"Zaczarowany sen" - Grzegorz RzepkaWydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 20


Grzegorz Rzepka to autor książki dla dzieci „Zaczarowany sen”, która ukazała się w 2013 roku dzięki Novae Res.

Książka opowiada o chłopcu, który dostaje od mamy szczura. Nie jest to jednak zwykły zwierzak – wraz z chłopcem wyrusza na podbój magicznego świata podczas snów. Pewnej nocy chłopiec wraz z Mają, swoim szczurem, odwiedza krainę, w której zła czarownica porywa wszystkie małe zwierzątka. Chłopiec postanawia ją wypędzić, a maluchy uratować.  Podróży towarzyszy mu przyjaciółka Maja, młody wilczek i niedźwiadek. Cała czwórka musi wykonać kilka zadań nim dotrze do domu wiedźmy, lecz wszystko kończy się dla nich dobrze.
Narracja pierwszoosobowa pokazuje nam świetnie obraz chłopca, który wierzy we wszystko, co mu się śni. Jest odważny, przyjazny i zdeterminowany. To bardzo ciekawa postać.

Historia pokazuje siłę determinacji i przyjaźni. Przy okazji uczy, że można być blisko nie tylko z drugim człowiekiem, ale z gryzoniem, czy innym zwierzątkiem także. To mądra opowieść, która może nauczyć dzieci wielu rzeczy.

Wielkim plusem są ilustracje. Są one rozłożone tak, by z tyłu każdej z nich znajdowała się kolejna. W ten sposób tekst jest czytelny, nic nie przebija, a same obrazki dopasowane są do tego, o czym aktualnie czytamy.

Minus? Dwa – niektóre z wypowiedzi pisane są w cudzysłowie , inne od myślnika. Trochę to niechlujne, zgubiłam się w tym. Inny błąd – literówka, a dokładnie „ja” zamiast „ją”. To chyba wszystko.

Książkę czytałam dwa razy. Raz sama, drugi raz wraz z siostrą, przed snem. Mi historia wydała się nieco zbyt wybujała i momentami infantylna. Siostra była za to urzeczona. Widać, że historia spełnia swoje zadanie – dzieci są nią zachwycone!

Komu polecam? Rodzicom, którzy szukają książki dla dzieci, która ich czegoś nauczy. Czego? Mojej siostrze pokazała, że przyjaźń z jej ukochanym pieskiem nie jest niczym dziwnym. Mi dała poczucie, że wyobraźnia, którą ma chłopiec-narrator jest niczym nieograniczona. Pocieszające jest też to, że książka promuje  odwagę, lojalność i upór. Cechy te są często traktowane jako oczywiste, ale nie zaszkodzi jak się o nich czasem przypomni.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Novae Res:

6 komentarzy:

 1. No widzisz, jaka różnica wiekowa i od razu inny odbiór książeczki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie obrazki są okropne, takie ponure, jak nie dla dzieci..:/
  ale bajeczka ogólnie może być:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem pasują do historii :) poza tym są proste, ubogie w szczegóły i nie odwracały za długo wzroku mojej siostry :)

   Usuń
  2. Mi też obrazki się nie podobają, są za ciemne i za idealne.

   Usuń
 3. Jak dla mnie bajka jest fajna. Zgadzam się z Agą, obrazki są za ciemne i trochę starsze. Jednak sama opowieść jest piękna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój braciszek jest jeszcze troche za maly, ae wydaje mi sie, ze jeszcze troche i bedzie to jego ulubiona bajeczka.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!