"Jak wychować chłopca na mężycznę?" - Meg MeekerAutor: Meg Meeker
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Liczba stron: 318Meg Meeker to popularna autorka książek dla rodziców. Jedną z takich pozycji jest wydana w 2012 roku przez wydawnictwo M książka „Jak wychować chłopca na mężczyznę?”.

Książka traktuje o najważniejszych rzeczach, które należy zapewnić synom, by wyrośli oni na mężczyzn silnych i zaradnych. Wiele czynników ma wpływ na to, jak dziecko się będzie rozwijać. Należą do nich nie tylko system edukacji, kultura współczesna, czy zmiana nacisku na płciowość (dziewczynki stają się coraz bardziej agresywne, chłopcy delikatniejsi). Ważne jest też to, że wielu chłopców wychowuje się bez ojca, z powodu rozwodów, czy innych wypadków losowych. Nie mają oni skąd brać przykładów na to, jak powinien wyglądać prawdziwy mężczyzna. Dzięki silnej więzi z rodzicami dziecko może być mniej zagrożone braniem narkotyków, czy piciem alkoholu. Rodzice powinni zrozumieć, że dziecko też ma uczucia, że nie można od niego wymagać nie wiadomo ile, a najważniejsze jest by pokazywać mu, że je kochamy, wspieramy i rozumiemy. 

Książka zawiera wiele cennych rad, które powinni stosować rodzice. Są to często sprawy oczywiste i błahe, ale dla dziecka i jego rozwoju niesamowicie potrzebne. Moim ulubionym przykładem jest pisanie odręcznie listów do dziecka – nie maili, nie sms, ale listów. W ten sposób elektronika schodzi na drugi plan, a język rodzimy jest w ciągłym użyciu. Media też powinny być ograniczone – lansują przemoc, używki, seks i złe zachowanie. 

Książka napisana jest w sposób bardzo przyjemny. Ma kilka historii popierających to, o czym pisze autorka oraz gdzieniegdzie przytoczone są wyniki badań, porównania i procenty, dla tych, którzy wolą ten sposób przekonywania. Na dodatek już na początku pozycji mamy wyszególnione siedem magicznych zasad, które są ważne przy wychowywaniu dziecka. Dodatkowo na końcu znajdują się „chwyty” na to, by podczas wychowywania przemycić ważne wartości i zachowania do życia młodego człowieka.

Pozycja ta to typowy poradnik. Bardzo dobrze się go czyta, jest napisany z serca, a autorka ma wielką wiedzę. Pokazuje wiele sytuacji z własnego życia, które są dla niej ważne, a które nie zawsze są idealne. Poza tym nie jest to sztucznie wykreowana potrzeba, lecz prawdziwy problem, o którym traktuje książka. Co najważniejsze autorka nie stawia siebie jako przykład i wzór, ideał, ale pokazuje wszystko nieco z boku, tak by nie tworzyć niemiłej relacji z czytelnikiem.

Jeśli chodzi o sprawy językowe to książka została napisana bardzo dobrze. Narracja pierwszoosobowa w odpowiednich fragmentach, a czasem styl opowiadacza bajek sprawia, że czyta się ją z przyjemnością, zapominając, że jest to poradnik.

Komu mogę polecić tę pozycję? Rodzicom, którzy chcą znaleźć kilka ciekawych podpowiedzi na temat wychowywania pociech. Nie muszą to być jedynie matki i ojcowie chłopców – pobocznie często pokazywane są też zachowania dziewczynek. Warto wiedzieć w jakim świecie żyją nasze dzieci. Książka jest bardzo mądra i pokazuje często sprawy oczywiste, o których jednak na co dzień zapominamy.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa M:

5 komentarzy:

 1. W pewnym stopniu, mężczyźni zawsze są chłopcami. Jestem ciekawa tej publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja sama jestem ciekawa publikacji. Bo książka może się przydać i na pewno dostarczyć pewnej wiedzy o mężczyznach. Dlaczego tak myslę? Bo jak napisała awiola każdy mężczyzna jest po częsci chłopcem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytam chętnie, przyda się:)

  OdpowiedzUsuń
 4. gdybyś chciała dla rodzeństwa wygrać książkę, to zapraszam do udziału w konkursie, dzisiaj o 24:00 się kończy :)
  co do książki to sam tytuł zapowiada ciekawą lekturę, a jeżeli to tytuł dla rodziców również, to i ja mogłabym sięgnąć po niego :)
  pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja dziennie czytam po kilka książek bo to wprost bardzo lubię.Jakbym nie czytał to na pewno było by bardzo źle.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!