Tomasz Niefart. Strach się bać, Kasia Keller

 
Autor: Kasia Keller
Tytuł: Tomasz Niefart. Strach się bać
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Czas trwania: 2 godz. 13 min

Tomasz jest z pozoru zwykłym nastolatkiem – ale jego nazwisko zobowiązuje. Rodzice postanowili, że Tomasz Niefart to idealne połączenie, jednak ono rzutuje na życie chłopaka. Tomasz ma pełno przygód – w szkole, w domu, z rodzeństwem, rodzicami… Tym razem też sąsiad nie daje mu spokoju – uwielbia od rana wycinać żywopłot, a Tomasz wie, że to tylko preludium przed planowaną masakrą piłą mechaniczną na ich rodzinie.

Strach się bać to trzecie tom serii pod nazwą Tomasz Niefart. Autorką jest Kasia Keller, która ma na koncie książki dla młodych czytelników.

Bohaterem jest nastoletni Tomasz – uczeń, brat, syn. Chłopak wyolbrzymia każdy ze swoich problemów i uważa je za katastrofę towarzyską. Wpadki zamiast ze śmiechem, traktuje na poważnie i zapada się ze wstydu za każdym razem. Chłopak zrzuca wszystko na pecha, który towarzyszy mu w życiu przez niefortunne imię i nazwisko.

Przygody bohatera są przeróżne, a jednocześnie bardzo uniwersalne. Tym razem Tomasz chcąc spłatać siostrze figla, sam pada jego ofiarą i straszy całą rodzinę. Jest też pewny, że sąsiad chce zamordować jego i jego rodzinę, dlatego postanawia, że ukryje się z bliskimi w domu.

Książka ma kilka krótkich opowieści, które luźno się ze sobą łączą. Autorka przypomina w nich o postaciach czy nawiązuje do wydarzeń z innych rozdziałów. Tak naprawdę jednak nie musimy znać całości, by dobrze się bawić. Serii również nie trzeba poznawać w kolejności, bo każda z historii jest osobna i zamknięta.

Powieść ma pokazać różne wpadki nastoletniego życia. Są wyolbrzymione do granic możliwości. Sceny i sytuacje są dowcipne, humorystyczne i przesadzone. Tomasz jest mistrzem w przeżywaniu każdego wydarzenia w emocjonalnym stylu. Podczas słuchania czasem uśmiechałam się pod nosem, a czasem od razu zgadywałam, jak zakończy się dana sytuacja. Mimo wszystko dobrze się bawiłam podczas słuchania – to lekka, dowcipna opowieść dla całej rodziny.

Lektorem nagrania jest Jarosław Boberek. Jego interpretacja jest świetna. Wczuwa się w rolę nastolatka, a pierwszoosobowa narracja pozwala mu na dodanie emocji i uczuć podczas odczytywania. Czasem ścisza głos, niekiedy go zawiesza lub przyspiesza, a wszystko dopasowuje do treści wydarzeń. Dodatkowo lektor pozwolił sobie na dodanie elementów dźwiękonaśladowczych, które pasują do tego tekstu. Zrobił kawał dobrej roboty!

Warto też zwrócić uwagę na świat przedstawiony w tych powieściach. Autorka ulokowała akcję w Polsce, ale nie wiemy dokładnie, gdzie i kiedy. Nie znamy też wieku Tomasza, wiemy, że jest nastolatkiem. Dodajmy jeszcze do tego nazwiska, które zazwyczaj odzwierciedlają profesję bądź charakter postaci – w tym głównej. Wszystko to sprawia, że słuchacze mogą w niektórych momentach odnaleźć samych siebie w przygodach Tomasza.

Seria o przygodach Tomasza jest dowcipna i zabawna, chociaż czasem monotonna i powtarzalna. Jej plusem jest to, że nie trzeba jej czytać w kolejności, bo historie są luźno ze sobą powiązane. Sprawdzi się w podróży czy podczas rodzinnego weekendu. Nie ma tu przekleństw i brutalności, więc będzie odpowiednia też dla młodszych dzieci. Nagranie to niecałe dwie godziny, więc młodzież nie znudzi się podczas słuchania.

Polecam szczególnie dzieciakom, ale i dorośli mogą się przy tej książce dobrze bawić. Ja słucham o przygodach Tomasza, gdy nie mam na nic poważnego ochoty. To relaksująca lektura, przy której mogę się uśmiechnąć.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

 

1 komentarz:

Daj znać, co sądzisz o wpisie!