Kilometr zerowy, Maud Ankaoua

Autor: Maud Ankaoua
Tytuł: Kilometr zerowy
Pełny tytuł: Kilometr zerowy. Droga do szczęścia
Wydawnictwo: Znak Koncept
Liczba stron: 304

Maëlle ma dobrą pracę, której się poświęca. Gdy pewnego dnia przyjaciółka prosi ją o pomoc, kobieta nie jest pewna, czy powinna się angażować w zadanie zlecone przez Romane. Przyjaciółka choruje na raka i wierzy, że w Nepalu znajduje się manuskrypt, który pomoże jej wyzdrowieć. Maëlle zgadza się wyruszyć w podróż, ale nie wie jeszcze, że ta misja odmieni nie tylko życie Romane.

Kilometr zerowy to powieść Maud Ankaoua. Pierwszoosobowa narracja w wykonaniu głównej bohaterki pozwala lepiej poznać jej myśli i obawy. Dzięki temu zabiegowi widzimy, jak Maëlle postrzega całą sytuację i jak zmienia się jej podejście do niektórych spraw.

Książka opowiada przede wszystkim o podróży – w dwóch wymiarach. Pierwszy jest oczywisty – to wycieczka do Nepalu, gdzie Maëlle ma odebrać manuskrypt. To dla niej egzotyczne wakacje, nie ma tu bowiem udogodnień, do których jest przyzwyczajona. Dla miejscowych ciepła woda jest luksusem, z którego są dumni, a dla bohaterki to coś normalnego. Kobieta poznaje też lokalną historię, wybiera się w pieszą wędrówkę, która jest dla niej czymś nowym po latach siedzenia za biurkiem.

Drugi wymiar tej podróży to podróż do wnętrza siebie. Pod wpływem rozmów z ludźmi Maëlle zaczyna dostrzegać zupełnie inne podejście do wielu spraw. Dialogi są bodźcem do przemyśleć, przewartościowania własnego życia i zastanowienia się nad tym, co jest w nim ważne. Bohaterka zmuszona jest do zwolnienia – do tej pory jej życie to był pośpiech za kolejnymi zadaniami, rozwijanie kariery zawodowej. Teraz jest sam na sam ze swoimi myślami, ma czas na zajrzenie do wnętrza swojej duszy, poznania prawdziwych pragnień, skrywanych uczuć.

Fabuła jest raczej spokojna i stonowana. Nie ma tu zaskakujących zwrotów akcji i nieprzewidzianych sytuacji, które wymagają od postaci stania się superbohaterami. Czy przez to jest jednak nudna i monotonna? Powiedziałabym, że skłania do przemyśleń. Każdy z poruszanych tu tematów sprawia, że sami zaczynamy zastanawiać się nad tym, co dla nas ważne.

Książka jest filozoficzna, refleksyjna i melancholijna. Ważnymi tematami w tej pozycji są samoakceptacja, przewartościowanie życia, szukanie własnej drogi, nauka uważności. Bohaterka musi też nauczyć się postrzegać pewne sytuacje inaczej, pod innym kątem. Oprócz tego ważną dla niej lekcją jest nauka zwalniania i doceniania chwili. To połączenie powieści i poradnika na temat rozwoju osobistego.

Czytając tę książkę, miałam wrażenie, że wszyscy są tu niesamowicie inteligentni i wrażliwi, a swoją wiedzę czerpią z doświadczeń, które stoją w całkowitej sprzeczności z tym, co znane ludziom Zachodu. Czułam się tak, jakby wszyscy byli tu o wiele mądrzejsi niż główna bohaterka, ale nie było to związane z wykształceniem czy rozwojem kariery, a codziennością.

Nie do końca przypadła mi do gustu ta pozycja. Czasem męczyły mnie te filozoficzne wywody, chociaż wierzę, że znajdzie się spora grupa czytelników, którym te fragmenty będą najbardziej się podobać. Powieść może być bodźcem do przemyśleń i zmiany, a to wartość sama w sobie. Do mnie jednak nieszczególnie trafiły niektóre z jej elementów – chyba zwyczajnie poczułam się za głupia na niektóre z refleksji.

Kilometr zerowy to powieść dla osób, które lubią filozoficzne wątki w książkach. To pozycja do refleksji, czuła, dająca nadzieję i pokazująca inne podejście do życia. Na pewno spodoba się fanom rozkoszowania się słowem pisanym, nie da się bowiem przebrnąć przez nią w jeden wieczór.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Znak Koncept.

 

8 komentarzy:

  1. Niekoniecznie jestem fanką filozoficznych wątków, ale opis tej książki wydaje się interesujący. Może dam jej szansę i zobaczę, czy zdoła mnie wciągnąć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Brzmi interesująco. Mogłabym dać jej szansę

    OdpowiedzUsuń
  3. Brzmi ciekawie, uwielbiam książki, które skłaniają do refleksji i pomagają odkryć coś nowego o sobie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mnie zachęca opis, piękna okładka i ten filozoficzny charakter.

    OdpowiedzUsuń
  5. Na pewno jest się czym zainteresować.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dziękuję za polecenie tego tytułu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Będę musiałą przeczytać. Myślę, że będzie mi się podobać

    OdpowiedzUsuń
  8. Dzięki za szczegółową recenzję. Wydaje się, że ta książka to głęboka podróż wewnętrzna bohaterki. Jestem ciekawa, czy te filozoficzne wywody mnie również przyciągną czy jednak zniechęcą.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!