Autor: Andrea Beaty
Tytuł: Wiktor Lato, ilustrator
Wydawnictwo: Kinderkulka
Liczba stron: 40
Wiktor uwielbia słuchać opowieści, ale czytanie przychodzi mu z trudem. Znacznie lepiej radzi sobie z rysowaniem historii. Gdy idzie do szkoły, ma nadzieję, że tam litery staną się dla niego mniej skomplikowane, jednak tak się nie dzieje. Prawdziwym problemem jest jednak praca domowa, kiedy sam musi napisać opowiadanie…
Wiktor Lato, ilustrator autorstwa Adrei Beaty to krótka wierszowana opowieść dla dzieci. Głównym bohaterem jest tytułowy Wiktor, którego poznajemy w dzieciństwie, a potem widzimy, jak idzie do szkoły. Chłopiec jest twórczy i kreatywny, uwielbia malować, jednak nauka przychodzi mu z trudem. Za wszelką cenę stara się wtopić w tłum, by się nie wyróżniać.
Pozycja ma niewiele tekstu. Skupia się głównie na ilustracjach, a o nich za chwilę. Opowieść jest podana w wierszowanej formie, dzięki czemu wpada w ucho. Rytm i rymy sprawiają, że czyta się ją płynnie. Nie ma tu trudnych słów, co ważne, gdyż książka skierowana jest do młodych czytelników, nawet już trzyletnich.
Fabuła pokazuje chłopca, który ma dysleksję. To z jej powodu trudno mu się uczyć czytać. Nie oznacza to jednak, że jest głupszy czy gorszy – po prostu inaczej wyraża swoją inteligencję i kreatywność. W książce pokazano również, że Wiktor sam siebie ogranicza, nie chce dać się poznać jako artysta. Boi się, że będzie uznany za „innego”, dlatego skrywa swoją twórczą stronę. Woli wtopić się w tłum.
Forma graficzna książki jest ciekawa. Po pierwsze ilustracje – bajkowe, kolorowe, ładne, ale pozbawione ostrych kolorów. Przyciągają wzrok, chociaż nie mają zbyt wielu elementów w tle. Bogate są na pewno fragmenty z kwiatami, które rysuje chłopiec. Autorem ilustracji jest David Roberts. Dodajmy do tego fakt, że tekst złożono specjalnym fontem ułatwiającym dyslektykom czytanie.
Na końcu pozycji znajdziemy kilka słów od autora i ilustratora. Warto poświęcić im chwilę uwagi, by dowiedzieć się, skąd pomysł na opowieść o Wiktorze i kto był inspiracją do opowiedzenia tej historii. Tu też zamieszczono informacje o foncie i o różnych trudnościach w nauce.
Książka wyszła w serii o realizowaniu pasji i niezrażaniu się niepowodzeniami, a historia Wiktora świetnie wpisuje się w tę tematykę. Wydawnictwo Kinderkulka wydało więcej pozycji w tej serii, na pewno warto więc mieć je na uwadze, ponieważ są nie tylko mądre i ładnie ilustrowane, lecz także ciekawe.
Wiktor Lato, ilustrator to książka, którą powinni mieć w swoich biblioteczkach rodzice. Zachęcam do wspólnego czytania z dziećmi i pokazywania im, że w społeczeństwie są różne jednostki i różne problemy, ale nie warto się poddawać w poszukiwaniu siebie.
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Kinderkulka.
Muszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece. Na pewno mi się spodoba.
OdpowiedzUsuńBardzo jestem ciekawa tej pozycji, bo jest czymś unikatowym. Jestem pewna, że ilustracje robią wrażenie, bo sama okładka jest po prostu magiczna!
OdpowiedzUsuńNie słyszałem wcześniej o tej serii, a widzę, że przygoda z nią może bardzo spodobać się moim młodym uczestnikom klubu książek, zatem chętnie się za nią rozejrzę. Izabela Bookendorfina
OdpowiedzUsuńkolejna świetna propozycja dla rodziców i ich pociech , jestem ciekawa natomiast jak ona prezentuje się w środku
OdpowiedzUsuńNa pewno jest się czym zainteresować.
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ta propozycja.
OdpowiedzUsuńCiekawa książeczka, chciałabym zobaczyć ją na żywo, więc poszukam w księgarniach w moim mieście.
OdpowiedzUsuń