Zew Cthulhu, H.P. Lovecraft

 
Autor: H.P. Lovecraft
Tytuł: Zew Cthulhu
Wydawnictwo: Błysk
Czas trwania: 1 godz. 38 min

Badacz znajduje dziwne dokumenty, które mówią o kulcie tajemniczej istoty nazwanej Cthulhu. Oprócz nich jest też płaskorzeźba, która została zainspirowana snami na temat tej postaci. Czy to możliwe, że gdzieś tam we śnie spoczywa Cthulhu, który czeka na przebudzenie?

Zew Cthulhu to opowiadanie H.P. Lovecrafta. Dało ono początek całemu cyklowi na temat mitologicznej istoty, która czeka na zgładzenie świata. Lovecraft napisał opowiadania grozy, które dotyczą tej postaci.

W tym krótkim nagraniu dowiadujemy się, czym jest mityczna postać i w jaki sposób dowiedziano się o jej istnieniu. To tak naprawdę wstęp do dalszych historii, baza, która ma nam dać informacje o samym kulcie Cthulhu.

Opowieść jest klimatyczna. Nie przenosimy się do miejsca czczenia postaci, lecz widzimy, jakie badania na jego temat prowadzono. Wraz z narratorem śledzimy zapiski i dokumenty, które pomogą nam zrozumieć lepiej Cthulhu.

Narratorem opowieści jest Janusz Zadura. Lubię audiobooki w jego interpretacji. Jego głos jest miły w słuchaniu, a lektor pozwala sobie na dodanie do odczytania emocji. To pasuje do nagrań, ale też nigdy nie jest przesadzone i infantylne.

Przyznam, że od jakiegoś czasu chciałam sięgnąć po coś Lovecrafta. Po wysłuchaniu tego nagrania wiem, że jego styl mi pasuje, więc w przyszłości na pewno jeszcze będę miała styczność z jego twórczością. Autor potrafi zaciekawić i budować atmosferę. Pomysł na stworzenie całej mitologii wokół fikcyjnej postaci jest interesujący. Na dodatek nagranie było klimatyczne, czuć było w nim nutkę grozy i niepokoju, co bardzo mi się podobało. Na plus wychodzi też oczywiście lektor, który jest gwarancją udanego audiobooka.

Jeśli szukacie pozycji, z którą spędzicie czas miło i przyjemnie, ale w lekkim napięciu na to, co jeszcze się wydarzy i czego się dowiecie, sięgnijcie po tę klasykę literatury grozy.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

 

2 komentarze:

  1. Nie miałam okazji poznać teórczości tego autora. Ciekawa pozycja

    OdpowiedzUsuń
  2. Interesująca historia i jakże przyciągająca okładka :)

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!