Tomasz Niefart. Gacie na łopacie, Kasia Keller

 
Autor: Kasia Keller
Tytuł: Tomasz Niefart. Gacie na łopacie
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Czas trwania: 2 godz. 13 min

Tomasz jest z pozoru zwykłym nastolatkiem – ale jego nazwisko zobowiązuje. Rodzice postanowili, że Tomasz Niefart to idealne połączenie, jednak ono rzutuje na życie chłopaka. Tomasz ma pełno przygód – w szkole, w domu, z rodzeństwem, rodzicami… Tym razem bierze udział w zawodach pływackich, ale ktoś zabiera jego strój. Na szczęście kolega ma zapasowy, który… znika w wodzie.

Gacie na łopacie to drugi tom serii pod nazwą Tomasz Niefart. Autorką jest Kasia Keller, która ma na koncie książki dla młodych czytelników.

Bohaterem jest nastoletni Tomasz – uczeń, brat, syn. Chłopak wyolbrzymia każdy ze swoich problemów i uważa je za katastrofę towarzyską. Wpadki zamiast ze śmiechem, traktuje na poważnie i zapada się ze wstydu za każdym razem. Chłopak zrzuca wszystko na pecha, który towarzyszy mu w życiu przez niefortunne imię i nazwisko.

Przygody bohatera są przeróżne, a jednocześnie bardzo uniwersalne. W tym tomie chłopak niechcący trafia balonem z wodą w nauczycielkę, a podczas zabawy w parku nie ma szczęścia i cały czas natyka się na odchody zwierząt. Na dodatek to wszystko na oczach dziewczyn, które są najładniejsze w klasie.

Książka ma kilka krótkich opowieści, które luźno się ze sobą łączą. Autorka przypomina w nich o postaciach czy nawiązuje do wydarzeń z innych rozdziałów. Tak naprawdę jednak nie musimy znać całości, by dobrze się bawić. Serii również nie trzeba poznawać w kolejności, bo każda z historii jest osobna i zamknięta.

Powieść ma pokazać różne wpadki nastoletniego życia. Są wyolbrzymione do granic możliwości. Sceny i sytuacje są dowcipne, humorystyczne i przesadzone. Tomasz jest mistrzem w przeżywaniu każdego wydarzenia w emocjonalnym stylu. Podczas słuchania czasem uśmiechałam się pod nosem, a czasem od razu zgadywałam, jak zakończy się dana sytuacja. Mimo wszystko dobrze się bawiłam podczas słuchania – to lekka, dowcipna opowieść dla całej rodziny.

Lektorem nagrania jest Jarosław Boberek. Jego interpretacja jest świetna. Wczuwa się w rolę nastolatka, a pierwszoosobowa narracja pozwala mu na dodanie emocji i uczuć podczas odczytywania. Czasem ścisza głos, niekiedy go zawiesza lub przyspiesza, a wszystko dopasowuje do treści wydarzeń. Dodatkowo lektor pozwolił sobie na dodanie elementów dźwiękonaśladowczych, które pasują do tego tekstu. Zrobił kawał dobrej roboty!

Warto też zwrócić uwagę na świat przedstawiony w tych powieściach. Autorka ulokowała akcję w Polsce, ale nie wiemy dokładnie, gdzie i kiedy. Nie znamy też wieku Tomasza, wiemy, że jest nastolatkiem. Dodajmy jeszcze do tego nazwiska, które zazwyczaj odzwierciedlają profesję bądź charakter postaci – w tym głównej. Wszystko to sprawia, że słuchacze mogą w niektórych momentach odnaleźć samych siebie w przygodach Tomasza.

Seria o przygodach Tomasza jest dowcipna i zabawna, chociaż czasem monotonna i powtarzalna. Jej plusem jest to, że nie trzeba jej czytać w kolejności, bo historie są luźno ze sobą powiązane. Sprawdzi się w podróży czy podczas rodzinnego weekendu. Nie ma tu przekleństw i brutalności, więc będzie odpowiednia też dla młodszych dzieci. Nagranie to niecałe dwie godziny, więc młodzież nie znudzi się podczas słuchania.

Polecam szczególnie dzieciakom, ale i dorośli mogą się przy tej książce dobrze bawić. Ja słucham o przygodach Tomasza, gdy nie mam na nic poważnego ochoty. To relaksująca lektura, przy której mogę się uśmiechnąć.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Daj znać, co sądzisz o wpisie!