"Romanse wszech czasów" Dagny KurdwanowskaWydawnictwo: Sfinks
Liczba stron: 320

http://www.sfinks.info/sklep/produkt/146613-romanse_wszech_czasow/

Dagny Kurdwanowska jest autorką książki Romanse wszech czasów. Pozycję tę wydało wydawnictwo Sfinks w 2014 roku.

Miłość to uczucie, które towarzyszy człowiekowi od początku istnienia. Silne, łączące dwójkę ludzi uczucie podsycane jest pożądaniem, zazdrością, chęcią zemsty, zdradami, niepewnością. Na całym świecie znane są opowieści o kochankach – najsławniejsze pary są inspiracją dla pisarzy, twórców, malarzy i piosenkarzy. Kto nie zna Tristana i Izoldy albo Romea i Julii? Każdy czytał historię miłosnych cierpień Wertera? Imię najsłynniejszego kochanka w dziejach, Casanovy, zna każdy. Romanse autorstwa Jane Austen sprawiają, że dziewczęta i kobiety nawet dziś wzdychają z rozmarzenia. Ale i w nowszych lekturach znajdziemy miłość – nie zawsze jednak romantyczną i czystą. Przykładem może być Lolita albo Tajemnica Brokeback Mountain

Książka jest dość interesująco napisana. Przypomina rozprawę naukową, którą prowadzi autorka. Opowiada o miłości od czasów Platona. Możemy dowiedzieć się, jak uczucie to było postrzegane w konkretnych wiekach. Dopiero potem przechodzi do konkretnych przykładów, potwierdzających początkowy wywód teoretyczny. Zaczyna od średniowiecza i oświecenia, gdzie pokazuje dawne legendy, które nadal są żywe. Opisuje romantyczne, ale też pełne namiętności związki, które znane są w kulturze. Świetnym posunięciem było pokazanie różnych odcieni miłości – tak, jak we wstępie, tak i w przykładach znajdziemy przeróżne historie. Dzięki temu lektura jest pełna – możemy przeczytać o trudnej miłości, romantycznych uniesieniach, pożądaniu i cierpieniach. Wszystko, co kojarzy nam się z tym uczuciem, zostało tu zawarte. 

Autorka przytacza różne pozycje naukowe, rozprawy i artykuły, które dopełniają jej analizę. Jej spostrzeżenia się celne i poparte dowodami z lektur i dodatkowych tekstów. Początek każdego rozdziału streszcza historię, o której będzie opowiadać autorka. Mamy więc mity z różnymi ich wersjami, a także powieści, które opowiedziano, opisując najważniejszy ich trzon – miłosną historię.

Bardzo doceniam przygotowanie autorki. Widać, że włożyła wiele pracy, nim zaczęła pisać tę książkę. Jest tu wiele przypisów i bogata bibliografia. Każdy podrozdział kończy się spisem nie tylko z dziełami literackimi, lecz także innymi rodzajami sztuk – filmami i dramatami.

Poza tekstem mamy też dodatki wizualne. Obrazy wzbogacają treść. Do tego pojawiają się ramki z ciekawostkami. Całość wygląda bardzo estetycznie. Książka jest wydana bardzo ładnie – dopracowano najmniejsze szczegóły. Numeracja stron została umieszczona w małych serduszkach, tytuły rozdziałów i podtytuły są ujednolicone. 

Muszę przyznać, że książka napisana jest dość lekko, choć momentami przypomina pozycję naukową. Styl autorki bardzo mi się podoba, znalazłam w nim kilka interesujących cytatów. Jestem też pełna podziwu dla przygotowania tej lektury – autorka wyszukała masę informacji i zawarła je w tej pozycji.

Uważam, że to ciekawa książka. Pokazuje najważniejsze związki, które znane są z literatury. Analizuje je dokładnie i przedstawia często w nowym świetle. Dobór literatury jest imponujący, a wszystkie wybrane lektury świetnie wpisują się w główny wątek książki – romansów wszech czasu. 

Polecam tym, którzy chcą poznać opinię na temat najważniejszych i najbardziej znanych par w historii. Dzięki tej książce nie tylko odświeżycie sobie ich historie, ale też zobaczycie, że miłość to nie tylko uczucie wzniosłe i miłe, o czym przekonują nas przytoczone przykłady literackich romansów.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Sfinks:

Zachęcam do zaglądania na stronę internetową księgarni. W kilku prostych ruchach można uzyskać rabat na książki i wybrać naprawdę ciekawe tytuły!

http://www.sfinks.info/

10 komentarzy:

 1. Ja nie należę do wielkiej miłośniczki romansów, więc książka raczej nie dla mnie.

  P.S. Przepraszam, że mnie tak długo nie było!

  OdpowiedzUsuń
 2. Romansów niby nikt nie czyta, a jednak jak przychodzi co do czego, to prawie każdy się wzrusza. Jak z disco polo i tekstami piosenek. W tej książce przede wszystkim ujmuje mnie okładka. I dla samej okładki bym ją kupiła, a co.

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawdę przepiękna książka, jednak treść nie za bardzo do mnie przemawia.

  http://mianigralibro.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmm uwielbiam romanse, więc na pewno odnalazłabym wiele w tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Serdecznie zapraszamy do dodawania wpisów do akcji KSIĄŻKA NA WIOSNĘ która wystartowała dziś na zBLOGowanych:
  http://zblogowani.pl/akcja/ksiazka-na-wiosne

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za romansami... raczej nie sięgnę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka mnie zaciekawiła, więc z przyjemnością po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie jest to publikacja, którą czuję, że koniecznie muszę mieć, ale gdybym na nią trafiła, to pewnie bym zajrzała ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Koniecznie muszę przeczytać, nie tylko dla tematyki i pięknej okładki. Niektóre rzeczy trzeba po prostu znać. Pozdrawiam.

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam ją i miło wspominam. Dzięki niej moja lista zwiększyła się o wiele klasyków :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!