Ostatni strzał, Daniel Jose Older


Tytuł oryginalny: Last Shot
Wydawnictwo: Uroboros
Liczba stron: 464

Lando prosi Hana o pomoc. Szykuje się pewna misja, która ma nie do końca legalne zaplecze. Han nie jest przekonany, czy powinien brać w niej udział. Lando ma jednak dobry argument – Solo nie zmienił informacji o właścicielu Sokoła Millenium i w ten sposób sprowadził na przyjaciela kłopoty. Czy jednak misja jest bezpieczna? Czego dotyczy? Czy uda się ją zakończyć sukcesem?

Ostatni strzał Daniela Jose Oldera to powieść, która poprzedza wydarzenia z filmu Han Solo: Gwiezdne wojny – historie. W książce bohaterów jest kilku, ale na pierwszy plan wysuwają się Han Solo i Lando Calrissian. Historia nie toczy się jednak jednotorowo – mamy kilka planów wydarzeń: współczesny i dawne, które się ze sobą przeplatają. Dowiadujemy się bardzo powoli, co działo się lata temu, gdy Lando był właścicielem Sokoła, a Han nie był jeszcze mężem. Te wydarzenia mają wpływ na to, co dzieje się współcześnie.

Akcja skupia się na misji, którą podejmują Han i Lando. Mają odszukać tajemniczy przekaźnik, który znajduje się gdzieś w galaktyce. Przed laty obaj przyjaciele – w różnym czasie – też próbowali go zdobyć. Dowiadujemy się tego z rozdziałów dotyczących przeszłości. Czytelnik powoli zaczyna składać historię z tych różnych fragmentów i dopiero w połowie książki jesteśmy w stanie mniej więcej zorientować się, o co chodzi i jaki jest sens tej powieści.

Akcja – przez rozbicie różnymi planami czasowymi – momentami nie jest płynna. Oczywiście, dzieje się wiele – są bójki, ucieczki, niebezpieczne sytuacje. Mamy romanse, tajemnice i loty przez galaktykę. Niestety przez to, że co chwilę skaczemy w czasie, nie zawsze wszystko jest jasne. Olśnienie przychodzi mniej więcej w połowie lektury, gdy wszystkie fragmenty zaczynają wskakiwać na swoje miejsca. Dopiero wtedy znika poczucie zagubienia, a fragmenty z przeszłości stają się naprawdę intrygujące. Chociaż i wcześniej takie były, bo nie brakowało w nich akcji, jednak dopiero po połowie książki zaczynamy rozumieć, po co się nam je przedstawiało.

Fani Gwiezdnych wojen będą zachwyceni. W książce pojawia się dużo znanych i lubianych bohaterów, których opisano w bardzo ciekawy sposób. Jawią się oni jako zwykli ludzie, z uczuciami i troskami, rozterkami. Świetnie to wypada. Wspomina się też o różnych istotach, rasach, miejscach, wydarzeniach, które fani serii na pewno bezbłędnie rozpoznają. Jeśli jednak nie śledzicie zbyt uważnie Gwiezdnych wojen, wiele rzeczy może być dla was niejasnych. Ja miałam takie wrażenie co chwilę – czułam się, jakbym wkroczyła do zakazanego, tajemniczego świata, w którym ciągle się gubiłam. 

Jeśli więc jesteście fanami Gwiezdnych wojen – śmiało. Nie trzeba was zresztą namawiać. Jeśli jednak nie bardzo orientujecie się w tej serii, ale chcecie poznać historie Hana, naszykujcie się na to, że nie wszystko możecie od razu zrozumieć. Nie zrażajcie się jednak, dajcie tej powieści szansę.


Książka dostępna w dziale Nowości Księgarni TaniaKsiazka.pl:


7 komentarzy:

 1. Nie jestem fanką Gwiezdnych Wojen, a więc myślę, że zupełnie bym się w niej nie odnalazła 😀

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem, książka zupełnie nie w moich klimatach czytelniczych. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie dlatego nie zdecydowałam się na zrecenzowanie tej pozycji - nie znam się kompletnie na SW i przez większość książki czułabym się jak w labiryncie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak jak poprzedniczki, SW nie lubię, więc może po kilku kartkach książki zdecydowałabym się na kolejną- inną :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie dla mnie - zdecydowanie.

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 6. "Ostatni strzał" poszerza uniwersum Gwiezdnych Wojen i to doskonała propozycja dla wszystkich fanów sagi. Polecamy! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dostałam te książkę na walentynki, muszę przyznać, że zapowiada się całkiem ciekawie, a przeczytałam pierwsze kilka stron :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!