Muminek i urodzinowy guzik, Tove Jansson


Autor: Tove Jansson
Tytuł: Muminek
Pełny tytuł: Muminek i urodzinowy guzik
Tytuł oryginalny: Moomin and the Birthday Button
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 32

Muminek budzi się i zdaje sobie sprawę, że dziś są jego urodziny. Otrzymuje od mamy piękny złoty guzik, którym zamierza pochwalić się przyjaciołom. Niestety nikt nie ma dla niego czasu, a na dodatek nikt nie składa mu życzeń! Muminek jest smutny i żali się rodzicom, że przyjaciele o nim zapomnieli…

Muminek i urodzinowy guzik to opowiadanie na podstawie historii napisanych przez Tove Jansson. Krótka historia pokazuje urodziny głównego bohatera i przykrość, jaką sprawili mu przyjaciele, którzy nie mieli dla niego czasu. Jednak czy na pewno o nim zapomnieli?

Mimo upływu lat Muminiki nadal są popularne wśród najmłodszych. Kolejne książeczki o przygodach tych sympatycznych stworków pojawiają się na rynku i zachwycają pięknymi rysunkami i prostymi historiami z przesłaniem. Tym razem Egmont zaserwował nam opowieść o urodzinach Muminka, który sądził, że przyjaciele o nim zapomnieli, jednak oni szykowali dla niego niespodziankę. Jubilat przestał się na nich boczyć, gdy zrozumiał, że wszystko było ukartowane. Jednak czy naprawdę był zły? Było mu smutno, ale nie przeszkadzał znajomym, gdy ci byli zajęci. Tak naprawdę Muminek był bardzo cierpliwy i nie narzucał się nikomu, co było urocze, szczególnie gdy pamiętamy, że były jego urodziny i liczył na to, że ktoś się nim zainteresuje.

Książeczka ma zaledwie 32 strony, a tekstu jest na nich niewiele. Niektóre strony posiadają jedynie po kilka słów, inne mają nieco dłuższe fragmenty. Część tekstu wydrukowano w fantazyjny sposób niczym falkę, co wygląda bardzo ładnie i oryginalnie. Najwięcej miejsca zajmują oczywiście rysunki. Oddają doskonale wygląd dobrze znanych postaci – Muminków, Włóczykija czy Małej Mi. Są kolorowe i dynamiczne, świetnie się je ogląda.

Muminek i urodzinowy guzik to historia, która sprawdzi się zarówno wśród małych czytelników, którzy znają już inne opowieści o Muminkach, jak i wśród tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tymi sympatycznymi istotkami. Jeśli więc chcecie spędzić miło i rodzinnie czas, poszukajcie tej książki – dla dzieci będzie to super zabawa, a dla dorosłych powrót do dzieciństwa.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont:


4 komentarze:

  1. Chyba nie czytałam ŻADNYCH Muminków, zbytnio się bałam ich bajkowej wersji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam Muminki. Czekam aż moje dzieci pokochają je tak jak ja. Na dzień dziecka planuję im kupić dwutomowe wydanie z Naszej Księgarni ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Raz wypożyczyłyśmy w bibliotece książkę o Muminkach, ale moje córki jakoś nie zapalaly do nich wielką miłością, może zrobię drugie podejście

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!