"Karlgoro godzina 18:00" Marek Baranieckihttp://audioteka.com/pl/audiobook/karlgoro-godzina-1800
Wydawnictwo: Agencja Artystyczna MTJ-SMPB Sp. z o.o.
Czas nagrania: 51 minut

Pułkownika Williama Trainera wyciągnięto z łóżka, nie podając mu informacji na temat wydarzenia, które musi zbadać. Okazuje się, że na kosmolocie Europa II doszło do wypadku jednego z mentalistów. Teoretycznie mężczyzna powinien już nie żyć, jednak okazuje się, że nadal walczy ze śmiercią, jest jedynie bardzo poszkodowany. W Centrum Nasłuchu Kosmicznego pojawiają się osoby, które mają przesłać mężczyźnie energię. Wśród nich jest właśnie pułkownik Trainer.

Karlgoro godzina 18:00 Marka Baranieckiego jest krótką opowieścią z gatunku science fiction. To kolejna z historii autora, którą możemy poznać w formie audiobooka. Ponownie lektorem został Paweł Straszewski – o znanym głosie, który możemy często usłyszeć w różnego rodzaju filmach, a przede wszystkim – w Teleexpresie. Utwory Marka Baranieckiego w interpretacji Straszewskiego nie są udziwnione, wręcz przeciwnie – dzięki niemu możemy zanurzyć się w opowieści i poczuć się jej częścią.

Z opisu fabuły może wydawać się, że mamy do czynienia z powieścią akcji, jednak nic bardziej mylnego. Owszem, motyw wypadku i jego tajemnicze okoliczności sprawiają, że słuchając audiobooka, zastanawiamy się, jak doszło do wydarzenia, lecz nie to jest tu najważniejsze. 

Głównym tematem zdaje się podświadomość. Poszkodowany wyczuwał, że wśród załogi panuje poczucie zagrożenia, intuicja podpowiadała mu, że prędzej czy później dojdzie do jakiegoś przykrego zdarzenia. Czy to, że właśnie on uległ wypadkowi, jest przypadkiem? A może było to świadome i celowe działanie, by uratować innych i oczyścić atmosferę? Czy w chaosie wszechświata jednostka ludzka ma jakieś znaczenie? Czy ogromna chęć życia wystarczy, by przeciwstawić się losowi?

Fabuła Karlgoro godzina 18:00 pokazuje też kwestię poświęcenia. Członek załogi Europy II miał przeczucie, że dojdzie do tragedii. Nie mogąc jej uniknąć, przyspieszył ją. Dzięki temu celowemu i świadomemu poświęceniu uratował innych. Kwestia nieuchronności, świadomość tego, że coś ma nadejść i niebronienie się przed losem to tematy, które można dostrzec w tle opowieści.

Ciekawie wygląda również kwestia pomocy poszkodowanemu. Mimo że jego i jego „lekarzy” dzieli wielka odległość, nie jest to przeszkodą, by utworzyć przekaz energii. Sam motyw zdolności parapsychicznych, bycia mentalistą, jasnowidzącym czy medytującym, nie do końca jest tu rozwinięty, a może coś mi umknęło. Widocznie nie to było ważne w tym nagraniu.

Karlgoro godzina 18:00 nie jest opowieścią łatwą i lekką. Pojawia się w niej wiele kwestii z pogranicza filozofii dotyczących losu jednostki, jej przeznaczenia. Niech nie zwiedzie was czas nagrania – w niecałej godzinie otrzymujemy historię pełną uniwersalnych kwestii. Trzeba jednak dobrze się wsłuchać – to nie jest audiobook, który możemy puścić w tle innych zajęć, tu należy się skupić, by wynieść z niego coś więcej.


Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Audioteka.pl:
2 komentarze:

  1. Nie jest to pozycja dla mnie, ponieważ nie do końca odnajduję się w takich klimatach, jednak mój brat jest miłośnikiem podobnych dzieł, więc przy najbliższej okazji sprezentuję mu ją.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!