"Świadome śnienie" - Mark McElroyAutor: Mark McElroy
Pełny tytuł: Świadome śnienie. Proste techniki tworzenia interaktywnych snów.
Tytuł oryginalny: Lucid dreaming for beginners: Simple techniques for creating interactive dreams
Wydawnictwo: Illuminatio
Liczba stron: 283


Mark McElroy jest autorem książki „Świadome śnienie”. Pozycja ta została wydana w 2013 roku przez wydawnictwo Illuminatio. 

Książka porusza tematykę związaną ze świadomym śnieniem. Autor przedstawia bardzo dokładnie czym ten proces jest i jak go osiągnąć. Poświęca wiele stron temu jak odpowiednio przygotować się do śnienia, nie tyle świadomego co w ogóle do snu. Przedstawia też wiele dowodów potwierdzających istnienie tego zjawiska. Oprócz tego w książce znajdziemy wiele cennych rad i wskazówek jak dotrzeć do tego stanu. Poświęcony jest temu też rozdział o relacjach osób, które śnią świadomie. Na ich przykładzie autor przybliża wskazówki i pokazuje różnorodność świadomego snu. Na koniec znajdziemy też rozdział, w którym autor podsuwa nam pomysły na wykorzystanie świadomego śnienia. Ten rozdział również poparty jest wypowiedziami osób, które korzystają z tego zjawiska.

Książka ma ciekawą formę. To nie tylko suchy tekst. Składa się na nią również test, wiele podpunktów i cytatów. Poza tym w książce znajdziemy krótkie rozdziały, każdy z wieloma podrozdziałami o różnorodnej tematyce. Plusem książki jest też jej prosty język, który pomaga zrozumieć myśli autora i sprawia, że technika świadomego śnienia nie wydaje nam się czymś trudnym. Dodatkowo warto wspomnień o tym, że każdy rozdział zawiera podsumowanie i omówienie, a także skrót tego co przeczytamy w kolejnej części. Na początku nowych rozdziałów również czekają na nas punkty, z którym wywnioskujemy ogólny sens dopiero co rozpoczętego fragmentu. To bardzo pomocne.

Książka to świetny poradnik, który zawiera wiele cennych informacji. Wiele suchych opinii poparte jest cytatami, czy badaniami, które pomagają przekonać niedowiarków. Każdy z takich fragmentów posiada odpowiedni przypis, z którego dowiadujemy się gdzie szukać dalszych informacji.

Należy też wspomnieć o okładce. Mamy na niej dziewczynkę, która wyobraża sobie, że leci. Jest to jeden z najczęściej wybieranych motywów podczas świadomego śnienia, zatem bardzo dobrze komponuje się z tematem książki. Dodatkowo kolorystyka jest doskonale dobrana. Jak zwykle przy serii „Dla początkujących”.

Ogólnie rzecz biorąc książka jest bardzo dobrze wykonana. Czyta się ją szybko, ma wiele ważnych informacji i masę ciekawostek. Tekst jest prosty, każdy go zrozumie. Sama lektura nie gwarantuje jednak świadomych snów – niezbędne są próby i ćwiczenia, ale to już każdy musi robić sam we własnym zakresie.

Komu mogę polecić tę książkę? Pozycja ta spodoba się tym, którzy lubią próbować nowych rzeczy, nie boją się eksperymentować i są ciekawi świata. Na pewno lektura da wam możliwość poznania czegoś niecodziennego i przyniesie wiele radości z późniejszego wykorzystania wiedzy w niej zawartej.  

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Illuminatio:

12 komentarzy:

 1. Lektura nie dla mnie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Swego czasu trochę się interesowałam świadomym śnieniem, więc chętnie przeczytałabym coś, co zbiera w całość tę wiedzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sem zawsze mnie interesował. Myślę jednak, że książka nie jest dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubie czytać o takich pierdołkach, coś dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. kiedyś się tym interesowałam.
  ładnie tu, będę wpadać, a Ciebie kieruję do mnie: inaczejznaczypomojemu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem zainteresowana tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdaje sobie sprawę z tego, że to bardzo głupie, ale jestem uprzedzona do książek wydawanych przez to wydawnictwo.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zainteresowałaś mnie :) Jak ją gdzieś znajdę to na pewno kupie

  OdpowiedzUsuń
 9. Temat Świadomego śnienia nie jest mi obcy, wręcz przeciwnie, trochę już w tym siedzę, ale w sumie przeczytać nie zaszkodzi :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zazwyczaj nie gustuję w poradnikach, ale ten wydaję się ciekawy. Sen to coś bardzo interesującego i w sumie warto by się temu przyjrzeć, kto wie. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam inną pozycję o podobnej tematyce. Świadome śnienie to bardzo intrygujący temat.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawi mnie zjawisko świadomego snu, dlatego chętnie przeczytam książkę o nim.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!