"Ziarno Kirliana" Marek Baranieckihttp://audioteka.com/pl/audiobook/ziarno-kirliana
Wydawnictwo: Agencja Artystyczna MTJ-SMPB Sp. z o.o.
Czas trwania: 2 godziny 13 minut

Stefano udaje się w podróż do Miejsca Powstania. To wielki zaszczyt trafić właśnie tu, niewielu go dostępuje. Mężczyzna jest podekscytowany, ale też ciekawy otaczających go rzeczy. Podziwiając Miejsce, trafia do sali, gdzie może zobaczyć ziarno. Z informacji, które otrzymuje, wynika, że w przyszłości wyrośnie z niego roślina, która zachoruje. Nagle jednak obraz się zmienia – Stefano swoim żalem nad nią sprawił, że odmieniła się jej przyszłość.

Ziarno Kirliana Marka Baranieckiego jest krótką opowieścią z gatunku science fiction. To kolejna z historii autora, którą możemy poznać w formie audiobooka. Ponownie lektorem został Paweł Straszewski – o znanym głosie, który możemy często usłyszeć w różnego rodzaju filmach, a przede wszystkim – w Teleexpresie. Utwory Marka Baranieckiego w interpretacji Straszewskiego nie są udziwnione, wręcz przeciwnie – dzięki niemu możemy zanurzyć się w opowieści i poczuć się jej częścią.

W Ziarnie Kirliana mamy do czynienia z pozoru niewinną podróżą po Miejscu Powstania. Wraz z bohaterem poznajemy je, dowiadujemy się, czym jest. Jednak tak naprawdę nie jest to opowieść podróżnicza, ponieważ pod płaszczykiem zwiedzania otrzymujemy wiele ciekawych i ważnych tematów. 

Opowieść porusza tematy związane z początkiem życia, przeznaczeniem, naszymi działaniami. Czy mamy wpływ na to, jak potoczą się nasze losy, czy zostały one już dawno spisane i nieważne, jakich wyborów dokonamy? Czy możliwe jest to, że naszym istnieniem wpłyniemy na porządek wszechświata? Oprócz tego rozmowy bohaterów dotyczą kwestii religii, zła, czasu i jego przemijalności. Postacie zastanawiają się nad tym, czy da się uleczyć ludzkość, pozwolić jej żyć spokojnie. Pojawiają się pytania o to, czy jednostka jest w stanie zaburzyć harmonię świata i kosmosu, czy jej istnienie jest tylko nic nieznaczącą kwestią.

Ziarno Kirliana to dość skomplikowana i naszpikowana uniwersalnymi, ważnymi tematami opowieść. Trzeba się skupić podczas jej słuchania, nie można przez nią przebrnąć ot tak. Przed napisaniem recenzji wysychałam audiobooka dwa razy, a szukając informacji w nagraniu, nadal odkrywałam nowe rzeczy, które umknęły mi podczas poprzednich sesji z lekturą. 

Na pewno mocną stroną tej opowieści jest to, że zmusza ona czytelnika czy słuchacza do zastanowienia się nad tym, co ważne. Wiele pytań, które pojawiają się w nagraniu, jest fundamentem nie tylko religii, lecz także naszego życia. Niezaprzeczalnie jest to dość filozoficzna opowieść, która nie każdemu przypadnie do gustu, jednak jeśli lubicie historie, w których nie brakuje ważnych pytań, a akcja nie jest naszpikowana wybuchami, pościgami i zawrotną akcją, powinniście sięgnąć po to nagranie. 


Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Audioteka.pl:
4 komentarze:

 1. Muszę przeczytać , bo bardzo zaciekawiłaś mnie tą recenzją!;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Audiobooki są wciąż przede mną, choć wiem, ile dają korzyści i że pozwalają czytać, wtedy kiedy niby się nie da ;) Może zacznę przygodę z taką formą lektury właśnie od tej książki ;)
  /Pozdrawiam,
  Szufladopółka

  OdpowiedzUsuń
 3. Może za klimatami dookoła science fiction nie przepadam, ale za to lubię, gdy książka zmusza do myślenia także poza tym, co na jej kartkach (albo nagraniach). Fajnie napisana recenzja!

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię audiobooki, ale nie lubię science fiction. Dobrze, że nagranie jest tak krótkie, można posłuchać przy okazji :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!