"Rozważna i romantyczna" - Jane AustenAutor: Jane Austen
Tytuł: Rozważna i romantyczna
Tytuł oryginalny: Sense and Sensibility
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 311


Jane Austen to angielska pisarka, znana głównie z piękny romansów. Jedną z jej pozycji jest „Rozważna i romantyczna” wydana pierwszy raz w 1811 roku. 

Historia opowiada życie trzech sióstr – Eleonory, Marianny i Małgorzaty Dashwood. Po śmierci ojca muszą wyprowadzić się z domu, który dziedziczy ich przyrodni brat. Na wsi przygarnia ich daleki kuzyn, oddając mały domek, w którym kobiety się urządzają. Opiekę nad nimi sprawuje matka, pani Dashwood. Z ciężkim sercem opuszczają rodzinną miejscowość, tym trudniej jest im się rozstać z domem, ponieważ Eleonora zaczyna zbliżać się do Edwarda Ferrarsa, szwagra swojego brata. Znajomość zostaje jednak przerwana, mimo to najstarsza siostra nie wydaje się być załamana. Co innego Marianna, która obserwuje Eleonorę z niepokojem, stwierdzając w końcu, że ta nie kocha Edwarda. Sprawa jednak schodzi na drugi plan, ponieważ Marianna zyskuje nagle dwóch zalotników – starszego o kilkanaście lat pułkownika Brandona i młodego, przystojnego Willoughby’ego. Serce dziewczyny zaczyna bić szybciej na widok młodszego konkurenta. Tym razem to Eleonora zaczyna bacznie przyglądać się siostrze, boi się bowiem, że coś jest nie tak w tym związku. Niemal jednocześnie obie siostry przeżywają rozczarowanie miłosne, znoszą je jednak inaczej. Kto je rani? Czy się pozbierają? Jak rysuje się ich przyszłość?

Książka ma dość specyficzny język. Pierwsze na co zwróciła uwagę to imiesłowy, których jest tu niesamowicie dużo. Bardzo miło za to rozczarowałam się opisami – są barwne, ale niezbyt rozbudowane. Charaktery bohaterów są za to różnorodne, sprzeczne i bardzo dobrze zbudowane.
 
Najmocniejszą postacią nie jest dla mnie Eleonora, która czasami wydawał mi się zbyt poważna i powściągliwa, lecz Marianna. Młodość, która biła aż od jej postaci poprzez wszystkie jej czyny sprawiała, że była dla mnie bardzo autentyczna i uniwersalna. 

Cała historia skonstruowana jest w przemyślany sposób. Czyta się szybko, wciąga. Podoba mi się szczególnie odmienność postaci, a także podejście do miłości różnych osób. Poza tym dzięki Austen mogłam poznać dawne zabiegi, które stosowali zakochani, co mnie osobiście rozczuliło. Obraz dawnej Anglii był uroczy, sielski i bardzo przyjemny.

Komu mogę polecić tę książkę? Na pewno tym, którzy lubią klasyczne historie miłosne, bo tym właśnie jest dla mnie ta lektura. Poza tym jest to klasyk, który powinien przeczytać każdy. Nie bójcie się języka, jest znośny. Nie zniechęcajcie się chwilowym zastojem akcji, to przecież nie kryminał, a obyczaj, tak być powinno! Spodoba się wam!

14 komentarzy:

 1. Przeczytałam póki co trzy książki Jane Austen i uwielbiam styl tej autorki. "Rozważnej i romantycznej" póki co jeszcze nie znam ale mam zamiar przeczytać w lipcu, najpóźniej w sierpniu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki i zawsze sobie obiecuję, że w końcu przeczytam. Nie wiem kiedy, ale na pewno. Ta historia wydaje się być dość ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki nie czytałam, ale zaczęłam oglądam film, nie spodobał mi się. Dumę i uprzedzenie tej autorki oglądałam chyba z 5 razy(wersję 5 h), aż wstyd, że jeszcze za książki się nie wzięłam.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na początku trochę mnie ta historia nudziła, ale robiło się coraz ciekawiej. To pełna humoru i ciepła opowiastka. Również wolałam zawsze Mariannę - to przesympatyczna dziewczyna ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam książki tej autorki. Czytałam póki co "Rozważną i romantyczną", "Dumę i uprzedzenie", "Mansfield park" oraz "Opactwo Northanger". Każdą z nich miło wspominam :)
  pozdrawiam
  Miłośniczka Książek

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki, ale cały czas mam w planach:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomimo tego, ze za romatycznymi historiami byc moze nie przepadam to i tak czuje sie zmuszona przeczytac ta klasyke :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To właśnie kreacje bohaterów wspominam najmilej z tej książki. W RiR została pokazana cała plejada charakterów i w sumie tylko to sprawiło, że nie rzuciłam jej w kąt. ;) Zdecydowanie wolę "Dumę i uprzedzenie" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wstyd przyznać, ale nie przeczytałam ani jednej książki tej autorki. Oglądałam za to ,,Dumę i uprzedzenie'' i film nawet mi się podobał :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam, czytałam, nawet jestem w posiadaniu ;) Podobała mi się.

  OdpowiedzUsuń
 11. Baardzo bym chciała przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 12. Widziałam wszystkie adaptacje Jane Austen. Teraz muszę sięgnąć po książki. I chyba "Rozważna i romantyczna" pójdzie na pierwszy ogień ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam twórczość Jane Austin:)Jej "Dumę i uprzedzenie" czytałam kilka razy, a film po prostu uwielbiam:)
  Do "Rozważnej i romantycznej" też mam wielki sentyment:)

  OdpowiedzUsuń
 14. jedna z najpiękniejszych książek jakie czytałam:) zapraszam do siebie na konkurs:)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!