Powtórka z Disneya – "Rogate ranczo"Krowa Madzia zostaje sprzedana do innego gospodarstwa po tym, gdy z jej farmy znika całe stado bydła i właściciel nie może już utrzymać rancza. Trafia do uroczej staruszki, która posiada już dwie inne krowy – panią Calloway i Grace. Gdy do Skrawka Nieba, nowego domu Madzi, trafia szeryf z nakazem zapłaty 750 dolarów, trzoda jest przestraszona. Pani Pearl nie stać na spłatę, bank jednak grozi, że zostanie zlicytowana. Krowy postanawiają wziąć sprawy w swoje kopyta.

Rogate ranczo to bajka Disneya z 2004 roku. Akcja skupia się głównie na krowach, które wyruszają do miasteczka, by przekonań konia szeryfa, by ten namówił jakoś swojego pana do odsunięcia w czasie spłaty. Buck nie jest im w stanie pomóc, jest jednak szansa na znalezienie pieniędzy. Krowy postanawiają złapać bandytę Alamedę Slima, który okrada rancza ze stad. 

Krowy są zdeterminowane, odważne i pomysłowe. Ich charaktery sprawiają jednak, że ciągle się ze sobą spierają. Pani Calloway to dystyngowana krowa, która ma dobre maniery. Gorszy ją zachowanie Madzi, której niewybredne żarty, dziwaczny humor i brak manier źle działają na resztę trzody w Skrawku Nieba. Grace stara się natomiast dorównać klasie pani Calloway, jednak jest jeszcze młoda i chce się trochę wyszaleć. Jest też dość naiwna.

Śladami Slima podąża też znany łowca nagród, Rico. Jego koń zaniemógł, dlatego pożyczył od szeryfa Bucka. Dla konia to istne spełnienie marzeń – zawsze chciał przygód, marzył, by dosiadał go Rico. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem i po pewnym czasie Buck zostaje porzucony. Teraz będzie chciał pokazać łowcy nagród, że jest jego godny, dlatego postanawia, że sam złapie Slima i w ten sposób zasłuży na pochwały.
Sama postać Silma jest wzorem przebiegłości i sprytu, a także chciwości i chęci posiadania wszystkiego, co w zasięgu wzroku. Partnerują mu przygłupi bracia, który wywołują salwy śmiechu swoim zachowaniem i niewyparzonymi gębami. Slim ma też pewną zadziwiającą umiejętność, która wypada na ekranie dość zabawnie.
To, co jest ciekawego w tej bajce, to fakt, że w imię jednego celu trzy zupełnie różne charaktery potrafią się dogadać i działać wspólnie. Każdy z bohaterów ma swoje powody, dla których chce schwytać Slima. Buck dla sławy, krowy dla nagrody, Rico dla satysfakcji, że jest najlepszy. Kto będzie górą?
W polskim dubbingu usłyszymy Edytę Olszówkę jako Grace, Bożenę Dykiel w roli Madzi i Annę Polny jako panią Calloway. Michał Milowicz podkłada głosy pod Slima i jego pomocników. Buck mówi głosem Klaudiusza Kaufmana. Ze znanych postaci możemy też usłyszeć Witolda Pyrkosza i Borysa Szyca.
W Rogatym ranczu nie brakuje akcji i zaskoczeń. To bajka, przy której można się świetnie bawić. I choć miała różne recenzje, uważam, że jest naprawdę dobra – zabawna, ale też pokazująca kilka prawd życiowych m.in. jak ważna jest współpraca, zaufanie i poszanowanie innych zdań i charakterów.

5 komentarzy:

 1. Oglądałam tę bajkę tak dawno temu, że już niewiele z niej pamiętam, ale wydaje mi się, iż przypadła mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. To fajna bajka, dość zabawna, ale nie znajduje się wśród tych, do których wracam. Taka na raz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie była to moja ulubiona animacja z dzieciństwa, mam do niej jednak ogromny sentyment. Całą klasą w podstawówce wybraliśmy się na jej premierę do kina ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pamiętam ją z dzieciństwa. Mam związane z nią trwałe i intensywne wspomniania.
  Dawno nie było mnie w blogosferze, więc przypominam kim i skąd jestem: http://kruczegniazdo94.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!