"Czarownik z krainy Oz" L. Frank BaumTytuł oryginalny: The Wizard of Oz
Wydawnictwo: Vesper
Liczba stron: 255

http://vesper.pl/produkty/konfigurator/search/247/search/4523
L. Frank Baum to amerykański pisarz znany głównie z Czarownika z krainy Oz. W Polsce książkę tę wydało m.in. wydawnictwo Vesper w 2013 roku.

Dorotka mieszka w Kansas, lecz pewnego dnia tornado porywa jej dom i unosi w powietrze. Dziewczynka i jej piesek Toto trafiają do dziwnej krainy, której nigdy wcześniej nie widzieli. Okazuje się, że Dorotka jest w krainie Oz. Dom przez przypadek przygniótł Złą Wiedźmę ze Wschodu i dziewczynka otrzymuje jej srebrne buciki. Radzi się Dobrej Czarownicy, jak ma wrócić do domu. Jedyną nadzieją może być Wielki Czarownik Oz. Dorotka nie waha się ani chwili i rusza w drogę do Szmaragdowego Miasta. Po drodze poznaje nie tylko krainę, ale też nowych przyjaciół – Słomianego Stracha na wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa. Oni też chcą poprosić o coś Oza, więc dołączają do wyprawy Dorotki i przeżywają masę przygód.

Trzecioosobowy narrator opowiada o tym, co przeżywają przyjaciele. Ich podróż usiana jest różnymi niebezpieczeństwami, ale zawsze wychodzą z nich obronną ręką. Mogą na sobie polegać, wspólnie mogą więcej. Wspierają się i pomagają sobie.

Postacie są dość ciekawe. Początkowo czytelnik wierzy, że brakuje im rozumu, serca i odwagi, lecz po pewnym czasie dostrzegamy, że jedyne, czego nie mają do pewności siebie. Kolejne przygody pokazują, że wystarczy odrobina wiary w siebie, by każdy z nich odnalazł upragnioną część w sobie. Nie są jednak usatysfakcjonowani i nadal chcą, by pomógł im Oz.

Jedyną potrzebującą w tej gromadzie jest Dorotka, która chce wrócić do domu, ale nie wie, jak to zrobić. Jest to odważna dziewczynka, która ma dobre serce. Wysłuchuje swoich towarzyszy i chce im pomóc, jest sprawiedliwa i przyjacielska.

W książce znajdziemy oryginalne ilustracje Evelyn Copelman. Są inne niż znane nam obecnie rysunki. Kreska jest inna, kolory mniej wyraźne. W treści znajdziemy czarno-białe rysunki, które doskonale pasują do aktualnych scen. To ładny dodatek do opowieści.

Książka opowiada o pragnieniu zmian, o współpracy, dobroci. Znajdziemy w niej wiele wątków, o których warto pomyśleć. Jest życie w kłamstwie, przypadkowe spotkania, magia i nauka. Przede wszystkim jest to jednak powieść o zmianie wewnętrznej i poznawaniu siebie. Przy okazji to lektura przygodowa, w której nie brakuje akcji.

Czarownik z krainy Oz jest klasyką literatury dziecięcej. Jedyne, co mi się w nim nie podobało, to dość krwawa i niesamowicie smutna opowieść Blaszanego Drwala. Nie miałam wcześniej okazji poznać tej lektury, ale cieszę się, że to nadrobiłam. To mądra i ciekawa opowieść dla młodszych czytelników. 

Polecam tym, którzy jeszcze nie znają tej powieści. Warto zerknąć, by dowiedzieć się, co sprawiło, że książka ta jest znana na całym świecie. To jedna z tych opowieści, które powinien poznać każdy.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Vesper/In Rock:


www.vesper.pl


8 komentarzy:

 1. Przyznam się szczerze, że nie czytałam, znam jedynie filmową jej wersję, którą oglądałam w dziecięctwie. Może kiedyś po nią sięgnę, ale nie jestem tego pewna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam, ale z chęcią bym sobie ją odświeżyła...

  OdpowiedzUsuń
 3. Również czytałam wieki temu, trzeba by sobie odświeżyć, bo szczerze mówiąc nie wiele pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam tylko filmową wersję, ale wielbię ją nad życie, muszę zdobyć książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki Bauma lubię, film z Judy Garland (którą zresztą kocham, pięknie śpiewała) bardzo lubię, "Wicked" ubóstwiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie czytałam, widziałam tylko film. Teraz koniecznie muszę poznać lekturę!

  OdpowiedzUsuń
 7. Chociaż wstyd się przyznać, nie znam książki, filmową wersję jak najbardziej, więc może kiedyś również nadrobię czytelnicze braki ;)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!