"Niebezpieczne związki - Choderlos de LaclosAutor: Choderlos de Laclos
Tytuł: Niebezpieczne związki
Tytuł oryginalny: Les liaisons dangereuses
Wydawnictwo: Glob Szczecin
Liczba stron: 314

Choderlos de Laclos to oświeceniowy pisarz, który dał się poznać dzięki „Niebezpiecznym związkom”.
Markiza de Merteuil to kobieta, który uwodzi mężczyzn i zmienia ich jak rękawiczki. Jej przyjaciel, wicehrabia de Valmont, był jednym z jej kochanków, lecz teraz razem planują zemstę na mężczyźnie, który zamienił markizę na młodszą kobietę. Valmont nie jest jednak zainteresowany pomocą – ma na oku własną zdobycz. Gdy jednak jego ukochana oznajmia, że ktoś ją przed nim ostrzegał, Valmont wpada we wściekłość. Dowiaduje się bowiem, że to pani de Volanges. W tym momencie podejmuje decyzję – postanawia uwieść pannę Cecylię de Volanges, którą podsuwała mu Merteuil. Młoda dziewczyna kocha jednak swojego nauczyciela muzyki, z wzajemnością. Nie przeszkadza jej to jednak prowadzić nocne życie z Valmontem. W końcu mężczyzna zdobywa ukochaną prezydentową de Tourvel, jednak potem wypadki okazują się być dla wszystkich bohaterów nieprzychylne.
Chciałabym napisać o tej powieści więcej, ale nie mogę wdawać się w szczegóły – zdradziłabym najważniejsze rzeczy. Fabuła jest zawiła, niekiedy niepełna, ale bardzo dobrze przemyślana.
Jest to powieść epistolarna, bardzo dobrze skrojona. Część listów została pominięta, inne zagubiono. Jednak i z tymi niedoskonałościami fabuła jest dość dobrze poprowadzona.
Listy są zróżnicowane – są długie, krótkie, pisane na szybko, przemyślane. Ich różnorodność zachwyca i pokazuje różnice charakterów piszących.
Jeśli chodzi o język to jest on dość prosty, czasem jedynie zawierał formy, które obecnie wyszły z obiegu, lecz wciąż wiemy co oznaczają. Chodzi tu głównie o końcówki osobowe doczepione do innych części mowy. Niektóre nazwiska, miejsca i daty posiadały gwiazdki, jakby nie chcąc zdradzić tożsamości omawianej osoby, czy miejsca.
Bohaterowie główni to ci, którzy piszą listy – Valmont, Merteuil, pani i panna de Volanges, Deacenty, ciotka Valmonta i pani de Tourvel. Zdarzają się listy innych osób, ale w znacznie mniejszej ilości. Najbardziej fascynującą postacią są zdecydowanie Valmont i Merteuil. To ich korespondencja jest najbardziej gorąca, obrazoburcza, pełna złośliwości i pouczeń. To oni knują intrygi, by zniszczyć jednego człowieka, a niszczą kilka osób.
Zdecydowanie najmocniejszą stroną książki jest historia. Wątki poboczne są niesamowicie interesujące i pokazują, jak wyglądała dawna Francja. Tu nawet świętoszka, cnotka i poważana dama jest wybitną kochanką, która zna techniki tak wyszukane, że mężczyźni stają się jej uczniami. 
Spryt markizy i przebiegłość Valmonta są zaskakujące. Bardzo podobają mi się te postacie – są wyraziste, odcinają się na tle całej reszty. Najmniej interesująca wydała mi się prezydentowa, przynajmniej na początku. Jej pobożność sprawiała, że listy były nijakie, a chłód dało się wyczuć nawet dziś.
Niestety – korekta zawaliła. Nie wiem, czy to zabieg celowy, by listy wydawały się bardziej realistyczne, czy nie. Brakowało przecinków, często można było znaleźć powtórzenie, a raz czy dwa zdanie nie kończyło się kropką.
Książka jest wciągająca. Intrygi i zakamuflowane w treści aluzje są fenomenalne. Bohaterowie dobrze skrojeni, obraz społeczeństwa dość szeroki, a charaktery różnorodne.
Komu polecam? Na pewno warto sięgnąć po tę pozycję. To klasyk literatury, na podstawie którego do dziś kręci się filmy. Jasne jest, że w dzisiejszych czasach jest to nieco staroświecka lektura, jednak warto się przekonać, że już wiele lat temu seks był kwestią społeczną, nie do końca prywatną, a ludzie żyli głównie dla niego i dla nowych doznań. Polecam szczerze, znajdzie czas, bo to dobra książka.

14 komentarzy:

 1. Bardzo lubię tę książkę a i jej ekranizacje: Niebezpieczne związki z Johnem Malkovicem oraz Valmont z Collinem Firthem są zdecydowanie warte uwagi. Ta pierwsza znacznie bliższa książce, druga natomiast posiada niesamowity urok.

  A i jeszcze mała kwestia do przemyślenia, może te błędy, które znalazłaś, to nie jest wina korekty a celowy zabieg mający tym bardziej oddać klimat listów pisanych pod wpływem emocji?

  OdpowiedzUsuń
 2. O książce pierwszy raz usłyszałam w czasie lektury "Upalnego lata Marianny" i przyznam, zainteresowała mnie :) Twoja recenzja jeszcze bardziej podsyciła moją ciekawość :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę planuję, ale przede wszystkim, dlatego że jest ona pewnego rodzaju deklaracją swojej epoki. Moja pani od historii literatury zafascynowała mnie nią (jak i wszystkim innym o czym mówiła. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam tę książkę. Uważam, że bardzo ciekawie prezentuje całą charakterologię postaci. Ja jednak sądzę, że język nie jest taki prosty, a bardzo kunsztowny :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podeszłam do lektury trochę zakładając, że będzie mi trudno ją czytać, dlatego miło się rozczarowałam ;)

   Usuń
 5. Moja ukochana książka! Intryga, bohaterowie, ta forma listów - brak mi słów, żeby opisać moje zachwyty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam ją na półce, kiedyś przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam w planie kiedyś zrobić sobie taki rok, gdzie bede nadrabiac klasyki :) Wiec te ksiazke pewnie nie omine.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam tę powieść kilka ładnych lat temu. To klasyka, którą polecam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak klasyka to muszę nadrobić :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. zastanowię się jeszcze nad nią ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tytuł obił mi się o uszy, ale chyba rzeczywiście raczej w kwestii filmowej :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dużo słyszałam o tej książce i zamierzam ją kiedyś przeczytać. Nie jestem pewna, ale chyba leży u mojej ciotki na półce, więc tym łatwiej będzie mi się do niej dostać.

  http://our-kingdom-of-books.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!