"Czarny kot" - Edgar Allan Poe

Autor: Edgar Allan Poe
Tytuł: Czarny kot
Czas nagrania: 53 minuty
Format: mp3Edgar Allan Poe to bez wątpienia jeden z najlepszych pisarzy grozy. Urodzony w 1809 roku poeta i nowelista zajmował się głównie horrorem z elementami fantastyki. 

Jakiś czas temu na platformie Audeo.pl można było pobrać za darmo audiobook z opowiadaniami Poe, które nosiły zbiorczy tytuł „Czarny kot”.

Zbiór składa się z trzech opowieści – „Czarny kot”, „Beczka Amontillado” i „Zdradzieckie serce”. Pierwsza z nich mówi o porywczym mężczyźnie, który z zimną krwią morduje niewinnego kota, swojego przyjaciela. Wyrzuty sumienia sprawiają jednak, że gdy widzi podobnego do swojego zmarłego towarzysza zwierzaka, postanawia go przygarnąć. Coś jednak z kotem jest nie tak… Jego zachowanie sprawia, że bohater postanawia zgładzić i tego kota, przy okazji dokonując zbrodni na swej żonie. 

Druga nowela przedstawia losy narratora, który postanawia zemścić się na swoim przyjacielu. Znając jego upodobanie do alkoholi, namawia go na degustację tytułowego Amontillado. Myśl o trunku zaćmiewa umysł Fortunato, przyjaciela narratora. Nie zwraca on uwagi na sugestie powrotu. W końcu trafia w pułapkę, z której nie ma możliwości wyjścia…

Ostatnie opowiadanie, którego pierwotny tytuł to „Serce oskarżycielem”, mówi o człowieku, który mieszka ze starcem o niebieskim oku. Fakt ten dręczy głównego bohatera do tego stopnia, że postanawia zakończyć swoją męczarnię i zabija biednego starca. To jednak dopiero początek jego zmartwień – pozbył się oka, ale nie pozbył się całkowicie obecności mężczyzny, o czym przypomina mu dziwne tykanie.

Opowiadania czyta Grzegorz Przybył, który świetnie sprawdził się w roli lektora. W odpowiednich momentach podnosi głos, przyspiesza, urywa. W drugiej noweli nawet zanosi się kaszlem i śmiechem, które brzmią niesamowicie realnie, nie ma w nich krztyny udawania. Jedynym minusem, który mogłabym mu przyznać to fakt, że kreacje trzech głównych bohaterów są do siebie bardzo podobne. Przy tak małej ilości opowiadań nie przeszkadza to jednak, gorzej gdyby audiobook składał się z kilku czy kilkunastu części.
Dodatkowo przy audiobooku należy pochwalić małe wstawki muzyczne, które pojawiają się podczas słuchania. Dodają one specyficznego klimatu opowieściom i świetnie współgrają z tematyką.

Jeśli chodzi o sam tekst to jest on utrzymany w klimacie grozy. Autor postarał się o bogate opisy przeżyć wewnętrznych postaci, co jest ogromnym plusem. Poznajemy stan uczuciowy i myśli każdego z nich, głównie dzięki temu, że narracja jest pierwszoosobowa. Język opowieści jest prosty i zrozumiały, bez udziwnień i stylizacji.

Nowele są krótkie, utrzymane w podobnym stylu, który pozwala poznać kunszt autora. Bardzo przyjemnie się ich słucha. Nie ma w nich opisów drastycznych scen, są dość przyzwoite. Oczywiście, mamy tu naturalistyczne opisy jak choćby szczegółowy opis morderstwa w trzecim opowiadaniu, jednak nie obrzydzają one słuchacza, tak jak często potrafią to zrobić inne historie.

Moim zdaniem audiobook jest godny polecenia tym, którzy nie znają jeszcze twórczości Edgara Allana Poe. To wiedza na jego temat w pigułce. Poza tym sama postać autora jest na tyle interesująca, że powinniście sięgnąć po to nagranie. Audiobook jest świetnie zrobiony i krótki, tak że jeśli macie wolną godzinę to warto ją poświęcić właśnie na jego wysłuchanie.

Audiobook do pobrania na stronie Audeo:

Baza recenzji Syndykatu ZwB

16 komentarzy:

 1. Słuchałam ostatnio, to środkowe opowiadanie mało mnie zachyciło, ale reszta fenomenalna ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również słuchałam :) Bardzo mi się podobało. Lektor jest przekonujący, idealnie spisał się w roli :) A same opowiadania świetne, zachęciły do poznania twórczości Poego w większych rozmiarach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę się w końcu zabrać za literaturę tego autora, tyle dobrego już o nim słyszałam!

  OdpowiedzUsuń
 4. mam w planach przeczytać coś z twórczości Poe ze względu na wyzwanie "Z literą w tle" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś ściągnęłam ,,Czarnego kota", ale nie mogłam odtworzyć audiobooka na mojej komórce, więc go usunęłam. Będę musiała jednak znowu go ściągnąć, może tym razem uda mi się go na innym sprzęcie odsłuchać:p

  OdpowiedzUsuń
 6. Opowiadania Edgara Allana Poe są rzeczywiście warte polecenia - zarówno w formie tradycyjnej, jak i audiobooka;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Słuchałam, bardzo mi się podobało:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w planach przeczytać coś autorstwa Edgara Allana Poe, ale zdecydowanie nie będzie to te opowiadanie. No i nie przepadam za wersjami audio, wolę papier. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Od zawsze chciałam się zapoznać z twórczością tego autora. Mysle, ze przygode z jego tworczoscia zaczne własnie od tej ksiazki, tylko, ze w wersji tradycyjnej. Nie jestem do konca przekonana do audiobooków.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam kiedyś jakieś opowiadanie tego autora, ale nie bardzo je pamiętam ; /

  OdpowiedzUsuń
 11. To ciekawy autor, ale czy wytrzymuje próbę czasu? :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Aubiobooków nie lubię, bo się nigdy nie mogę skupić, ale pana Poe jak najbardziej! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie jestem fanką tego typu ksiażek

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie znam, ale bardzo chętnie poznam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. z przyjemnością posłuchałabym tego audiobooka :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!