"W pewnym teatrze lalek" Lidia MiśAutor: Lidia Miś
Wydawnictwo: Dreams
Liczba stron: 128

Lidia Miś jest autorką książek dla dzieci i młodzieży. Jedną z pozycji, którą ma na swoim koncie, jest W pewnym teatrze lalek. Książka wydana została przez Dreams w 2014 roku.

Do teatru lalek trafia nowa, śliczna marionetka. Ma na imię Perełka i nigdy wcześniej nie pracowała jako aktorka. Jej brak doświadczenia jest dla innych lalek zaskoczeniem, ale postanawiają jej pomóc. Uroda Perełki sprawia, że dostaje ona świetne role w najpiękniejszych spektaklach. Musi jednak dużo pracować, by nauczyć się mimiki, odpowiedniego tonu głosu i tekstów. Pomaga jej Babcia, Kamilla i Miś. W teatrze jest też Kaczka, która ciągle plącze się pod nogami. Największym zmartwieniem tej gromady jest wizja wymiany, która dotyka lalki zniszczone albo te, które już się opatrzyły. Gdy pewnego dnia znika Babcia, reszta jest przerażona. Powoli jednak zmienia się ich myślenie o wymianie – przecież może ona oznaczać przeniesienie do innego miejsca, a nie utylizację. Lalki, pacynki i kukiełki pracują dalej, a w międzyczasie spędzają ze sobą miło czas.

Książka opowiada o życiu Perełki i jej przyjaciół. Lalki w teatrze grają przedstawienia jak prawdziwi ludzie, odbywają próby, wystawiają spektakle. Doświadczenie pomaga w zdobyciu sławy, ale wygląd też jest ważny. Poza pracą jest jeszcze życie prywatne – przyjaźnie, miłości, wspólne spędzanie czasu.

Perełka to niedoświadczona lalka, której atutem jest uroda. Jest pilną uczennicą, świetnie idzie jej praca nad rolami. Zaprzyjaźnia się z lalkami w teatrze, a nawet zakochuje. Niestety, pod wpływem różnych okoliczności Perełka zmienia się, przestaje być przyjazna. Początkowo starała się być użyteczna, dopasowywała się do grupy, a potem się zagubiła. Zmiana nastąpiła pod wpływem konkretnego wydarzenia, ale w końcu wszystko dobrze się skończyło.

Książka to nie tylko opowieść o lalkach. Można z niej wynieść wiele ważnych lekcji. Na pewno warto zwrócić uwagę na zmianę, jaka dokonuje się w człowieku, gdy szuka swojego miejsca. Ważne są także konsekwencje czynów, których dokonała główna bohaterka. Nie brakuje wątków związanych z przemijaniem (wymiana), przyjaźni, kształtowania charakteru i relacji międzyludzkich. Przy okazji można przyjrzeć się zachowaniu nowej osoby w grupie. Perełka trafia do dość zgranego środowiska i musi odnaleźć się w nowej sytuacji.


W opowieści ważne są także rysunki. Ich autorką jest Laura Aldofredi. Piękne ilustracje posiadają wplecione w nie kwestie z książki, są dopełnieniem treści. Przedstawiają główne postacie opowieści. Pasują do aktualnie opisywanego wydarzenia.

Ogólnie książka jest ciekawa. Wiele rzeczy da się przenieść na ludzkie życie, ale są też typowo kukiełkowe problemy jak dbanie o wygląd i sprawność. Pod zwykłą opowieścią o lalkach zostały przekazane uniwersalne wartości. Przy okazji książka jest dobrze zrobiona, pięknie wydana. Młodszy czytelnik nie zmęczy się krótkim rozdziałem o dużej czcionce.

Polecam tym, którzy szukają opowieści dla dzieci. Maluchy nauczą się z niej wielu rzeczy i spędzą miło czas. Historia jest ciekawa, a obrazki dopełniają całości. Idealna lektura dla czytelników, którzy zaczynają swoją przygodę z czytaniem czegoś poważniejszego. Raczej dla uczniów podstawówki, jej pierwszych kilku klas. 

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Księgarni BookMaster:

7 komentarzy:

 1. To nie dla mnie pozycja, ani już dla mnich dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam. I historia ukazana przez Lidię Miś bardzo przypadła mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasami lubię przenieść się do świata dziecięcego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię takie książki, niby dla dzieci, ale i dorośli mogą z nich mnóstwo wynieść :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ojej ale dawno u cb nie byłam. Przepraszam za to bardzo. Widzę, że wygląd bloga trochę zmieniłaś. Bardzo mi się podoba. A co do książki to nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!