Mania Skłodowska, Jakub Skworz


Autor: Jakub Skworz
Tytuł: Mania Skłodowska
Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Liczba stron: 200

Ola nie może jechać z rodzicami i bratem do Paryża. Babcia postanawia nieco jej zrekompensować ten nieudany czas i zabiera ją we własną podróż… do świata Marii Skłodowskiej. A dokładniej do jej dzieciństwa, a potem do kolejnych etapów jej życia. Czy Ola będzie się dobrze bawić, obserwując życie Mani, i czy coś wyniesie z tej podróży?

Mania Skłodowska Jakuba Skworza to książka dla dzieci, w której przedstawia się życie Marii Skłodowskiej-Curie. Nie jest to jednak typowa biografia, raczej połączenie biografii z powieścią przygodową. Główną bohaterką jest jednak nie znana chemiczka i noblistka, lecz Ola – dziewczynka, która spędza czas u dziadków.

Mania Skłodowska to książka, z której można poznać lepiej życie znanej chemiczki. Dowiadujemy się, jaka była w dzieciństwie, jak zarabiała na studia, jak poznała swojego męża i czy jej mama była dla niej czuła. To ciekawe poznać tak ważną personę od zupełnie innej strony. Dzięki temu dzieci mogą zobaczyć, że nawet bardzo znani i cenieni ludzie byli po prostu zwyczajnymi osobami, które miały jakieś problemy i słabości. To świetny pomysł na stworzenie właśnie takiej fabuły.

Ciekawe jest też zderzenie świata Marii i Oli. Ola nie wszystko potrafi zrozumieć, czasem jej babcia tłumaczy jej pewne kwestie. Dzięki temu przemycane są informacje o czasach, w jakich żyła Mania. Nie jest to jednak robione sztampowo, autor miał pomysł na ten motyw i po prostu umieszczał bohaterów w takich momentach, które potem krótko objaśniał pewnymi wydarzeniami – jak wątek z nauczaniem dziewcząt robótek ręcznych, gdy pojawiła się nagła kontrola.

Styl książki jest dostosowany do czytelnika – młodego, chłonącego wiedzę. Nie ma skomplikowanych słów i zawiłych zdań, czyta się to dobrze i płynnie. Nie czuć też banalności i naiwności, które mogły cechować powieści tego typu – autor nie traktuje swoich czytelników z góry, opowieść jest bardzo płynna i wciągająca.

Ogromnym plusem jest fakt, że nie jest to typowa biografia. Tak naprawdę główną bohaterką jest Ola, która z pewnością jest niemal rówieśnicą czytelników tej książki. Wątek z „wchodzeniem” do lektury jest bardzo pomysłowy i super objaśnia poznawanie życia sławnych osób w czasach ich życia. Dzięki pewnym wydarzeniom pozycja zyskuje wręcz przygodowy charakter, co sprawia, że czyta się ją z ogromnym zaciekawieniem.

Mania Skłodowska to wciągająca książka, która spodoba się młodszym czytelnikom. Treść uzupełniają piękne ilustracje, które jednak są tylko dodatkiem, nie głównym punktem tej pozycji. Książka doskonała na prezent, do wspólnego czytania lub samodzielnej lektury, bardzo ciekawa i godna polecenia.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Zysk i S-KA:


 oraz Autora.

8 komentarzy:

 1. Dobrze, aby dzieci poznawały to, co ważne, już od najmłodszych lat. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomysł na fabułę ciekawy, w takiej formie łatwiej jest młodym czytelnikom zdobywać wiedzę, zrozumieć życie i pasje sławnej chemiczki. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że moja córka chętnie uwzględni tę książkę w planach czytelniczych. :)

   Usuń
 3. Brzmi na prawdę fantastycznie - chętnie poczytam razem z córkami

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi bardzo ciekawie! To będzie super prezent 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje się super dla dzieci i idealna na prezent dla nich :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 6. I to mi się podoba :) Że nawet najmłodsi mogą poznawać takie postacie w odpowiedni dla nich sposób!

  OdpowiedzUsuń
 7. Super, że takie pozycje wychodzą i przedstawiają w przystępny i przede wszystkim ciekawy sposób to, o czym dzieci zapominają, kiedy wyjdą z lekcji. Świetna inicjatywa i pewnie sama się w nią zaopatrzę c:

  mrs-cholera.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!