Fajny Cieciorek, Jory John

Autor: Jory John
Tytuł: Fajny Cieciorek
Seria: Smaczna Banda i emocje
Wydawnictwo: HarperKids
Liczba stron: 32

Jak to jest być fajnym? Czy trzeba nosić ciemne okulary i żelować włosy? A może coś innego sprawia, że jest się czadowym? Próbuje się o tym przekonać kolejny bohater książek Jory’ego Johna – Fajny Cieciorek.

Opowieść pokazuje, jak główny bohater odsunął się od swojej paczki. Jego dawni znajomi stali się popularni i każdy o nich wiedział, jednak on został w cieniu i nie wiedział, jak z niego wyjść. Czuł się osamotniony i zagubiony, po prostu niefajny.

Morał z bajki jest prosty – nieważne, jak wyglądasz, tylko czy jesteś pewny siebie. Gdy ma się wsparcie przyjaciół wszystko jest łatwiejsze. Nie chodzi o nowe ubrania czy dodatki, modne uczesanie czy styl chodzenia. Chodzi o charyzmę, przebojowość i wiarę w siebie.

Książka jest niedługa, ma mało tekstu. Jest to monolog głównego bohatera, który opowiada swoją historię czytelnikowi. Największą rolę w pozycji odgrywają ilustracje. Sama treść dotyczy zachowania tytułowego bohatera, jego braku pewności siebie i tego, jak postrzega siebie na tle dawnych znajomych.

Książka podejmuje tematykę emocji. Nie są one nazwane wprost, ale bez problemu odnajdziemy tu m.in. niepewność czy brak odwagi w wyrażaniu siebie. Autorzy przedstawili scenki z życia bohatera, dając czytelnikom do samodzielnego zweryfikowania i nazwania emocji i uczuć nim targających.

Za ilustracje odpowiada Pete Oswald. Są one bardzo ładne. Bohaterami są różnego rodzaju ziarenka, tym razem głównie strączki. Mają stonowaną kolorystykę, ładne kształty, świetnie oddaną mimikę. Na plus wychodzą też różnorodne kadry – w tym podzielenie kartki na kadry czy duże obrazy na całą rozkładówkę.

Treść skłania do rozmowy z dziećmi na temat zachowania i emocji. Jest dobrym bodźcem do pogadania o tym, co mogło czuć ziarenko i jak można naprawić swoje zachowanie. Opowieść jest krótka i przyjemna, a potem może pomóc w zrozumieniu niektórych zachowań.

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

Więcej informacji o książkach wydawnictwa znajdziecie tu.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Daj znać, co sądzisz o wpisie!