The Downstairs Girl. Bez gorsetu, Stacey Lee

Autor: Stacey Lee
Tytuł: The Downstairs Girl
Pełny tytuł: The Downstairs Girl. Bez gorsetu
Tytuł oryginalny: The Downstairs Girl
Wydawnictwo: BeYa
Liczba stron: 352

Jo jest pokojówką młodej, złośliwej damy. Mimo że nie znosi tej pracy, nie może pozwolić sobie na jej utratę, ponieważ Azjatki nie są chętnie zatrudniane w Atlancie. Ma też dziadka, któremu pomaga, a jego zdrowie wymaga szczególnej troski. Dziewczyna postanawia, że spróbuje napisać krótki artykuł dla gazety, która traci prenumeratorów. Jej tekst okazuje się hitem, ale skryta pod pseudonimem Jo nie chce ujawniać wydawcy swojej tożsamości. Czy poradzi sobie z utrzymaniem pracy u niemiłej damy i pisaniem tekstów?

The Downstairs Girl. Bez gorsetu autorstwa Stacey Lee jest powieścią, którą wydawca oznaczył jako młodzieżowa – pewnie ze względu na wiek bohaterki. Niemniej książka jest uniwersalna i z powodzeniem trafi też do starszego odbiorcy.

Jo jako główna bohaterka jest naprawdę sympatyczna. To ułożona dziewczyna, której ciężko jest w kraju pełnym białych osób. Zna swoje miejsce i nie wymaga od życia więcej niż powinna. Jest pomocna, dba o swojego dziadka, dla niego się poświęca i chodzi do pracy, gdzie jest podle traktowana. Jednocześnie wykazuje się inteligencją i znajomością spraw ważnych dla społeczności Atlanty, ponieważ jej teksty okazują się błyskotliwe, celne i są głośno komentowane. Jo jest też ciekawska – chce wiedzieć więcej na temat osób, które związane są z jej dziadkiem, ale on nie bardzo chce o nich rozmawiać.

Fabuła pokazuje kilka ważnych wątków. Na pierwszy plan wysuwa się sytuacja kobiet – nawet te z wyższych warstw społecznych nie mają takiej swobody jak mężczyźni. Gdy zbliża się wydarzenie towarzyskie, żadna nie ma śmiałości, by zaprosić partnera, bo byłoby to nietypowe zachowanie. A jeśli mężczyzna odmówi, może okazać się, że wybuchnie skandal.

Kolejnym ważnym tematem jest gorsze traktowanie osób z innym kolorem skóry. Segregacja i stereotypy są tu na porządku dziennym. Łatwo mogą narazić się na poniżanie i gorsze traktowanie, a nawet agresję. Dlatego Jo musi być ostrożna, gdy podróżuje z domu do pracy, bo nawet w tramwaju może zachować się, według białych, nieodpowiednio.

Interesujące było dla mnie również to, jaką moc miała prasa. Jeden artykuł wywoływał lawinę komentarzy i był gorąco omawiany w towarzystwie. Ale też fakt, że coraz mniej osób prenumerowało dany tytuł, był intrygujący – wydawca musiał szukać pomysłów na odświeżenie swojego pisma, by to nadal było poczytne i by nie stracić wpływów.

Oprócz tego mamy też wątki rodzinne, które opisano w ciekawy sposób. Podobało mi się, że kwestia rodziny Jo była tu podejmowana, bo dziewczyna chciała w ten sposób nie tylko dowiedzieć się, kim są jej rodzice, lecz także w jakiś sposób usytuować siebie w tym świecie.

Powieść była świetnie napisana. Pochłaniałam ją, nie mogłam się oderwać. Sprawny styl autorki i interesujące wątki, które tu podjęto, sprawiły, że książka okazała się bardzo dobra. Zżyłam się z główną bohaterką i kibicowałam jej.

Jeśli lubicie powieści, w których podejmowane są ważne tematy, śmiało sięgnijcie po ten tom. Znajdziecie tu bohaterkę, która nie będzie was drażnić, a także wciągającą fabułę.

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa BeYa.

 

10 komentarzy:

 1. Książka zapowiada się bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z przyjemnością skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno jest się czym zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 4. myślę, że sporo zwolenników znajdzie się tej propozycji, ja jednak pasuje
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 5. Całkiem ciekawa propozycja YA. Lubię takie książki, które bez fantazjowania czerpią z historii.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za polecenie tego tytułu. Myślę, że tytuł może przypaść mi do gustu w wolnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak będę chciała przeczytać coś w takim stylu to na pewno sięgnę po ten tytuł ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czuję, że polubiłabym bohaterkę. Ciekawa świata, miła, pomocna. I ten motyw prasy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tym razem to nie mój klimat czytelniczy, ale fabuła wydaje się być ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 10. Osobiście nie podobała mi się, jakoś coś mi w niej zabrakło :/

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!