Koralina, Neil Gaiman


http://www.taniaksiazka.pl/koralina-neil-gaiman-p-872612.html
Autor: Neil Gaiman
Tytuł: Koralina
Tytuł oryginalny: Coraline
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 103

Koralina z rodzicami przeprowadza się do nowego domu, który dziewczynka postanawia zwiedzić. Poznaje sąsiadów i odkrywa drzwi, które są zamknięte. Interesuje ją, co jest za nimi. Gdy dziewczynka odkrywa, że znajduje się za nimi ściana z cegieł, jest rozczarowana, jednak za jakiś czas okazuje się, że to nie koniec tajemnic. Drzwi prowadzą bowiem do innego domu, ściana z cegieł znika. W tym drugim domu mieszka jej druga mama i drugi tata, którzy zamiast oczu mają guziki. Ich marzeniem jest, by Koralina zamieszkała z nimi...

Koralina Neila Gaimana to chyba najbardziej znana powieść autora. Główną bohaterką jest dziewczynka, która uwielbia badać. Jest ciekawa świata, drażni ją, gdy przekręca się jej imię i nie lubi się nudzić. Niestety w nowym domu rodzice nie mają dla niej czasu, dlatego Koralina nudzi się ciągle, nie pomagają nawet rozmowy z dziwnymi sąsiadami.

Fabuła skupia się na tym, co dzieje się w drugim domu. Koralina musi poradzić sobie z problemem, który postawiono na jej drodze, a który ma być pułapką, zmuszającą ją, by została w tym drugim świecie. Nie jest to jednak przyjazny świat – jej drudzy rodzice chcą ją kochać i kuszą ją smakołykami i zabawkami, ale dziewczynka czuje, że nie są dobrzy. No i te ich oczy z guzików...

Koralina odkrywa wiele tajemnic drugiego domu. Jest to przerażający świat, który pełen jest niebezpieczeństw. Mała dziewczynka jest jednak odważna i sprytna, ma też zadanie, który musi wykonać. To od niej zależy, czy jej prawdziwi rodzice będą bezpieczni. W tym drugim świecie dziwne są nie tylko guziki zamiast oczu, lecz także gadające zwierzęta i nieszczęśliwe dziecięce dusze w lustrze. To świat iluzji, który ma specyficzny klimat podsycony grozą i niepewnością.


Poza niecodziennymi zdarzeniami i postaciami, są tu też wątki bardzo ważne, na które warto zwrócić uwagę. Jednym z nich jest problem braku czasu dla dziecka. Koralina jest doskonałym przykładem córki, której rodzice nie poświęcają uwagi. W rezultacie to ona musi zadbać o ich bezpieczeństwo. Dodatkowo pojawia się też wątek oceniania innych przez pryzmat pierwszego wrażenia – z jednej strony sąsiedzi dziewczynki są specyficzni, z drugiej to oni przeczuwają, że dzieje się coś złego w ich domu.

Koralina to powieść niezwykła. Bardzo klimatyczna, ale też wywołująca ciarki na plecach podczas czytania. To powieść dla młodszych czytelników, którzy lubią nutkę tajemniczości i grozy. Urokliwa, doskonale napisana i wymyślona, zaskakująca i wciągająca. To krótka lektura, ale niesamowicie treściwa. Jeśli nie mieliście okazji czytać, zachęcam serdecznie do sięgnięcia po tę książkę.

Książka dostępna jest w dziale Polecane Księgarni Tania Książka:

taniaksiazka.pl

2 komentarze:

  1. Masz rację co do tego, że jest to opowieść niezwykła. Znam ją jedynie ze szklanego ekranu, ale nie ukrywam, że mam zamiar przeczytać książkę, gdyż ta historia zabiera mnie w przeszłość, do czasów dzieciństwa.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!