10 lat Wolnych Lektur


Dokładnie 10 lat temu uruchomiona została biblioteka Wolne Lektury. Czym jest, czym się zajmuje, co można na niej znaleźć?
Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5281 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML, TXT, PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.
Wolne Lektury są również dostosowane do używania na urządzeniach mobilnych.
Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować”[1].
To jedna z największych bibliotek internetowych dzieł w języku polskim, z której można skorzystać za darmo. Znajdziemy tu dzieła polskich i nie tylko twórców, klasyki literatury, książki potrzebne podczas nauki w szkole czy na studiach. Dostępne w różnych formatach, opatrzone przypisami i zawsze gotowe do czytania sprawiają, że Wolne Lektury stały niezbędnikiem wielu uczniów i studentów.

Kilka ciekawostek ze strony internetowej:
- "w zasobach znajdziecie 5281 utworów napisanych przez 343 autorów,
- w bibliotece mamy 27 kolekcji,
- możecie obejrzeć 400 reprodukcji dzieł sztuki, których autorami jest 175 artystów,
- możecie posłuchać 578 audiobooków w formatach MP3 i Ogg Vorbis oraz 125 w formacie DAISY,
- możecie przeczytać 72 utwory udostępnione na wolnej licencji,
- zbiór motywów składa się z 757 haseł,
- najwięcej niepowtarzających się motywów oznaczyliśmy w Tako rzecze Zaratustra Nietzschego,
- Miłość to najczęściej oznaczany motyw w utworach,
- we wszystkich książkach mamy 119 446 przypisów,
- najwięcej przypisów znajduje się w Pamiętnikach Jana Chryzostoma Paska – 4109,
- dzięki wsparciu czytelników z sukcesem zakończyliśmy 56 zbiórek,
- od 2011 roku prace redakcyjne odbywają się na Platformie Redakcyjnej,
- dotychczas najwięcej odsłon zanotowaliśmy w 2016 roku – 5 702 292"[2].

Gratuluję tylu lat działania na rzecz literatury i dziękuję za to, że wiele razy uratowaliście mnie w trudnych chwilach na studiach. To dzięki Wolnym Lekturom poznałam książki Żuławskiego, którego pokochałam, ale też wiele innych dzieł wartych uwagi. Jeśli jeszcze nie znacie tej strony, koniecznie zajrzyjcie! KLIK[1] http://wolnelektury.pl/info/o-projekcie/
[2] https://nowoczesnapolska.org.pl/2017/09/17/wolne-lektury-maja-10-lat/

4 komentarze:

 1. Nawet nie wiedziałam, że coś takiego istnieje!

  OdpowiedzUsuń
 2. Najlepsze w tym wszystkim ze dopiero do niedawna dowiedzialam sei ze cos takiego istnieje. Ale to wynik tego, ze wole ksiazke i papier a ekran to zlo dla oczu. Jednakze czasami warto pobuszowac a taka biblioteka to dla mnie zloto! Ciesze sie ze ktos o tym napisal.
  Pozdrawiam i zapraszam na konkurs z ksiazka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziesięć lat? A ja w ogóle nie miałam o takim czymś pojęcia! Z pewnością przydałoby mi się podczas pisania pracy maturalnej!No, ale mądra Tea po niewczasie :D

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!