Wojny z mirkobami, Gill Arbuthnott

Autor: Gill Arbuthnott
Tytuł: Wojny z mikrobami
Seria: Akademia Mądrego Dziecka
Wydawnictwo: HarperKids
Liczba stron: 64

Skąd biorą się choroby? Jak ludzie doszli do tego, że powinni się szczepić? Które zarazki są najbardziej niebezpieczne? A może są takie mikroorganizmy, które są potrzebne w naszym życiu? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Gill Arbuthnott w książce Wojny z mikrobami.

Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku powyżej siedmiu lat. Jest to pozycja popularnonaukowa, która ma wiele ciekawych treści, ale podanych w formie dostosowanej do odbiorcy. Mimo że tematyka jest poważna i wydaje się skomplikowana, zadbano, by kwestie naukowe były wyjaśnione prosto i ciekawie. Do tego nie zabrakło humoru, który powoduje, że tekst czyta się jak najlepszą opowieść.

Książkę przetłumaczył Wojciech Mikołuszko, któremu zawdzięczamy dowcip w polskim przekładzie. Tekst dzięki niemu nie jest skomplikowany, lecz nie jest też pozbawiony naukowych odniesień. Czytelnik może wynieść z książki masę wiedzy i ciekawostek, ale nie jest przytłoczony informacjami, ponieważ są one dowcipne i prosto podane.

Mocną stroną książki są ilustracje, które są jej integralną częścią. Odpowiada za nie Marianna Madriz. Jest tu naprawdę wiele obrazków, które mają za zadanie zilustrować tekst, ale też pokazać w przybliżeniu pewne mikroby. Gdzieniegdzie znajdziemy też wirusy, które komentują coś w zabawny sposób, a ich wypowiedzi umieszczono w dymkach. Ilustracje są kolorowe, szczegółowe i bardzo bogate w detale. Podoba mi się też, że są tak różnorodne.

Jedyny minus, jaki widzę, to rozmiar fontu. Dla mnie był on dość mały, ale nie ja jestem docelowym odbiorcom – być może dla dzieci taki rozmiar czcionki będzie akurat. Gdyby był większy, pewnie część informacji trzeba by uciąć i wywalić, a tak zmieściło się ich całkiem sporo.

Wojny z mikrobami to książka, która pozytywnie mnie zaskoczyła – pełna ciekawych informacji, dostosowana do odbiorcy i pięknie wydana. Polecam każdemu młodemu czytelnikowi, który ciekawy jest świata i chce wiedzieć więcej.

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

Więcej informacji o książkach wydawnictwa znajdziecie tu.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Daj znać, co sądzisz o wpisie!