"Egzotyczne warzywa" - Teresa Lewkowicz-MosiejWydawnictwo: Wydawnictwo M
Liczba stron: 127

http://www.mwydawnictwo.pl/p/1103/egzotyczne-warzywa

Teresa Lewkowicz-Mosiej jest autorką książek związanych z odżywianiem. Opisuje warzywa, owoce i zioła, które mają wiele wartości odżywczych i można stosować je w leczeniu. Jedną z jej pozycji jest książka „Egzotyczne warzywa” wydana przez Wydawnictwo M w 2013 roku. 

Egzotyczne warzywa są tylko z nazwy egzotyczne. Wiele z nich znajduje się już w naszych sklepach, inne niedługo do nas zawitają. Niektóre jadaliśmy na wakacjach, inne widzieliśmy w telewizji. Kto z nas nie słyszał o bakłażanie lub dyni? Kto nie jadł fasoli? Wielu z nas na pewno spróbowało też kasztana. Do sałatek często dodajmy oliwki. To składniki dobrze nam znane. Inne, jak na przykład chlebowiec właściwy czy dziwidło dzwonkowate są mniej znane. Każdy z dwudziestu trzech opisanych produktów są jednak ważne w naszej diecie.

Każdy opis opatrzony jest krótkim wprowadzeniem z nazwami w języku łacińskim, angielskim, francuskim i niemieckim. Opisano pochodzenie i systematykę warzyw. Podano dane dotyczące jej wartości odżywczych. Znalazły się też sposoby jej podawania i jedzenia, pokrewieństwo, uprawę. Niektóre opisy wzbogacono przepisem na dania z tym składnikiem. Oprócz tego każda charakterystyka zawiera ilustrację encyklopedyczną danej rośliny. 

Język opisów jest dość prosty. Autorka nie przynudza, podaje najważniejsze informacje w sposób jasny i krótki. Łacińskie nazwy są pisane kursywą, tak samo jak inne obcojęzyczne słowa. Przepisy podzielono na część zawierającą składniki i tę, gdzie podawany jest sposób przygotowania. Na końcu książki znajdziemy spis ilustracji i bibliografię. 

Książka jest mała i poręczna. Można ją przeczytać w ciągu godziny, lub przekartkować w poszukiwaniu interesującego nas produktu. Opisy są podawane w podobnych schematach, dlatego łatwo odnajdziemy to, czego akurat szukamy.

Komu polecam? Zbiór warzyw, które często są zaskakujące, przyda się tym, którzy chcą urozmaić swoją dietę w coś innego i zdrowego przy okazji. Spodoba się osobom odważnym i ciekawym świata. Znajdziecie tu kilka interesujących informacji, które być może wykorzystacie w życiu. Autorka postarała się otworzyć przed nami świat nowych doznań smakowych i wizualnych i sądzę, że jej się to udało. Przekonajcie się jednak sami, czytając tę lekturę.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa M:


2 komentarze:

  1. Może przeczytam, możliwe, że dowiem się czegoś nowego.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakoś nie ciągnie mnie do takich książek, ale wiele osób pewnie zaciekawi :)

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!