Jakie zwierzę wybrać, Lucy Beech

Autor: Lucy Beech
Tytuł: Jakie zwierzę wybrać
Seria: Akademia Mądrego Dziecka
Wydawnictwo: HarperKids
Liczba stron: 36

Dzieci bardzo często marzą o zwierzęcym przyjacielu. Warto więc zastanowić się, kto powinien zostać najlepszym kumplem naszej pociechy. By dobrze wybrać, można zasugerować się podpowiedziami z książki Lucy Beech pod tytułem Jakie zwierzę wybrać.

W książce znajdziemy opis kilkunastu różnych zwierząt, które mogą stać się przyjaciółmi dzieci. Są to nie tylko psy i koty, lecz także na przykład myszy, gąsienice, mrówki, żółwie czy rybki. Opisano tu także inne zwierzęta, które nie nadają się do trzymania w domu – na przykład kucyki czy kaczki. Jednak jeśli mieszkamy na wsi, możemy i z nimi się zaprzyjaźnić.

Ciekawostką, która mnie zaskoczyła, było poszeregowanie zwierząt ze względu na różne kryteria. Autorka pokazała na przykład, z kim się zakumplować, gdy lubimy różne odgłosy, albo gdy wolimy spokojniejsze przyjaźnie. To dobrze, że w ten sposób zaprezentowano potencjalnych pupili, bo charaktery i temperamenty są różne zarówno wśród dzieci, jak i zwierzaków, a w ten sposób łatwiej się dobrać i dopasować.

Podobało mi się też to, że w książce nie skupiono się na ogóle, pokazując całą grupę. Nie ma zatem jednego psa, lecz zaprezentowano kilka ras, by pokazać ich odmienność. To duży plus, jestem pełna podziwu dla autorki, że w ten sposób podeszła do zadania.

Każde zwierzę otrzymało krótki opis. To często jedno zdanie, czasem niewiele więcej. Jest nam tylko zasygnalizowane, co wyróżnia danego pupila albo jak się nim zajmować, co lubi robić. Pod koniec pozycji znajduje się jeszcze wzmianka, jak dbać o zwierzęta i spis, który pozwala dowiedzieć się więcej lub usystematyzować wiedzę.

Treść jest dostosowana do odbiorcy. Teksty są krótkie, nie mają skomplikowanych słów. Opisują zwierzęta zwięźle i dowcipnie. Całość dopełniają ilustracje, choć można by rzecz, że grają one tu pierwsze skrzypce. Są ładne, kolorowe, stworzone prze Annę Chernyshovą. To bajkowe obrazki, które nie mają na celu wiernie oddać wygląd zwierzaków, lecz w sposób zabawny i przyjazny zaprezentować sylwetki, by dziecko mogło się z nimi oswoić. Bardzo mi się podobały te ilustracje, a portrety były miłe dla oka.

Ta książka na pewno przypadnie do gustu rodzicom, którzy mierzą się z wyborem pupila dla swojego dziecka. Łatwiej będzie przekazać maluchowi, z czym wiąże się opieka nad konkretnym gatunkiem. Polecam z całego serca.

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

Więcej informacji o książkach wydawnictwa znajdziecie tu.

 

1 komentarz:

Daj znać, co sądzisz o wpisie!