Zagłada domu Usherów, Egdar Allan Poe

Autor: Edgar Allan Poe
Tytuł: Zagłada domu Usherów
Wydawnictwo: 4P Acoustic
Czas trwania: 53 min

Roderick Usher i jego siostra są ze sobą blisko. Gdy Madeline umiera, brat chce, by złożono ją w rodzinnej krypcie nim zostanie pochowana. Wraz z narratorem Roderick postanawiają spędzić ten czas razem, czytając opowieść o rycerzu pokonującym smoka. Gdy jednak historia opisuje dźwięki, dom, w którym przebywają, także zaczyna je wydawać…

Zagłada domu Usherów to utwór Edgara Allana Poe. Ta nowela pierwszy raz opublikowana została w 1839 roku. Jest to przykład gotyckiej grozy, którą tworzył autor.

Historia jest krótka, ale niezwykle klimatyczna. Nie chodzi tu o liczbę słów, którą autor buduje atmosferę, lecz o umiejętnie dobrane elementy budzące w czytelniku niepokój. Nie jest to też historia pełna makabry, chociaż koniec może wydawać się nieco przerażający.

Zagłada domu Usherów została wydana w formie audio przez 4P Acoustic. Pozycja znalazła się w cyklu Historie z dźwiękiem, a nagranie znajdziemy na Legimi. Lektorem jest Jan Butruk, który w dobry sposób interpretuje tekst i sprawia, że jest on jeszcze bardziej klimatyczny. Jego barwa głosu pasuje doskonale do tej opowieści.

Samo nagranie nie jest długie, ma mniej niż godzinę. Jego mocną stroną jest fakt, że oprócz samego odczytania tekstu, podkreślono go także muzyką i elementami dźwiękowymi. W tle słyszymy niegłośną melodię, która podkreśla gotycki klimat – na pierwszy plan wysuwa się bas, a melodia jest mroczna, nie jest wesoła. Bardzo dobrze dobrano ją do tekstu. Co jakiś czas pojawiają się także inne elementy, które pasują do odczytywanej treści – skrzypnięcia czy wrzaski.

Stworzenie audiobooka z tak klimatycznego tekstu już samo w sobie jest doskonałym pomysłem, ale dodanie do tego jeszcze dźwięków – mistrzostwo. Bardzo dobrze mi się tego słuchało, czułam się, jakbym była na miejscu akcji i uczestniczyła w wydarzeniach osobiście.

Jeśli szukacie pozycji grozy, która mogłaby was zająć wieczorem podczas zbliżającej się jesieni, nie omijajcie wydań z serii Historie z dźwiękiem. Znajdziecie tu przede wszystkim pozycje Edgara Allana Poe’ego, a więc mistrza gatunku gotyckiej grozy. Polecam z całego serca.

Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości 4P Acoustic.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Daj znać, co sądzisz o wpisie!