"Trening świadomego śnienia" Charlie MorleyWydawnictwo: Illuminatio
Liczba stron: 320

http://www.illuminatio.pl/ksiazki/trening-swiadomego-snienia/#
Świadome śnienie jest bardzo popularne w niektórych kręgach. To stan, w którym jesteśmy świadomi podczas snu, wiemy, że jest to tylko fikcja, mara. Możemy starać się go dowolnie modyfikować, dzięki czemu pozbywamy się kompleksów, uczymy się różnych rzeczy bądź przyjemnie spędzamy czas. Nie jesteśmy jednak w stanie całkowicie kontrolować snów. 

Trening świadomego śnienia Charliego Morleya to poradnik śnienia w połączeniu z buddyzmem. Autor przyznaje, że sam praktykował buddyzm, zna się też na świadomym śnieniu i widzi, że łączenie obu tych działań ma sens. 

Z książki możemy wynieść całkiem sporo interesujących informacji na temat świadomego śnienia. Opisano tu m.in. czym jest świadomy sen, czemu śnimy i jakie są jego korzyści. Co ciekawe, autor napisał też kilka słów o badaniach nad tym zjawiskiem. Pokazał też techniki świadomego śnienia. 

Bardzo interesującą częścią książki jest rozdział Zacieranie granic, w którym zaprezentowano doświadczenia docierania do tych części umysłów, które dla innych są „zamknięte”. Świadomy sen pozwala skorzystać z możliwości dotarcia poza granice snu. 

Dodatkowo w książce znajdziemy rozdział poświęcony doświadczeniom autora. Praktykuje on świadome śnienie od wielu lat, prowadzi dzienniki i zgłębia tajemnice tego zjawiska. W dwóch dodatkach na końcu książki wybrał kilka przykładów snów, które mu się przytrafiły. 


Sam temat poruszany w książce jest mi już po części znany. Uważam, że świadome śnienie to interesujący dział, który warto poznać. Byłam zaskoczona nowymi informacjami, które pojawiły się w tej książce – być może są one dobrze znane w świecie osób, które praktykują świadome śnienie, ale ja o nich nie wiedziałam. Mam na myśli chociażby dane na temat badania snu. 

Trzeba też napisać kilka słów o wyglądzie książki. Podoba mi się, że w odpowiednich miejscach pojawiają się dymki z wyjaśnieniem autora. Wzbogacają lekturę, nadając jej szczególnego charakteru, jakbyśmy ciągle byli w kontakcie z autorem. Do tego nazwy rozdziałów, podrozdziałów i części książki mają swoje unikalne charaktery, co bardzo ładnie wygląda. 

Ogólnie książka była interesująca, chociaż spodziewałam się chyba czegoś innego. Pomysł na zaprezentowanie kilku technik wspomagających świadome śnienie, które mogą też oddziaływać na nasze życie, jest ciekawy. Czasem jednak miałam wrażenie, że jestem przytłoczona informacjami. Może osoby, które interesują się tą techniką bardziej niż ja, będą z tego powodu zadowolone, bo dowiedzą się nowych rzeczy i poznają wiele cennych wskazówek.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Illuminatio:
7 komentarzy:

 1. Świadome śnienie musi być niezwykłym przeżyciem, ale wciąż to brzmi dla mnie jak jakaś abstrakcja :) Myślę, że warto dowiedzieć się o tym czegoś więcej.

  P.S. Nie wiem, czy czytałaś mój komentarz na Recelinkach, ale link do konkursu wykorzystałam już wcześniej. Zależało mi na tym, żebyś wiedziała i nie pomyślała, że o Tobie zapomniałam, kiedy pojawi się kolejny post :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaintrygowałaś mnie :) Mnie się zawsze śnią jakieś głupoty, kiedy już śpię. Zapanowanie nad nimi, zacieranie tej granicy, byłoby na pewno wyjątkowym przeżyciem. Prawdę mówiąc, nie mam zaufania do takich magicznych publikacji, ale po tę sięgnę z ciekawości :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Taka tematyka jest dla mnie raczej obca. Zastanowie się nad nią :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o tej książce i nie ciągnie mnie do niej.
  http://olalive-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w domu bardzo podobną publikację z tego obszaru, więc raczej na następną się już nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się ciekawie. Tym bardziej, że już jakiś czas temu myślałam o lekturze o podobnej tematyce. Już wiem po jaką książkę sięgnąć.
  Pozdrawiam- strefawyobrazni.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Praktyka jogi jest o wiele bardziej przyjemna i efektywna, gdy jesteśmy wyposażeni w odpowiednie akcesoria. Na szczęście, istnieje wiele sklepów, które oferują szeroki wybór akcesoriów do jogi, takich jak maty, bloki, paski i wiele innych. Na przykład, https://jogastyl.pl/ oferuje szeroki wybór wysokiej jakości akcesoriów do jogi, które pomogą Ci zwiększyć efektywność Twojej praktyki. Bez względu na to, czy jesteś początkującym czy doświadczonym joginem, zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!