Przestań się oceniać, Gabrielle Bernstein

https://www.taniaksiazka.pl/przestan-sie-oceniac-gabrielle-bernstein-p-1164816.html
Autor: Gabrielle Bernstein
Tytuł oryginalny: Judgment Detox: Release the Beliefs That Hold You Back from Living A Better Life
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron: 248

Każdy z nas się ocenia. Porównując się do innych, nie wierząc w swoje możliwości, dołując się, sprawiamy, że nasza samoocena się obniża. Mamy poczucie winy, że nie jesteśmy wystarczająco w czymś dobrzy. Równie często oceniamy innych – by polepszyć sobie nastrój, by się odstresować. Jak się pozbyć tego odruchu? O tym mówi książka Gabrielle Berenstein pod tytułem Przestań się oceniać.

Autorka twierdzi, że ocenianie bierze się z braku miłości do samego siebie. Przez urazy, które mamy, jesteśmy bardziej podatni na oceny i przez to czujemy poczucie winy i nie jesteśmy dowartościowani. Oceniamy też innych, co wpływa na nasze relacje z otoczeniem, a potem też na to, że sami czujemy się źle, bo nie znając kogoś, jego sytuacji, potrafimy źle odebrać pewne zachowania.

W książce pojawia się system kilku kroków, których pokonanie ma doprowadzić do pozbycia się nałogu oceniania, a przynajmniej do uświadomienia go sobie i ograniczenia. Są one związane z różnego rodzaju przemyśleniami. Nie są trudne w realizacji, jak cały program proponowany przez autorkę – niepotrzebne nam dodatkowe wyposażenie czy drogie składniki. Cały program naprawczy odbywa się w nas samych.

Plusem pozycji jest narracja. Nie jest to sztywny poradnik, autorka ma świadomość, że posiada czytelników i zwraca się do nich bezpośrednio. Zaletą jest też fakt, że wplata w swój poradnik wiele historii osobistych. Dzięki temu pokazuje, że nawet ona, która teraz uznawana jest za guru w sprawach nieoceniania się, miała czasem sytuacje, które na pewno przechodzą jej czytelnicy. To dobrze, bo wypada wtedy bardziej ludzko.

Mimo że lubię wszelkiego rodzaju przewodniki duchowe, ten nie przypadł mi do gustu. Spodziewałam się pozycji lepiej napisanej, w której znajdę rady, jak przestać się oceniać. Jasne, to wszystko tu jest, ale mocno związane jest to z duchowością, miłością, samoakceptacją, co nie do końca mi odpowiadało. Chciałam poznać bardziej psychologiczny wymiar tego problemu, zrozumieć, skąd się bierze i co o nim mówią naukowcy, tymczasem autorka postawiła na inny aspekt i nie przekonała mnie do niego.

Temat poradnika jest ważny, uniwersalny i ponadczasowy. Jeśli lubicie różne spojrzenia na pewne zagadnienia, możecie sięgnąć z ciekawości. Jednak jeśli szukacie solidnych porad, nie do końca jest to pozycja dla was.

Książka dostępna w dziale Nowości Księgarni TaniaKsiazka.pl:

8 komentarzy:

 1. Nie czytam poradników, ale ten wydaje się być interesujący.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak nie czytam poradników, tak ten mnie zainteresował :) Jeśli będzie możliwość to go przeczytam :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Publikacje tego typu do mnie nie trafiają. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie sięgnę po tą książkę. Wątpię, żeby wniosła w moje życie coś nowego, bo jestem po studiach pedagogicznych i raczej by mnie znudziła.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa książka. Idealna dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytam poradników :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 7. Podobnie jak wy ja też nie byłam fanką poradników. Namawiali mnie do czytania takich książek wykładowcy studiów wyższych i naprawę nie mogłam przebrnąć przez pierwsze strony. Ale na tę książkę trafiłam zupełnie przypadkiem, przejrzałam ją i zaciekawiła mnie.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!