Powtórka z Disneya – "Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł"

Wróżki przygotowują się do zimy i mają pełne ręce roboty. Dzwoneczek pomaga przyjaciółce przeprowadzać zwierzęta do zimowej krainy. Na przejściu między światami coś dziwnego zaczyna się dziać ze skrzydełkami Dzwoneczka. Zaczynają się świecić, gdy wróżka przekracza granicę. To nierozważne posunięcie, bo mogła w ten sposób zmrozić sobie skrzydełka i je złamać. Dzwoneczek chce się jednak dowiedzieć, co spowodowało to niecodzienne zjawisko. Wertowanie ksiąg nie pomaga, jedyna nadzieja w ich twórcy, który mieszka po zimowej stronie i może pomóc odpowiedzieć na pytania cynki.

Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł to kolejna część serii Disneya o przyjaciółce Piotrusia Pana. Film miał swoją premierę w 2012 roku. Główną bohaterką jest ponownie cynka, która tym razem nie tylko musi ratować inne wróżki przed katastrofą, lecz także dowiaduje się czegoś o sobie samej.

Film można podzielić na dwie części. Pierwsza dotyczy Dzwoneczka i jej zaginionej... siostry. Wróżki nie wiedziały o sobie, nikt też nie podejrzewał, że znana jedynie z książek historia o podzielonym śmiechu i dwóch wróżkach może być prawdziwa. Cynka od razu znajduje wspólny język z bliźniaczką i choć obie mają zupełnie inne moce, nie widziały się nigdy wcześniej, to okazuje się, że są do siebie bardzo podobne. Niestety, nie dane im jest zostać razem – dla Barwinki kraina Dzwoneczka jest za ciepła, dla Dzwoneczka wizyta w zimowej krainie może skończyć się złamaniem skrzydeł.
 
foto DisneyTonn Studios, źródło
Druga część filmu opowiada o tym, jak Przystań Elfów jest narażona na śmierć. Wynalazek Dzwoneczka powoduje, że całą krainę zaczyna zasypywać śnieg. To niebezpieczne nie tylko dla wróżek, lecz także dla innych pór roku, którymi się opiekują. Czy elfy znajdą sposób na to, by uratować krainę? 

Historia sióstr jest ciekawa i wzruszająca, głównie dlatego, że nie dane im jest być ze sobą. Identyczną opowieść o dwóch rozdzielonych bratnich duszach opowiadają wróżkom królowa Klarion i lord z zimowej krainy. To smutne i poruszające. Z drugiej strony historia dotycząca śniegu w krainie wiosny pokazuje, ile jest się w stanie poświęcić, by ratować innych, jak dzięki współpracy i zaufaniu można doprowadzić do czegoś dobrego.
 
foto DisneyTonn Studios, źródło
W polskiej wersji językowej ponownie usłyszymy Natalię Rybicką w głównej roli. Jej przyjaciółki znowu obdarzono głosami Moniki Dryl, Kai Paschalskiej, Tamary Arciuch i Marii Niklińskiej. Barwinka mówi głosem Weroniki Książkiewicz. Dodatkowo ponownie w dubbingu pojawia się Katarzyna Żak jako królowa, a lord Milori mówi głosem Marka Barbasiewicza. 

Dzwoneczek  i sekret magicznych skrzydeł to animacja, która mi się podobała. Nie była sztuczna, choć wątek z zaginioną bliźniaczką może wydawać się wydumany. Mimo wszystko to bajka, w której pełno emocji i naprawdę nieźle się to ogląda. Dodatkowo dobrze wiedzieć, jak wygląda zimowa kraina. Wiele dowiadujemy się też o samych wróżkach, co może zaciekawić. Na pewno dziewczynkom przypadnie do gustu, a rodzice też nie będą rozczarowani.

1 komentarz:

Daj znać, co sądzisz o wpisie!