"Król cierni" Mark LawrenceAutor: Mark Lawrence
Tytuł: Król cierni
Tytuł oryginalny: King of Thorns
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Liczba stron: 626

http://bookmaster.com.pl/ksiazka-rozbite,imperium-krol,cierni,t2,w2015-mark,lawrence-1451332.xhtml#p

Jorg został królem. Ma zamek, ziemie i poddanych, ale to go nie zadowala. Chce czegoś więcej. Gdy na jego drodze staje książę Strzały, który zamierza zjednoczyć Imperium, Jorg decyduje, że nie pozwoli na to. Nie chce być czyimś poddanym, dlatego zamierza pokrzyżować plany młodego księcia. Niestety, chłopak nie ma wystarczającej liczby ludzi, którzy mogliby walczyć w jego armii, a wróg jest coraz bliżej... Co tym razem wymyśli Jorg?

Król cierni Marka Lawrence’a to kontynuacja Księcia cierni i drugi tom trylogii Rozbite Imperium. Ponownie narratorem i głównym bohaterem jest Jorg – młody i ambitny, ale też porywczy i mściwy chłopak, który nie potrafi cieszyć się z tego, co ma, i ciągle chce więcej.

Jorg dorósł. Ma teraz osiemnaście lat, jest mądrzejszy, ale nie mniej porywczy. Przez ostatnie lata uczył się władać królestwem i całkiem dobrze mu to wychodziło. Wziął nawet ślub. Nie nauczył się jednak pokory i dlatego ciągle pakuje się w nowe kłopoty, które chyba najbardziej go cieszą.

W książce akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – mamy czasy obecne, czyli dzień ślubu Jorga, który ma teraz osiemnaście lat, oraz dawne. Autor ponownie zastosował taktykę cofania się w czasie, wracania do wspomnień sprzed czterech lat. Tych jest znacznie więcej niż w pierwszej części i dotyczą początków panowania Jorga. Chłopak nie mógł usiedzieć w zamku, dlatego ponownie wybrał się w podróż w towarzystwie swoich silnych, odważnych i nieprzewidywalnych Braci.


Choć ten tom jest nieco mniej krwawy niż pierwsza część, czytelnik nadal odczuwa dreszczyk emocji, widzi ciągłe niebezpieczeństwo czyhające za rogiem. Akcja potrafi się zmienić w ciągu sekundy, dlatego nigdy nie możemy być niczego pewni. Jest to spowodowane nie tylko niepewnymi czasami, w jakich przyszło żyć Jorgowi, lecz także jego nieprzewidywalnym charakterem. 

Podobnie jak w Księciu cierni nie brakuje tu walk, spisków i nagłych zwrotów akcji. To książka nieprzewidywalna i zaskakująca. Historia podsycana jest ciągle nutką fantastyki, która ubarwia opowieść i sprawia, że niczego nie możemy być pewni. Bardzo dobrze przemyślana fabuła z wątkiem wojennym i całym jego zapleczem sprawia, że nie możemy się oderwać od czytania. Dodajmy do tego jeszcze utarczki słowne Jorga i jego Braci, ciekawe postacie wykreowane przez autora i kilka interesujących wątków pobocznych (m.in. sprawa z Katheriną czy zwidy Jorga) i mamy dobrą lekturę młodzieżową, która mrozi krew w żyłach i wciąga od pierwszej strony.

Niestety są też minusy. Przede wszystkim brak przecinków lub ich złe umiejscowienie. Często zdania z kilkoma czasownikami nie były wydzielone, za to pojawiały się przecinki rozdzielające „mimo że”. Poza tym w narracji nagle pojawiał się dialog, na szczęście zaczęty myślnikiem, ale nie przeniesiony do nowej linijki. Czasem też w dialogu nie oddzielono wypowiedzi bohatera od narracji. Być może się czepiam, ale lubię, gdy książka jest nie tylko ciekawa w treści, lecz także dobrze wydana.

Król cierni to dobra kontynuacja, którą przeczytałam z przyjemnością. W książce nie brakuje zaskakujących momentów, fabuła jest dopracowana i ciekawa, a postacie niebanalne. Jorg to typ antybohatera i być może właśnie dlatego jest to tak ciekawa lektura. Koniecznie poszukajcie pierwszego tomu Rozbitego Imperium, bo to naprawdę wyjątkowo dobra trylogia, którą warto poznać.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości BookMaster.pl księgarnia internetowa:
Księgarnia BookMaster.com.pl


3 komentarze:

 1. Bardzo chciałabym przeczytać Rozbite imperium, intryguje mnie kreacja głównego bohatera, bo Jorg wygląda na trudnego do polubienia. Poza tym wiele osób polecało, więc może dorwę kiedyś w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio poszukuję jakiegoś dobrego fantasy, a o "Rozbitym Imperium" słyszałam już bardzo dużo pozytywnych opinii - może więc sięgnę w wolnej chwili :)

  Pozdrawiam,
  https://faaantasyworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno temu czytałam pierwszy tom, ale bardzo mi się podobała. Potem jakoś zaniechałam czytanie dalszych tomów.
  Niestety, ale te wydawnictwo czasem niestety bardzo niechlujnie podchodzi do tekstu...

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!