"Truskawkowy smok" Agnieszka KorolAutor: Agnieszka Korol
Tytuł: Truskawkowy smok
Wydawnictwo: Sumptibus
Liczba stron: 45


Agnieszka Korol to autorka kilku opowieści dla dzieci. Jednym z częściej pojawiających się tematów w jej utworach są smoki. Jeden z nich otrzymał swoją własną historię w Truskawkowym smoku wydanym przez Sumptibus w 2013 roku.

Smok Smokuś nie czuje się dobrze we własnej skórze. Chciałby być kimś innym. Wybiera się do czarownicy Mądrusi, u której chce szukać pomocy. Dzięki jej czarom zamienia się w krasnoludka, ale nie jest zadowolony. Prosi o zmianę w słonia, ale i w tym ciele nie czuje się dobrze. Mądrusia zmienia go w motylka, ale już następnego dnia Smokuś powraca i prosi o zmianę w smoka. Kobieta zmienia go w pierwotną postać, ale od teraz smok jest koloru truskawkowego. Czarownica i smok zaprzyjaźniają się i postanawiają wyruszyć w podróż na Wyspy Bananowe. Mają ochotę na świeże owoce. Jednak nie znają drogi, przez co czeka ich wiele przygód.

Historia opowiada o przygodach, które spotkały Smokusia i Mądrusię po drodze na Wyspy Bananowe. Bohaterowie poznają nowych przyjaciół, którzy chętnie im pomagają i opowiadają o sobie. Kilka razy zdarzyło się też, że postacie poznały kogoś nieprzyjemnego. Wszystkie te zdarzenia relacjonuje trzecioosobowy narrator.

Smokuś to ciekawa postać. Już na samym początku pokazuje, że nie warto być kimś innym, najlepiej być sobą. To sympatyczny bohater. Niemniej ciekawa jest Mądrusia. To czarownica wielkiej wiedzy, a przy okazji bardzo pomocna kobieta. 

Opowieść skupia się nie tylko na przygodach głównych bohaterów. Podczas podróży poznają oni losy innych postaci. Często są to nieprzyjemne wspomnienia związane ze złym traktowaniem przez inne osoby. Historie tych postaci i opowieści smoka zwracają uwagę na to, jak człowiek traktuje zwierzęta. Dzięki temu czytelnik może zacząć zastanawiać się nad własnym postępowaniem.

W książce znajdziemy też rysunki. Ich autorką jest Jolanta Jaworska. Ilustracje są czarno-białe, dopasowane do aktualnie opowiadanej historii. Nie jest ich dużo, ale ciekawie wzbogacają tekst.

Ogólnie historia jest ciekawa, przygody smoka i czarownicy zaskakujące. Można powiedzieć, że to opowieść fantastyczna, bo występują w niej magiczne stworzenia i mówiące zwierzęta. W treści znajdziemy też wtrącenia dotyczące tego, że jest to bajka, w której wszystko jest możliwe i nie ma się czemu dziwić. Przy okazji znajdziemy tu kilka dobrych rad dla dzieci, które ukryte są w treści – nie wolno znęcać się nad zwierzętami, trzeba pomagać innym, nie warto udawać kogoś, kim się nie jest.

Polecam tym, którzy szukają ciekawej opowieści dla dzieci. Na pewno spodoba im się przygoda smoka i czarownicy. Do tego piękne obrazki i przemycone między wierszami wartości. Historia, która spodoba się maluchom i ich nie znudzi, lecz przeniesie do fantastycznej krainy, w której będą mogli poznać ciekawych i wartościowych bohaterów.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Sumpitbus:


6 komentarzy:

 1. Dzieci uwielbiają historie o smokach, na pewno spodoba się małym czytelnikom.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś bardzo lubiłam smoki! Będę polecać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ach, uwielbiam smoki ;) chetnie bym przeczytala, zwlaszcza, ze ostatnio czytam książki dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 4. Smok Smokuś i czarownica Mądrusia? Ojaaa, chciałabym to przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dość kusząca pozycja i to nie tylko dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdybym tylko miała kogoś komu mogłabym taką książeczkę przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!