"Sekrety współczesnej wiedźmy" Melanie MarquisWydawnictwo: Studio Astropsychologii
Liczba stron: 266

http://talizman.pl/58410-sekrety-wspolczesnej-wiedzmy-01001966.html

Melanie Marquis ma na swoim koncie książki oraz artykuły dotyczące magii, którą praktykuje. Jedną z jej pozycji wydano niedawno w Polsce – w 2014 roku Studio Astropsychologii wydało Sekrety współczesnej wiedźmy.

Magija jest jedną z najdłużej praktykowanych dziedzin na świecie. Niekiedy jest ona uznawana za starszą od czołowych religii. Magija to m.in. filozofia New Age, wicca, ale też niesprecyzowane rytuały, które odprawia setki osób – czarownic kuchennych czy pogranicznych. Różne epoki i kultury pozwalają na łączenie i tworzenie innowacji. Magija jest widoczna w każdych codziennych czynnościach. Znaczna część magiji polega na wykorzystaniu umysłu. Myśli, emocje i intencje uwalniane są w poszukiwaniu przeznaczenia. To proces mentalny jest najważniejszy – bez niego żadne zaklęcia i czynności nie mają sensu. Nie zawsze potrzebne są przedmioty, które mają pomóc w rzucaniu zaklęcia. Myśli czy spojrzenia bywają równie silne co amulety czy magiczne różdżki. Jednak nie można lekceważyć ważności tych przedmiotów. Nawet jedzenie może mieć magiczne właściwości, a spojrzeniem można wyrządzić wiele krzywd. Magija może być także wykorzystywana do przełamywania klątw. Współczesna wiedźma to osoba, która czerpie z bogactwa różnych dziedzin magicznych.

Autorka stara się wytłumaczyć, czym dla niej jest magia i jak należy z niej korzystać. Przedstawia jej różne aspekty i dziedziny, pokazuje, jak inni wykorzystują jej potencjał. Swoje wywody potwierdza mnóstwem przykładów – cytatami z książek, opisami przeżyć innych czy charakterystyką rytuałów. Odnosi się do różnych kultur, dzięki czemu możemy poznać szerszy kontekst. 

Język jest dość prosty. Autorka nie podchodzi do tematu jako znawca, bardzo stara się wytłumaczyć czytelnikom to, co ma na myśli. Mnogość przypisów i bogata bibliografia dają poczucie, że jest to prawda, a tekst nie jest zmyślony. Przy okazji to doskonała lektura dodatkowa dla tych, którzy zainteresują się tematem.
Wielkim plusem są wątki do rozważenia, które kończą każdy rozdział. Dzięki nim możemy krótko podsumować to, co przeczytaliśmy, ale też zastanowić się nad odpowiedziami na pytania w nich zadane. Często autorka zmusza nas do pomyślenia nad tym, co dla nas oznacza dane zagadnienie, czy widzimy je w naszym życiu. Nie jest to tylko bierna lektura, ale też przemyślenia, które po niej snujemy.

Dodatkowo warto pochwalić różne czcionki – kursywą podane są cytaty, tytuły rozdziałów mają czcionkę nawiązującą do okładki, a podrozdziały zaprojektowano inaczej. Ogólnie strona wizualna jest warta pochwalenia – wszystko jest bardzo estetyczne i uporządkowane. 

Książka jest ciekawa, pokazuje nieco inne spojrzenie na magię. Dzięki tej lekturze dowiemy się, że wiele czynności, które wykonujemy na co dzień, jest magicznych. Poznamy też inne kultury i ich wierzenia, będziemy mogli stworzyć własny system magiczny. Bardzo dobrze, że autorka podkreśliła fakt, że magią jest także myśl, a nie tylko wymachiwanie różdżką i ważenie eliksirów. 

Polecam tym, którzy lubią ezoterykę i są ciekawi, jak można stosować magię w życiu codziennym. To poradnik dla każdego, kto chciałby w swoim życiu widzieć magię i umieć ją stosować. Poza tym to dość przyjemna lektura i bardzo pouczająca.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Studio Astropsychologii:


10 komentarzy:

 1. Mam podobną publikację tego wydawnictwa, więc na tę już się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie nie dla mnie, cała ta astrologia, magia i świat nadprzyrodzony kompletnie mnie nie interesuje...

  www.maialis.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Potrzeba mi magii w każdym dniu, więc pozycja wydaje mi się bardzo ciekawa:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo interesują mnie takie książki, ale o tej jeszcze nie słyszałam. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmm... Coś ciekawego, może się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie bardzo wierzę w te całe magiczne obrzędy czy przedmioty. Więc się nie skuszę :)

  Pozdrawiam, Mz.Hyde

  OdpowiedzUsuń
 8. Czasami sięgam po książki tego Wydawnictwa, ta zdecydowanie mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 9. Podoba mi się to "inne spojrzenie na magię", o którym piszesz. Może w tym kontekście skuszę się kiedyś na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!