"Przyzwoitka" - Laura Moriarty

Tytuł: Przyzwoitka
Tytuł oryginalny: The Chaperone
Wydawnictwo: Bukowy Las
Liczba stron: 416

http://www.bukowylas.pl/ksiazki/przyzwoitkaLaura Moriarty jest autorką kilku powieści. Najlepszą z nich okazała się „Przyzwoitka” wydana w Polsce w 2014 roku przez Bukowy Las.

Cora Carlisle zgłasza się do pracy – ma być przyzwoitką Louise Brooks, piętnastoletniej dziewczyny, która wyrusza do Nowego Jorku, by tam uczyć się tańca przez całe lato. Cora wie, że ma trudne zadanie – dziewczyna jest piękna, lubi zwracać na siebie uwagę i w ogóle nie przejmuje się konsekwencjami swojego zachowania. Jednak Cora nie chce być jej opiekunką na pełen etat – dla niej ta podróż jest bardzo ważna, bo chce odszukać swoich korzeni. Jako mała dziewczynka mieszkała w sierocińcu w Nowym Jorku, a w wieku kilku lat trafiła do pociągu, który jeździł po całym kraju i pozwalał ludziom wybierać dzieci, które zostawały z nimi. Cora miała szczęście, przygarnęli ją dobrzy ludzie. Jednak przez całe życie zastanawiała się, kim jest jej matka i czemu ją zostawiła. Czy ta kobieta w ogóle jeszcze żyje? Czy zastanawia się, co się dzieje z Corą? Podczas gdy Louise chodzi na zajęcia i ćwiczyć godzinami na Sali, Cora udaje się w podróż do sierocińca, ale też w przeszłość, by odkryć, czemu została sierotą. Czy historia będzie miała szczęśliwe zakończenie? I czy kobieta poradzi sobie z krnąbrną nastolatką?

Prosty język i trzecioosobowa narracja śledzą cały czas Corę. Czasem kobieta wspomina coś, co umieszczono specjalnie w osobnych rozdziałach. Są to sytuacje z jej przeszłości, które mają bezpośredni wpływ na to, co dzieje się obecnie. 

Stany Zjednoczone początkowych lat XX wieku są zupełnie inne, niż te, które znamy obecnie. Po pierwsze sprawa rasizmu i tolerancji. Po drugie problemy z nowoczesną nastolatką, która nie wie, że jej zachowanie może wydawać się szokujące i nieprzyzwoite. Dodatkowo prohibicja i wstrzemięźliwość seksualna. To wszystko znalazło się w tej powieści, dając jej tło, o którym dziś już nikt nie pamięta. To właśnie to tworzy klimat książki.

Dobrze zbudowana narracja to nie wszystko. Sama Cora i jej historia jest niesamowita i skomplikowana. Wszyscy mają jakieś tajemnice, ale to co dzieje się wokół Cory jest wręcz wstrząsające – poczynając od dziewczyny, którą się zajmuje po jej męża i rodzinę.

Oglądamy Corę nie tylko podczas wyjazdu do Nowego Jorku. Od tego momentu jednak zaczyna się powieść, chociaż poznajemy też to, co było wcześniej. Z Corą jesteśmy przez niemal całe jej życie, uczestniczymy we wzlotach i upadkach.

Minusem mogą być wpadki korekty – pozjadane słowa w niektórych miejscach mogły nie wpaść w oko podczas czytania, ale jednak się pojawiały.

Książka okazała się fascynującą lekturą, która przenosi nas niemal cały wiek wstecz do Stanów Zjednoczonych, w których spotykamy niesamowitą kobietę towarzyszącą przyszłej gwieździe filmowej podczas podróży na kurs, a także śledzimy ją potem, gdy już wraca z tej niecodziennej wyprawy. W wielu momentach powieść miała gorzki smak, niekiedy wymuszała łzy, ale generalnie nie była to łatwa lektura, mimo że spodziewałam się czegoś zupełnie innego.

Komu polecam? To książka dla czytelników, którzy nie boją się zmierzyć z trudnymi tematami i chcą przeżyć naprawdę niesamowitą przygodę. Podczas czytania nie można się od jej oderwać, a historia jest warta uwagi. Polecam gorąco.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Bukowy Las:
www.bukowylas.pl

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie klimaty, chętnie sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie książki, od których nie można się oderwać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie retro klimaty w literaturze, zwłaszcza kiedy mi się przejie ten bełkot współczesnych pseudo pisarzy ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam jeszcze jeszcze książek tej autorki, chętnie po jakąś sięgnę.
  Czekam na kolejną recenzję, bardzo lubię twój blog :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że warto zainteresować się tą książką. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!