie tylko na sali ćwiczeń.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz słyszę o takiej technice. Uważności na pewno nigdy za wiele... Planujesz wielkie zarządzanie? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też pierwszy raz słyszę o tej technice i właśnie, żeby ją poznać sięgnęłabym po ten tytuł ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie, że powstała też pozycja mindfulness dla liderów. Od dawna śledzę rozwój tej metody i przyznam szczerze, że jest zaskakująca. Słyszałam o wielu sposobach działania - terapii, medytacji i bardzo jestem zaskoczona, że coraz więcej osób z niej korzysta. Ta pozycja na pewno jest godna uwagi :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!