"Rzeka tęsknoty" Joanna JaxAutor: Joanna Jax
Tytuł: Rzeka tęsknoty
Pełny tytuł: Zemsta i przebaczenie. Rzeka tęsknoty. Tom 3
Wydawnictwo: Videograf
Liczba stron: 413

Alicja i Julian spodziewają się dziecka, są szczęśliwi, planują ślub. Alicja postanawia, że pojedzie do Warszawy, by dać Julianowi pretekst do dalszej rekonwalescencji, a sama zajmie się jakąś pracą. Niestety, wyjazd kończy się dla niej tragicznie. W tym samym czasie Hanka przebywa w Magnuszewie, gdzie ukrywa się przed Niemcami. Wraz z Irenką wiodą spokojne życie, aż do czasu, gdy Hankę zaczyna odwiedzać żołnierz, który wzbudza wiele zainteresowania wśród mieszkańców wsi. Emil mieszka z Adrianną i Szymkiem, ale romansuje z piękną Renate. Ma też nowy sposób na zarabianie pieniędzy, co nie podoba się jego dawnym znajomym. Igor natomiast otrzymuje nowe zadanie, jednak nim się go podejmie, musi zakończyć romans z Mariną. Tymczasem Walter zajmuje się fotografowaniem życia żołnierzy i propagandą. Jak wojna wpłynie na dalsze życie bohaterów?

Trzeci tom serii Zemsta i przebaczenie, Rzeka tęsknoty, Joanny Jax obejmuje lata 1942-1943. Ponownie spotykamy bohaterów, których poznaliśmy w poprzednich tomach. Widzimy Alicję, która spodziewa się dziecka, czytamy o Julianie, który dochodzi do siebie, dowiadujemy się, co słychać u Hanny i jej brata Emila, mamy informacje o Igorze i Walterze, lecz także sporadycznie o Adriannie, Szymku i Renate.

Kolejne lata wojny dają się we znaki bohaterom. Ciągły strach o siebie i bliskich, łapanki, konspiracja, obserwacja to tylko niektóre z rzeczy, które są codziennością dla postaci z Rzeki tęsknoty. Nigdzie nie jest bezpiecznie. W getcie w Warszawie ludzie głodują, nie lepiej mają się Polacy mieszkający poza stolicą. W Katyniu odkryto groby z ciałami polskich oficerów. Wojna trwa w najlepsze.

Bohaterowie powieści muszą nie tylko radzić sobie z wojenną zawieruchą, lecz także osobistymi problemami. Miłość już dawno została wystawiona na próbę – licznymi rozłąkami, odmiennymi poglądami i różnicą zdań. Hanka nie wie, czy jej ukochany w ogóle żyje, Adrianna ma dość poniżania przez Emila, związek Alicji i Juliana przechodzi kryzys. Na dodatek bohaterowie cały czas odczuwają skutki wojny – muszą się ukrywać, są na językach wszystkich za jakiekolwiek kontakty z Niemcami, muszą decydować, czy pomóc przyjaciołom, czy pozostać wiernym krajowi, któremu służą.

To, co wyróżnia Rzekę tęsknoty, to zupełnie inne spojrzenie na miłość. W poprzednich tomach bohaterowie byli gotowi ryzykować, zrobić wszystko dla ukochanej osoby. Teraz uczucia nieco przygasły, na pierwsze tło wysuwa się walka o kraj, starania o ocalenie innych. Problemy, które dopadają kochanków, są poważne, dochodzi do nieporozumień. Nie wszystko jest proste, o czym przekonują się postacie powieści.

Ogromne emocje wywołała u mnie postać Juliana i jego podejście do Alicji. Byłam zła na niego, ponieważ zachował się niewłaściwie. Zamiast wspierać kobietę, miał do niej żal, widział tylko swoje cierpienie. Swój ból koił w towarzystwie innej kobiety. Alicja ufała mu, nie robiła scen zazdrości, nie była pewna, co łączy ją jeszcze z Julianem. Gdy jednak zaczęła układać sobie życie na nowo, on był o to zły, chociaż przecież sam miał już swoje nowe gniazdko.

Rzeka tęsknoty to dobra kolejna część serii Zemsta i przebaczenie. Autorka jak zwykle potrafiła przenieść czytelnika do Polski ogarniętej wojną, pokazała trudy życia w Warszawie i na prowincji. Nie zabrakło emocji i zaskakujących odkryć. Jeśli czytaliście poprzednie książki z cyklu, powinniście sięgnąć i po tę.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa  Videograf:


4 komentarze:

 1. Nie znam żadnej części tej serii. Widzę, że ten tom różni się od pozostałych. Może i dobrze, że autorka odeszła trochę od tej romantycznej wersji uczuć, wszak choć miłość kwitła także w czasach wojny, a może przede wszystkim, czasy były niesprzyjające dla romantyków. Nie jestem pewna, czy odnalazłabym się w tej lekturze - każde moje spotkanie z tematyką wojenną jest trudne, współczuję wszystkim, którzy przez to przeszli, chyba zbyt dużo przejmujących opowieści słyszałam od starszych osób.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszędzie widzę pozytywne opinie dotyczącej tej powieści. Zapowiada się naprawdę wstrząsająca i poruszająca najczulsze struny naszej duszy opowieść. Pozostaje tylko sięgnąć po pierwszy tom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna recenzja! Muszę koniecznie przeczytać 😊👍📚

  OdpowiedzUsuń
 4. Dwie pierwsze części wysłuchałem i jestem zachwycony interpretacją lektorki. Powieść jest świetna natomiast jest sporo błędów historycznych, które nie powinny się pojawić.Rozumiem prawo autora do swobody ale oczekiwanie na kontenerowiec w 1940 roku wzbudza uśmiech na twarzy. Generalnie bardzo polubiłem bohaterów tej powieści i oczekuję trzeciej części w formie audio.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!