"Współczesna mowa ciała" Richard WebsterTytuł oryginalny: Body Language Quick & Easy
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Liczba stron: 232

http://talizman.pl/psychologia-osobowosci/38067-wspolczesna-mowa-ciala-9788373776791.html

Richard Webster to autor kilkudziesięciu książek. Ma na swoim koncie pozycje związane z ezoteryką – na temat czytania z dłoni czy feng shui. Książki jego autorstwa tłumaczone są na trzydzieści języków. Jedną z nowszych lektur, wydaną w Polsce przez Studio Astropsychologii, jest Współczesna mowa ciała.

Poza mówieniem, ważne jest także porozumiewanie niewerbalne. Mowa ciała, mimika twarzy często pozwalają odczytać więcej, niż to, co zawarte w słowach. Jest to podświadome dopełnienie rozmowy. Niektórzy potrafią manipulować mową ciała, dzięki czemu mogą coś ukryć, okłamać nas. Są też tacy, którzy bezbłędnie odczytują wszystkie kody, które wysyła ciało drugiej osoby. Trzeba przyznać, że takie czytanie niewerbalnych przekazów jest przydatne, ponieważ stanowią one ponad 90% komunikacji. Mowa ciała pomaga, gdy chcemy nawiązać dobre relacje z innymi osobami, lepiej je rozumieć, robić na nich pozytywne wrażenie. Pomaga na rozmowach kwalifikacyjnych, zbliża ludzi, pomaga nawet wywrzeć na nich wpływ. Dzięki odpowiednim sygnałom możemy skuteczniej się porozumieć i zdobyć sympatię wśród słuchaczy. Wystarczy obserwować daną osobę i analizować jej ruchy.

Autor przedstawia w dość prosty sposób, dlaczego mowa ciała jest taka ważna. Można dzięki niej odczytać intencję drugiej osoby. Gesty, które wykonujemy są nieświadome, dlatego tak trudno nad nimi zapanować. Najwięcej mówi oczywiście mimika twarzy, ale nie tylko ona jest ważna. Ważne jest też ułożenie dłoni czy postawa. Autor opisuje dokładnie, z czym wiążą się poszczególne skrzywienia czy odruchy.

W książce znajdziemy też porady na temat tego, jak wywrzeć dobre wrażenie, interpretować mowę innych, jak sprawdzić, czy ktoś kłamie. Wskazówki są cenne i opisane dość szczegółowo. Niektóre zajmują kilka linijek, inne nawet stronę. Nie o wszystkim da się pisać bez końca i autor doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Nie leje wody, choć jest dokładny, ale nie pisze rozwlekle. 

Niektóre partie tekstu wzbogacono ilustracjami. Są proste, ale pokazują dokładnie, o co autorowi chodziło. Wspomagają czytającego, obrazując mu od razu, o jaki wyraz lub gest chodzi. To pomocny dodatek, który ułatwia czytanie i rozumienie tekstu.

W książce znajdziemy dodatek o mowie ciała i zdrowiu, przypisy, które umieszczono na końcu książki i dodatkową literaturę. Autor zadbał o to, by zaciekawieni tematem czytelnicy mogli sięgnąć po kolejne książki. Wybrał kilka pozycji, które są po angielsku i po polsku. Można zatem łatwo uzupełnić swoją wiedzę, wybierając tytuł z zaproponowanej listy.

Książka napisana jest dość prostym, ładnym językiem. Styl autora, który poznałam w innych pozycjach, ciągle jest ten sam. Zdaje on sobie sprawę, że nie może wychodzić do czytelnika z pozycji znawcy, jest raczej jak dobry przewodnik – nie wywyższa się swoją wiedzą, podaje przykłady, ułatwia zrozumienie. Całkiem nieźle mu to wychodzi, dzięki czemu książkę czyta się dobrze i płynnie.

Polecam tym, którzy ciekawi są tematu. Mowa ciała towarzyszy nam cały czas, warto zatem dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Informacje zawarte w tej publikacji na pewno zaciekawią wielu czytelników i sprawią, że inaczej zaczniecie patrzeć na ludzi, z którymi rozmawiacie.

 Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Studio Astropsychologii:

5 komentarzy:

 1. Wydaje mi się, że szczególnie osoby pracujące bezpośrednio z innymi ludźmi powinny sięgnąć po tego typu książkę. I to niejedną. Nie udawajmy, że mowa ciała nie ma znaczenia - przecież nie od dziś wiadomo, że odpowiedni uśmiech czy gest może zdziałać cuda. A czasem omamić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dość ciekawa książka, zapewne wielu osobom by pomogła. Ja nie do końca się do niej przekonałam, ale kto wie? Może kiedyś :)

  http://mianigralibro.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Intrygująca pozycja, więc jak znajdę chwilę to na pewno po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam - książka ciekawa, dużo informacji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w domu bardzo podobny poradnik na temat mowy ciała. To naprawdę fajna sprawa i przydatna przede wszystkim.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!