"Zbuntowana" Veronica RothTytuł: Zbuntowana
Tytuł oryginalny: Insurgent
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 368

http://www.wydawnictwoamber.pl/kategorie/literatura-dla-mlodziezy/zbuntowana-okladka-filmowa,p217037401
Veronica Roth jest autorką młodzieżowej serii pod tytułem Niezgodna. Druga część trylogii nosi nazwę Zbuntowana i została wydana w 2012 roku przez wydawnictwo Amber. W 2015 roku książka ukazała się w nowej szacie graficznej z filmową okładką.

Po ucieczce z miasta Tris i jej znajomi trafiają do siedziby Serdeczności, gdzie uchodźcy mogą znaleźć schronienie. Nie są tu jednak całkowicie bezpieczni – Serdeczni nie chcą mieszać się w walkę innych frakcji, ale pozwalają zbiegom zostać na ich terenie. Niestety, Nieustraszeni i Erudyci pojawiają się na polach Serdeczności i chcą odszukać zbiegów. Tris udaje się uciec. Razem z Cztery i kilkoma innymi osobami wraca do miasta i osiedla się u bezfrakcyjnych. Okazuje się, że są oni dobrze zorganizowani. To ludzie, których wyobrażała sobie zupełnie inaczej. Przewodzi im kobieta, której celem jest obalenie dotychczasowego systemu. Frakcje mają zostać zniesione, a nowy system ma opierać się na współpracy wszystkich ludzi. Tris nie jest przekonana do tego pomysłu. Ma jednak większe zmartwienia – Tobias odsuwa się od niej, a dziewczynę męczy poczucie winy. Zabiła swojego przyjaciela, przez co nie może teraz znieść nawet widoku broni. Zaczyna paraliżować ją strach, który powoduje, że Tris pakuje się w coraz to nowe kłopoty. Na dodatek Erudycja urządziła polowanie na Niezgodnych. Tris i Tobias nie są bezpieczni.

Narracja pierwszoosobowa przedstawiona jest w czasie teraźniejszym. Tris opowiada o tym, co aktualnie się dzieje obok niej. Przytacza też w narracji swoje myśli i uczucia. Z jej przemyśleń możemy wywnioskować, że dziewczyna nie jest niczego pewna. To zagubiona nastolatka postawiona przed trudnymi wyborami. Tris musi zdecydować, komu może zaufać. Nie zawsze wybory te są słuszne, o czym przekona się boleśnie na własnej skórze.

W tej części nie brakuje akcji. Co chwila coś się dzieje, wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Trochę brakowało mi ciągłego strachu o własne życie – bohaterowie chodzili po mieście, jakby nie było pogrążone w wojnie. Poza tym pojawiło się kilka ciekawych kwestii związanych z frakcjami i władzą, były nowe pomysły na stworzenie społeczności, a także kilka tajemnic.

W książce jest kilka zaskakujących momentów. Gdy czytelnik już przyzwyczai się do jednej zmiany, pojawia się druga. Nie można się nudzić podczas czytania. Razem z Tris zostajemy wrzuceni do świata trudnego, nieznanego i zachwianego w posadach. Odkrywamy z nią sekrety innych i widzimy, jak dziewczyna się zmienia.

Poza licznymi walkami i odkrywaniem tajemnic jest też miłość i nieoczekiwane zmiany w charakterach ludzi. Nie tylko Tris się zmienia – Tobias ma swoje sekrety, Caleb próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji, dawni przyjaciele stają się wrogami i odwrotnie. Między parą głównych bohaterów rodzi się namiętność, ale dość nieśmiało. Oboje wiedzą, że nie czas na zbliżenia, trzeba walczyć. Tris bierze na siebie zbyt wiele, zachowuje się destrukcyjnie, nie szanuje swojego życia, okłamuje ukochanego, który widzi, że coś jest nie tak. 


Powieść jest ciekawa. Ma interesującą fabułę. To dobra seria młodzieżowa, udana dystopia. Warto się z nią zapoznać również ze względu na to, że niedługo do kin trafi druga część filmu. Książka jest niezła i na pewno zawiera więcej szczegółów. Przy okazji napisana jest lekko, choć porusza dość poważne tematy – walka, miłość, szukanie własnej tożsamości, wyrzeczenie się dotychczasowych przyzwyczajeń, odróżnianie przyjaciół od wrogów. 

Polecam tym, którzy czytali pierwszą część. Jestem zwolenniczką kontynuowania serii. Wydaje mi się, że Niezgodna była odrobinę ciekawsza od tej części, ale i tak warto dać jej szansę. Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Amber:

12 komentarzy:

 1. Oglądałam "Niezgodną" ale po książki troszeczkę boję się sięgnąć. Młodzieżówki trochę mnie irytują. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tej serii, choć o niej głośno, może kiedyś będzie okazja przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja właśnie czytam Wierną i na razie ciężko mi idzie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja z kolei uważam, że drugi tom jest odrobinę lepszy od pierwszego, do którego miałem wiele zastrzeżeń. Jestem w połowie Zbuntowanej i seria wciąż mnie nie do końca przekonuje, ale jest na dobrej drodze :D

  REVIEW

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja planuje dopiero zabrać się za "Niezgodną" bo chce obejrzeć ekranizację - ale ciągle brakuje mi czasu :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie byłam nią zachwycona i w sumie trochę ją męczyłam, ale zła nie była. Fabuła całkiem mi się podobała, ale wciąż pierwsza część jest najlepsza. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Miałam zamiar sięgnąć po tą trylogię, ale jakoś nigdy nie było mi po drodze. W końcu stwierdziłam, że chyba nigdy się za to nie zabiorę, więc oglądnęłam 1 część filmu. Jeżeli jednak książki wpadną mi w ręce, to pewnie nadrobię zaległości, chociaż specjalnie szukać nie będę ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiem dlaczego, ale niektóre książki młodzieżowe mogę czytać bez końca, a co do innych nie przemknie mi nawet myśl o sięgnięciu po nie. Tak właśnie mam w przypadku tej serii - wątpię, bym ją kiedykolwiek przeczytała, ale cieszę się, że lektura Ci się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. O całej serii słyszałam już dużo dobrego od Lady Spark, więc niewykluczone, że w przyszłości się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie czytam :D Muszę zdążyć przed ekranizacją :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierwsza cześć czeka na półce na wakacje, gdyż wtedy dopiero znajdę czas na jej przeczytanie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam ta trylogię, ostatnio pisałam u mnie o filmie :)
  http://soelliee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!