"Piąta fala" Rick Yancey

Autor: Rick Yancey
Tytuł: Piąta fala
Tytuł oryginalny: The 5th Wave
Wydawnictwo: Moondrive
Liczba stron: 506

http://www.taniaksiazka.pl/piata-fala-rick-yancey-p-611126.htmlZiemia została zniszczona przez kosmitów. Ludzie umierali, aż została ich tylko garstka. Wśród nich jest nastoletnia Cassie. Dziewczyna przemierza Amerykę w poszukiwaniu brata, którego zabrała od niej grupa umundurowanych mężczyzna. Ojciec zginął na jej oczach, brat został porwany – Cassie zostaje sama i jest zdeterminowana. Zabija po drodze innych ocalałych, bo boi się, że to kosmici. Czy uda jej się dotrzeć do brata? Jak poradzi sobie nastolatka w tym niebezpiecznym świecie?

Piąta fala Ricka Yanceya to powieść młodzieżowa, w której główną bohaterką jest Cassie. Jest ona również jedną z narratorek powieści. To dziewczyna odważna, podejrzliwa, trzeźwo myśląca, oddana i zdeterminowana. Jest też nastolatką, nie zapominajmy o tym – martwi się na przykład o środki higieniczne, świeży oddech, pisze pamiętnik, wzdycha do chłopaka z lat szkolnych. Nie jest przy tym jednak drażniąca i naiwna, dobrze, że pokazano, że zostało w niej coś z dawnej Cassie.

Wśród bohaterów znajdziemy też Bena, który od czasu apokalipsy mianuje się Zombie. On także jest pierwszoosobowym narratorem, który pokazuje zupełnie inny świat niż ten, który widzi Cassie. Dzięki jego historii dowiadujemy się, co robią ludzie, którzy trafili do ośrodka Przystań – miejsca, w którym przebywają osoby znalezione przez grupę żołnierzy. Tu trafia też Sammy, ale rozdział z jego opowieścią przedstawia trzecioosobowy narrator.

Historia opiera się na motywie inwazji z kosmosu. Powieść pokazuje, co działo się z ludźmi po informacji, że kosmici zbliżają się do ziemi. Dzięki temu autor mógł zaprezentować różne postawy ludzi, którzy przetrwali. Są ci, którzy uważają się za przywódców, ci, którzy wierzą w teorie spiskowe, osoby próbujące przetrwać dla bliskich i te, które zrobią wszystko, by żyć. 

Główną opowieścią jest jednak ta, którą odkrywa przed nami Cassie. Dziewczyna chce odszukać brata, któremu obiecała, że będą razem. Tylko on został jej na świecie i to dlatego nie może pozwolić sobie na choćby chwilę zwątpienia. Nie jest jednak łatwo go odnaleźć. Na szczęście Cassie spotyka na swojej drodze młodego chłopaka, który chce jej pomóc. Dziewczyna nie wierzy mu, ciągle coś jej w nim nie pasuje, jednak postanawia, że na razie tego nie zdradzi...


Z drugiej strony mamy ciekawą opowieść o grupie przebywającej w bazie, w której szkoleni są żołnierze. Tu dowiadujemy się o szczegółach obecnego życia, o tym, co robią ocaleni i jakie mają zadanie. O tym, jak przebiegały poprzednie fale ataku, opowiada nam Cassie i po części inni bohaterowie.

W książce nie dzieje się jakoś wybitnie wiele. Jest kilka scen, które sprawiają, że akcja przyspiesza, jednak nie jest tak, że co rozdział coś się dzieje. Jest tu sporo momentów, w których wspomina się dawne życie, ocenia obecne i opowiada o tym, co dzieje się tu i teraz. Nie można jednak powiedzieć, że nie jest to ciekawe. Dzięki tym scenom widzimy, jak ludzie funkcjonują, poznajemy ich lepiej, dowiadujemy się wielu cennych dla fabuły rzeczy.

Największym według mnie plusem tej pozycji jest to, że autor pokazał człowieczeństwo konkretnych bohaterów. Mimo trudnej sytuacji, tego, że w każdej chwili mogą oni zginąć z rąk silnych nieprzyjaciół, nie tracą oni ludzkiego pierwiastka. Kochają, ufają, są lojalni, dbają o siebie i pomagają sobie. Oczywiście nie wszyscy i nie do wszystkich się tak odnoszą, jednak dobrze, że pokazano, że nawet w obliczu końca świata ludzie mogą zostać po prostu ludźmi.

Piąta fala to ciekawa powieść młodzieżowa, którą przeczytałam z przyjemnością. Spodziewałam się chyba czegoś znacznie gorszego, bo po skończeniu byłam naprawdę miło zaskoczona. Książka jest wyważona, treść nie jest przeładowana zbędnymi rzeczami, bohaterowie są interesujący. Pomysł na fabułę może nie jest oryginalny, ale z drugiej strony może właśnie ta „prawdopodobność”, do której przyzwyczaiły nas w tym temacie literatura i film, sprawia, że wątek kosmiczny nie jest dla czytelnika zbyt nierealny.

Polecam Piątą falę tym osobom, które lubią książki młodzieżowe z apokaliptycznym tłem. Mnie się ta pozycja podobała, ale wiem, że jest też wiele głosów mówiących, że to słaba lektura. Przekonajcie się wiec sami.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Księgarni Tania Książka:
taniaksiazka.pl

3 komentarze:

 1. Niespecjalnie lubię młodzieżówki :) Teraz się cofnęłam do książek dla dzieci :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam ją dzisiaj w ręku. Jednak na razie jest w kolejce do kupienia!
  Pozdrawiam / ksiazkiwpiekle.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj czytałam je z dobre 1,5 roku temu i mimo wszystko znowu bym ją chętnie przeczytała. Bardzo ją lubię, nie jest wybitna, ale jednak ma coś w sobie.
  Filmu jeszcze nie widziałam, ale podobno słaby. No cóż czas się przekonać. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!