"Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu" - C.S. LewisAutor: Clive Staples Lewis
Tytuł: Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu
Tytuł oryginalny: The Chronicles of Narnia. The Voyage of the Dawn Treader
Czas nagrania: 6:15:07 godz.
Format: mp3

Clive Staples Lewis to angielski pisarz, który stworzył cykl powieści dla młodzieży pt. „Opowieści z Narnii”. Trzeci tom, z którym się zapoznałam to „Podróż Wędrowca do Świtu”.

Trzeci tom serii opowiada o losach dwójki rodzeństwa, Edmundzie i Łucji, którzy trafiają do Narnii przez obraz w pokoju rodziny, u której spędzają wakacje. W tej podróży towarzyszy im ich kuzyn, Eustachy, który nie wierzy w krainę, w której nie zna się choćby podstawowych partii politycznych. Dzieci trafiają na okręt Wędrowca do świtu, gdzie znajduje się ich serdeczny przyjaciel, król Kaspian. Już na początku wędrówki wpadają w kłopoty, dostając się do niewoli nieprzyjaciół. Cała podróż ma na celu odnalezienie zaginionych baronów narnijskich, którzy przez Miraza, wuja Kaspiana, zostali wysłani na pewną śmierć na morzu. 

Książkę poznałam w formie audiobooka. Jak zwykle szukałam takiego, w którym lektorami będą Agnieszka Grajnert i Jerzy Zelnik. Para ta świetnie interpretuje tekst, dzieli sie kwestiami i zmienia ton głosu w zależności od mówiącego bohatera. Sami bohaterowie to znowu doskonale wykreowane postaci. Trochę starsi niż w poprzednich częściach, z nowym towarzyszem, znowu pokazują co znaczy odwaga i zaangażowanie w sprawę. Dodatkowo mamy tu bardzo dobrze pokazaną przemianę wewnętrzną Eustachego. To jeden z tych motywów pobocznych, które kradną historię.

Akcja jest wartka. Nie ma tu momentów, w których można się nudzić. Jest za to wiele fantastycznych stworzeń ubarwiających opowieść. Język jest prosty, choć nie brak w nim opisów. Ponieważ historia kierowana jest do dzieci i młodzieży można tu zauważyć niecoinfantylności, głównie w wypowiedziach.
Ogólnie jest to kolejna dobra pozycja, która sprawia że możemy przenieść sie do innego świata, przeżyć wraz z bohaterami przygodę i zapomnieć na chwilę o codzienności. Ten tom niczym nie ustępuję poprzednim częścią, choć jest od nich zupełnie inny. Mamy tu inne krainy Narnii, brakuje dwójki rodzeństwa i pojawia się nowa postać. Poziom historii jest jednak równie wysoki co w poprzednich książkach. 

Komu mogę polecić tę część? Ci, którzy czytali dwa pierwsze tomy i tak po nią sięgną. Jeśli nie znacie tej historii czas to zmienić. To naprawdę ciekawa, młodzieżowa powieść fantastyczno-przygodowa. Nie rozczarujecie się. Wiem, że po audiobook sięgnie mało osób, ale mam nadzieję, że po książkę więcej.***
Ogłoszenia.
Nr 1. Na mojej stronie na facebooku znajdziecie konkurs. Zapraszam, zachęcam.
Nr 2. Na stronie mojej przyjaciółki, też na facebooku, też konkurs. Tylko nie książkowy, a rysunkowy. Zapraszam, zachęcam.

13 komentarzy:

 1. Wychowałam się na "Kronikach Narnii" książkach i serialu BBC. "Podróż Wędrowca do Świtu" to moja ulubiona część całej serii i moim zdaniem jedna z najlepszych.

  OdpowiedzUsuń
 2. czytalam "Powrót wędrowca do świtu" jako, że była to wymagana lektura na konkurs z języka polskiego w 3 gimnazjum. Strasznie mi sie podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam opowieści z Narnii i przeczytałam całą serię :) W planach mam żeby przeczytać ją po angielsku :) Zapraszam http://qltura.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja niestety jako jedna z niewielu osób nie przepadam za ,,Opowieściami z Narnii'', więc tym razem spasuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakos nie moge przelamac sie do tej serii ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam wszystkie części i naprawdę bardzo mi się podobały, a ten tom jest jednym z moich ulubionych. Już sama nazwa jest cudowna. :)

  Co do samej recenzji, wyczułam dość formalny tom. ;)

  W ogóle, wolisz audiobooki?

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj, skąd ja to znam. :) Przez zadania do szkoły naprawdę można sobie coś wkręcić. :D Ja na przykład, studiując przez krótki czas filologię rosyjską, wszystko chciałam odruchowo pisać cyrylicą. :P

  A propos mojej i Twojej recenzji - co Twoim zdaniem jest lepsze - Opowieści z Narnii czy Zwiadowcy? :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Właśnie zadając Ci to pytanie pomyślałam, że sama miałabym trudnosć z odpowiedzią. ;) Też mam sentyment do Narnii, ale z drugiej strony Zwiadowcy to akcja, humor i wiele emocji. :) Nie potrafię wybrać. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja cały czas mam w planach pierwszą część i jakoś nie mogę się przemóc...

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam, uwielbiam <3 W serii zakochałam się w podstawówce i czytałam ją kilka razy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Narnia to piękna i baśniowa seria, w dodatku ładnie ekranizowana. Mam do niej sentyment i pewnie zawsze już będę miała :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja czytałam całą serię, ale posłuchać też bym mogła dla odświeżenia sobie fabuły:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo lubię opowieści z Narnii :) Nie przeczytałam wszystkich. Chyba się zatrzymałam na tytule "Koń i jego chłopiec". Teraz właśnie próbuję jedną z części czytać po angielsku ,ale wolno i opornie idzie :P

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!