Cuban Girl's Guide to Tea and Tomorrow, Laura T. Namey

Autor: Laura T. Namey
Tytuł: A Cuban Girl’s Guide to Tea and Tomorrow
Wydawnictwo
: Lekkie Wydawnictwo
Czas trwania: 8 godz. 50 min

Na Lilii w jednym momencie spada wiele nieszczęść – chłopak, z którym była trzy lata, zostawia ją, przyjaciółka oznajmia, że wyjeżdża, a ukochana babcia umiera. Dziewczyna nieświadomie robi sobie krzywdę i jest na językach całej okolicy. Rodzice postanawiają wysłać ją do Anglii, do ciotki, żeby tam odcięła się od problemów. Jednak Lilii nie jest z tego powodu zadowolona – w domu zajmuje się pomaganiem w rodzinnej piekarni, a w Anglii będzie sama ze swoimi myślami. Czy w nowym miejscu się pozbiera i zdystansuje od problemów?

A Cuban Girl’s Guide to Tea and Tommorow autorstwa Laury T. Namey to pozycja dla młodzieży, w której główną bohaterką i narratorką jest Lila. Dziewczyna jest z pochodzenia Kubanką, a jej korzenie są dla niej ważne. Uwielbia piec oraz gotować dobrze sobie radzi z pieczywem i słodkościami. W przepisach lubi przemycać kubańskie smaki. Poza gotowaniem jej pasją jest bieganie.

Fabuła zaczyna się w momencie, gdy Lilii musi wyjechać z Miami do Anglii. Chociaż się z tego nie cieszy, to nie jest rozkapryszoną małolatą. Nie rzuca się w płaczu na podłogę. Chce wrócić do domu, namawia rodziców na skrócenie wyjazdu, ale nie szantażuje ich i nie ucieka od ciotki. Stara się jakoś sobie w tej sytuacji radzić.

Z biegiem czasu zauważamy, jak główna bohaterka się zmienia. Inaczej patrzy na sytuację zaczyna się otwierać i angażować w nowe znajomości, rozwija pasję. Powoli dociera do niej, że decyzja rodziców była słuszna. Przewartościowuje swoje życie, otwiera się na nowe możliwości i daje sobie szansę na szczęście. Słucha bliskich, zastanawia się nad swoim zachowaniem. Choć nic nie wróci życia jej babci, to zamiast ciągle tkwić w żałobie, może zacząć myśleć o tym, co dobre,

W książce pojawia się kilka ważnych wątków. Jeden z nich dotyczy przyjaźni – w życiu Lilii, po stracie jej dawnej przyjaciółki, pojawiają się nowe osoby, a ich podejście do życia, pasje i marzenia sprawiają, że dziewczyna odkrywa zupełnie inny świat. Na dodatek dociera do niej, że przyjaźń z Miami miała pewne wady, których ona nie zauważała. Dzięki zdystansowaniu się od sprawy może się nad tym zastanowić. Kiedy Lilii zauważa w innej dziewczynie bunt i autodestrukcyjne zachowania, postanawia jej pomóc, co dla niej samej też jest terapią.

Kolejny wątek, miłosny, na początku opowiada o złamanym sercu i utraconym zaufaniu Lilii, która czuje się zdradzona. Kiedy poznaje w Anglii nowych ludzi, okazuje się, że jest jeszcze dla niej szansa na zakochanie. Autorka nie daje nam jednak ckliwej historii o młodzieńczej miłości od pierwszego wejrzenia. Relacja rozwija się powoli, stopniowo, jest w niej wiele dystansu i niepewności, bo Lilii w nowym miejscu spędzi tylko kilka tygodni. Ten motyw bardzo mi się podobał – jak walczyć z uczuciami, mając z tyłu głowy, że związek na dwóch kontynentach nie ma racji bytu?

Kwestia kulinarna jest bardzo rozbudowana. Autorka serwuje nazwy dań i krótko je opisuje – na przykład podczas rozmów głównej bohaterki z jej znajomymi. Jest to cała gama opisów zapachów i smaków. Nazwy są oryginalne, nie tłumaczono ich na siłę, co mi się podoba.

Lektorką audiobooka jest Zofia Wieczorek. Pierwszy raz miałam okazję słuchać jej interpretacji tekstu. Jej głos pasował mi do narracji pierwszoosobowej tej pozycji.  Nie odczytywała tekstu płasko, wczuwała się w postać głównej bohaterki.

A Cuban Girl’s Guide to Tea and Tommorow to pozycja, która mnie zaskoczyła – nie jest typową lekką romantyczną opowieścią. Autorka pokazała dziewczynę z problemami, a akcja nie jest naszpikowana zwrotami akcji i zaskoczeniami. To pozycja, którą określiłabym jako życiową – problemy bohaterów są całkiem normalne, uniwersalne, a nie wyolbrzymione.

Powieść spodoba się przede wszystkim młodym czytelnikom, którzy mają w sobie pewną dozę wrażliwości. To nie lekka, naiwna historia, chociaż fabuła nie jest też mocna i naszpikowana drastycznymi kwestiami. Niemniej uważam, że treść trafi szczególnie do osób, które mogą się wczuć w sytuację głównej bohaterki.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

 

7 komentarzy:

  1. Myślę, że ta książka spodobałaby się mojej bratanicy. Ostatnio ma taką fazę na czytanie, że bratowa musi ją w nocy naganiać do spania, bo czyta, a później ciężko wstać jej do szkoły :P

    OdpowiedzUsuń
  2. Na taką życiową młodzieżową publikację bardzo chętnie skuszę się w wolny wieczór.

    OdpowiedzUsuń
  3. Chetnie bym przeczytała te książkę. Ale ostatnio tez zastanawiam się czy nie zacząć słuchać audiobooków

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie słyszałam o tej książce, ale zapowiada się całkiem nieźle!

    OdpowiedzUsuń
  5. Historia ukryta w tej książce wydaje się niezwykle ciekawa. Być może w przyszłości skuszę się na tę pozycję.
    Zuzka

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo dziękuję za polecenie tego wydania.

    OdpowiedzUsuń
  7. Z pewnością jest się czym zainteresować w wolnym czasie.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!